ח"כ ציפי לבני, מספר 2 במחנה הציוני, אומרת בריאיון למהדורה המרכזית כי ראש הממשלה נתניהו ראה בה איום ולכן החליט לתקוף אותה באופן פרטני, היא טוענת כי "הפחדות" גרמו לבוחרים להצביע לליכוד ומתחייבת להמשיך את השותפות עם יצחק (בוז'י) הרצוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הגענו להישג משמעותי, אבל נתניהו ניצח בבחירות", אומרת לבני בריאיון ראשון לאחר המפלה שהגיעה כנגד כל הסקרים. "היומיים האחרונים של מערכת הבחירות היו ימים בהם הוא חיבר את כל הפחדים של הציבור הישראלי - אירן, ערבים, ממשלות זרות, - זה מה שגרם לפער בינינו".

לבני דוחה את הטענה כי הייתה נקודת התורפה של המחנה הציוני, ומציגה לראייה את ההתקפות האישיות של רה"מ נגדה. "נתניהו אומר שאני נטל? עד שהגעתי לעבודה היו 13 מנדטים והכיוון היה כלפי מטה. החיבור עם העבודה הוסיף עוד 10 מנדטים. להגדיר את זה כנטל זה חוטא למציאות. נתניהו ראה בי איום ולכן הוא פעל לנטרל את האיום כל הקמפיין. הרי הציבור רצה את החיבור בינינו עד כדי 24 מנדטים".

מבחינת תוצאות האמת ומספירת הקלפיות עולה חלוקה דמוגרפית בין מצביעי המחנה הציוני לאלו של הליכוד, לבני דוחה את הטענה כי הדבר מעיד על פער בין שני הקהלים. "התוצאות לא מראות שיש שני עמים, למרות האווירה", היא טוענת. "את הכעס על נתניהו על ההפחדה שלו אסור להעביר לכעס על מצביעיו. אני הרי הייתי ליכודניקית, הייתי במקום בו נדחינו על ידי הממסד, זה רגש שהרבה מאוד שנים לא נגעו בו".

פעל לשינוי החוק? נתניהו בבחירות הקודמות (צילום: רויטרס, חדשות)
"פרט על הפחד", רה"מ בליל הבחירות | צילום: רויטרס, חדשות


על הדימוי האשכנזי והשבע של רשימתה אמרה: "היא אכן נתפסת כשמאלנית ותל אביבית אבל זה מנותק מהמציאות. אני חושבת שתחושת ההשתייכות והתחושה של תושבי הפריפריה שלא הצביעו לנו היא שאנו לא הצלחנו לתת להם בית. לא הבנו מה הם מרגישים, מדובר בדברים שהם מעבר לחקיקה ולדברים שאנחנו עושים בכנסת. אנחנו עברנו בכל הארץ, מהצפון עד הדרום. כל מה שנתניהו עשה בימים האחרונים זה כמו הלחישה בזמנו על אוזנו של הרב כדורי 'השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים'. אני לא יכולה תוך יומיים לגשר על עולם דימויים. הרצוג ואני מסורתיים יותר מנתניהו ומחוברים לארץ לא פחות ממנו".

"נתניהו הופך את ישראל לקורבן ואומר שהעולם כולו נגדנו. הוא הפך את עצמו לקורבן הזה", מדגישה לבני. "אני חושבת שכל אזרח בישראל זכאי שתהיה לו תקווה. הלכתי ערב ערב ואמרתי לאנשים צעירים שאני לא יודעת להגיד אם יש שלום מעבר לפינה, אבל אני יודעת שיש לנו חובה לנסות. נתניהו מוביל אותנו למדינה ערבית מהים לירדן וזה מפחיד יותר מערבים שמגיעים לקלפי באוטובוסים".

המשטרה תמליץ לסגור את תיק הרצוג (צילום: רויטרס)
יחליף את נתניהו בעתיד? הרצוג | צילום: רויטרס

"ההבדל בינינו לבינו זה שאנחנו אומרים את האמת כל הזמן. אחרי שאבו מאזן לא נתן תשובה במהלך המשא ומתן, לא רציתי להשלות את הציבור אלא לומר את האמת, בניגוד לראש הממשלה שקודם מבטל את נאום בר אילן ואז אומר לתקשורת האמריקנית שהוא עומד מאחוריו", אומרת לבני. "היום אני יכולה להסתכל בעיניים של הילדים שלי ולומר שעשיתי את הכל. אני יודעת שבאופן אישי נתתי את כל כולי בקמפיין הזה, אני הולכת להילחם על עתידה של מדינת ישראל, וכפי שזה נראה כעת זה יקרה כחברת כנסת מהאופוזיציה".

במקביל, בראיון שישודר ביום שבת ב"חדשות סוף השבוע" אומר יו"ר המפלגה הרצוג כי הוא לא מוותר על שאיפותיו לרשת את נתניהו. "בפוליטיקה נופלים וקמים", אמר הרצוג. "ראינו את הפוליטיקה הישראלית, לא כשלתי ולא עשיתי שום דבר רע, הבאתי את המפלגה שלי לתוצאה שלא הייתה מ-1992. כל אדם אחר במצבי ספק אם היה מגיע לתוצאה הזאת. אני ממשיך בכל הכוח להוביל את המחנה ואעשה הכל כדי להחליף את נתניהו בפעם הבאה".