בדרך לעימות ללא ראש הממשלה? רוב ראשי המפלגות כבר נענו לפניית חדשות 2 לעימות טלוויזיוני, אך נתניהו טרם השיב - וכך גם יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן. מבין כל המועמדים בבחירות הקרובות, נתניהו הוא היחיד עם ניסיון בעימותים - ב-1996 וב-1999. מה הוא הבטיח אז ומה השתנה מאז?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-1996 נערך העימות הטלוויזיוני הראשון המשותף לשני הערוצים, בהנחיית דן מרגלית. את המשדר הוא פתח בדברים הללו: "ערב טוב ורגוע, ואני מקווה שגם אינטיליגנטי". בעימות בין פרס לנתניהו - שהתמודדו על ראשות הממשלה - הוגדר נתניהו כמנצח על ידי העיתונים, אם כי ראש המטה של פרס, חיים רמון, טען לאחר מכן: "יצאנו תיקו".

"הדרך של פרס מביאה לנו לא שלום ולא ביטחון, אלא רק פחד", טען נתניהו בעימות. כמו בימים אלו, גם אז נתניהו רצה להקים ממשלה "שתורכב קודם כל מהשותפים הטבעיים שלנו - המחנה הלאומי והמחנה הדתי". עם זאת, נתניהו ב-1996 לא שלל ממשלת אחדות עם השמאל: "אני אפנה למר פרס ואומר לו - הצטרף אלינו על סמך קווי היסוד שלנו. רק על סמך הסכמה לאומית רחבה נוכל להתקדם לשלום".

במהלך העימות טען נתניהו כי יוכל לפתור את משבר הדיור ולהפחית את יוקר המחייה - תוך כדי הורדת מסים. "מחירי הדירות האמירו, כל הזמן גואים - אנשים לא יכולים לקנות דירות", אמר נתניהו. "מר פרס, אתה יכול לספר לנו על המצב הנפלא של הכלכלה, אבל כל מי שמצוי בכלכלה הישראלית יודע שיש לנו אוברדרפט לאומי שהולך ומתנפח. תהיה בעיה לממשלה שלנו לטפל בזה, אבל אנחנו נטפל בזה. איך? על ידי כך שקודם כל נעשה פה באמת כלכלה חופשית". נשמע מוכר? 

"ברק התחמק מהעימות"

גם אז, במהלך העימות, הזכיר נתניהו את האיום האירני על ישראל - שנים לפני הדיון על הסכם הגרעין. "באשר לאירן, כולנו יודעים שהיא מהווה סכנה לישראל וצריך להילחם בה, אבל צריך להילחם גם בשלוחותיה כאן", ציין. "מר פרס, עכשיו שמעתי שחמאס עשה הסכם עם ערפאת לדחות את הפיגוע הבא עד אחרי הבחירות - זו השיטה, כדי שאתה תיבחר". 

ב-1999 העימות לקראת הבחירות נערך בהנחייתו של ניסים משעל. בתחילת המשדר אמר משעל כי יתקיימו מספר עימותים בהשתתפות כל המתמודדים, אך לבסוף נערך רק עימות אחד - האחרון של נתניהו עד כה. לעימות לא התייצב אהוד ברק, ונתניהו ואיציק מרדכי (מועמד מפלגת המרכז) התווכחו זה עם זה באולפן - ובעקיפין חיזקו את ברק הנעדר.

מי השיב ומי לא
ליצמן ונתניהו עדיין מסרבים להתחייב | צילום:

"ברק והשמאל מאמינים בשלום מתוך ויתורים, ברפיון מול הטרור - המדיניות הזו מיוצגת על ידי אדם שלא התייצב כאן", אמר נתניהו. "הדבר החזק ביותר בעימות הזה הוא שהכיסא הזה הוא ריק - אהוד ברק התחמק, הוא לא רצה לבוא הנה כי הוא יודע שהעם דוחה את הניסיון שלו ושל ביילין ושל מרצ להחזיר את השעון אחורה. העם יילך עם הדרך שלנו של ביטחון, שלום, שגשוג ועוצמה".

ב-1999 נאבק נתניהו על המשך כהונתו, והציג את הישגי ממשלתו הראשונה - תוך התנגדות לממשלה פלסטינית, בה דווקא תמך בנאום בר אילן: "אמר מרדכי שנכשלנו - במה נכשלנו? בזה שהפסקנו את הטרור הנורא? שנלחמנו ונאבקנו על הביטחון? שעצרנו את הדהירה המטורפת לקווי 67 ומונעים כאן מדינה פלסטינית שמסכנת את קיומנו?"