הבחירות אמנם הסתיימו, אך המגעים להרכבת הקואליצייה הבאה רק החלו: ראשי המפלגות, שנחשבות לשותפות טבעיות להרכבת ממשלת נתניהו, הגיבו הבוקר (רביעי) למשא ומתן המתקרב על הצטרפותן, וטענו כי בכוונתם לעמוד בתוקף על דרישות מפלגותיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם מי שנחשב כעת ללשון המאזניים של הבחירות, יו"ר כולנו משה כחלון, הבהיר כי מפלגתו טרם הגישה את דרישותיה לראש הממשלה, אך בכוונתה להתעקש על התחייבויותיה לבוחרים. "נדרוש ונתבע פתרונות דיור לזוגות צעירים", הדגיש כחלון. "נישאר בדרכנו החברתית: דאגה למעמד הביניים, לחלש, לכן הקמנו את כולנו".

לדברי כחלון ראש הממשלה שוחח עמו לאחר פרסום התוצאות ואמר לו כי הוא רציני בכוונותיו. "השבתי לו בנימוס שנחכה ונפתח במגעים אם צריך", אמר יו"ר כולנו. "אני צריך לוודא שמפלגת כולנו תוכל לקיים את הבטחותיה לבוחרים, 10 מנדטים זה למעלה מ-300 אלף אנשים ששמו את הפתק שלנו, נתנו בנו אמון ואנו צריכים לעמוד באתגר הזה". כזכור, לפני מספר ימים הבטיח ראש הממשלה בריאיון שימנה את כחלון להיות שר האוצר.

"נוטה לתמוך בהגבלת כהונת רה"מ" (צילום: פלאש 90)
נפתלי בנט | צילום: פלאש 90

המו"מ כבר למעשה התחיל

יו"ר הבית היהודי ושר הכלכלה נפתלי בנט ציין היום כי מפלגתו תעסוק בין היתר גם בנושאים כלכליים-חברתיים. "יש לנו עוד הרבה משימות על הפרק", ציין. "עלינו לבצר את ביטחונה של מדינת ישראל, לשמור על הזהות היהודית שלה ולדאוג לכלכלה עם נשמה". בנט הבהיר כי "בימים הקרובים נבנה ונרכיב ממשלה שתעסוק במשימות הגדולות האלה".

אביגדור ליברמן (צילום: פלאש 90, אמיל סלמן)
אביגדור ליברמן | צילום: פלאש 90, אמיל סלמן

גם שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס למגעים הנרקמים עם הליכוד על הרכבת הממשלה הבאה ואמר כי טרם הגיש לנתניהו את דרישותיו, ביניהן מינויו לתפקיד שר הביטחון. "העם אמר את דברו והכריע", אמר ליברמן. "קווי היסוד שלנו מאוד ברורים. ניפגש ונשוחח בתקווה שנוכל לנוע קדימה כמה שיותר מהר".

"בשיחה הראשונה בירכתי אותו אין מה לדרוש בשיחות הראשונות", הוסיף יו"ר ישראל ביתנו והבהיר: "קווי היסוד שלנו ברורים ושקופים ונתנהל בהתאם להם".

תוצאות האמת: ניצחון ענק לליכוד

מספירת 99% מקולות המצביעים עולה שמפלגת השלטון מתחזקת ל-30 מנדטים, לעומת 24 מנדטים בלבד למחנה הציוני בראשות הרצוג.

את המקום השלישי גורפת הרשימה המשותפת עם 14 מנדטים, ואחריה יש עתיד עם 11, כולנו עם 10 והבית היהודי בראשות נפתלי בנט שיורדת ל-8 מנדטים בלבד.

616485
צילום:
תוצאות אמת בגרף
צילום:

ש"ס בראשות אריה דרעי זוכה ל-7 מנדטים, יהדות התורה עם 6 מנדטים, ישראל ביתנו בראשות ליברמן עם 6 מנדטים ומרצ עוברת את אחוז החסימה ומקבלת ככל הנראה 4 מנדטים. יחד בראשות אלי ישי הסתפקה בכ-3% מהקולות ולא עברה את אחוז החסימה.

תומכי הליכוד לנתניהו: "לא רוצים אחדות"

הלילה נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו נאום ניצחון בפני קהל נלהב במטה הליכוד. "חברות וחברים יקרים, כנגד כל הסיכויים השגנו ניצחון גדול לליכוד", פתח נתניהו את דבריו בפני קהל התומכים שקרא שוב ושוב: "לא רוצים אחדות". "אני גאה בעם ישראל שברגע האמת ידע להפריד בין עיקר לטפל ולעמוד על הדברים החשובים לכולנו", הוסיף נתניהו.

"ביטחון אמיתי, כלכלה אחראית ורווחה חברתית - אלה הדברים שחשובים לכל משפחה, לכל אזרחי ישראל, היהודים והלא יהודים כאחד", הוסיף. "עכשיו עלינו להקים ממשלה חזקה ויציבה שתדאג לביטחונם ולרווחתם של כל אזרחי ישראל".

נתניהו ציין כי שוחח עם "כל ראשי המפלגות של המחנה הלאומי" וקרא להם להצטרף לממשלה בראשותו. "קראתי להם להצטרף אלי ללא דיחוי, כי המציאות אינה לוקחת פסק זמן", אמר. "אזרחי ישראל מצפים מאיתנו שנגבש במהירות הנהגה אחראית שתעבוד למענם וכך נעשה".