הקרב על התיקים בממשלה הבאה עולה מדרגה: אביגדור ליברמן, שמפלגתו ישראל ביתנו קיבלה שישה מנדטים בבחירות, רוצה מנתניהו את תיק הביטחון כפי שהצהיר עוד כשקיווה ל-15 מנדטים. באופן אירוני, דווקא כשהליכוד מזנק להישג עצום של 30 מנדטים הוא עשוי לוותר על כל התיקים הבכירים: האוצר, החוץ והביטחון. בשלב זה נתניהו מסרב להעביר לליברמן את התיק ומקווה לשמור את המשרד למשה (בוגי) יעלון, מכיוון שאם יעניק תיק כל כך בכיר לליברמן הוא יידרש להעביר את תיק החוץ לבנט - שמפלגתו גדולה מזו של ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים האחרונים קיים נתק בין נתניהו וליברמן, שהיו שותפים לממשלה האחרונה ומלווים זה את זה כבר שנים רבות. המגעים הרשמיים יחלו רק בשבוע הבא, לאחר פגישתם של ראשי הסיעות עם הנשיא, אבל מאחורי הקלעים כבר מתנהלת מלחמת עצבים בין המחנות. בישראל ביתנו מסיטים את הדיון לקווי היסוד לממשלה - בהם עונש מוות למחבלים והורדת מע"מ על מוצרי יסוד - והעימות על משרד הביטחון מוחבא מאחורי חילופי הדברים.

במקביל, בשותפה טבעית אחרת - "הבית היהודי" - מסתמן מרד קטן נגד היו"ר נפתלי בנט: נציגי תקומה, השר אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ', מנסים להשיג כוח של כחצי מהסיעה (ארבעה מתוך שמונה חברי כנסת) כדי לדרוש תיקים נוספים מבנט. בחזית מול נתניהו, הבית היהודי מקווה לשדרוג ממשרד הכלכלה לתיק בכיר יותר מכיוון שבלעדיהם לא תהיה ממשלה. במסגרת קווי היסוד, ח"כ איילת שקד הצהירה כי המפלגה תדרוש מראש הממשלה להעביר חוקים נגד עמותות אנטי ישראליות ולהגן משפטית על החיילים.

משה כחלון (צילום: חדשות 2)
ידרוש גם את ועדת הכספים | צילום: חדשות 2

דרעי מתנגד להגדלת הממשלה

ככל הנראה נתניהו יוכל להרכיב ממשלה עד לל"ג בעומר, ה-7 במאי, אך הוא מקווה לסיים עם המגעים הקדחתניים עוד לפני סדר פסח, בעוד כשבועיים. כפי שדווח כבר אתמול בחדשות ערוץ 2, נתניהו שוקל להעלות את מספר התיקים בממשלה ל-22. למרות שהדבר זכה לתמיכה מסוימת בליכוד, יו"ר ש"ס אריה דרעי העביר לנתניהו מסרים לפיהם המהלך לא כדאי, מכיוון שהוא ייצור יחסי ציבור לא טובים לממשלה החדשה.

משרד האוצר, כידוע, כבר בידי משה כחלון - אך יו"ר כולנו צפוי לדרוש כלים נוספים כלקח מכהונתו של יאיר לפיד: בנוסף לתיק האוצר יבקש כחלון את ראשות וועדת הכספים, כדי למנוע מצב שבו יו"ר הוועדה יהיה ממפלגה אחרת ויסכל את יוזמותיו כפי שעשה סלומינסקי מהבית היהודי.

כמו כן יבקש כחלון את משרד השיכון, או לפחות את מנהל מקרקעי ישראל ורשות התכנון, כדי להפחית את מחירי הדיור. בניגוד לדיווחים קודמים, כחלון צפוי לנהל משא ומתן באופן עצמאי - לא בתיאום עם ליברמן או עם החרדים - מכיוון שאין לו מה להרוויח מברית כזו והוא עשוי להשיג יותר תיקים בתור השותף הבכיר.

גפני ייקח מכחלון את ועדת הכספים?

חלק מהדרישות של השותפים נמצאות במסלול התנגשות: דרעי ידרוש גם את משרד הדתות, שבאופן מסורתי היה ברוב השנים בידי המפלגה. הדרישה הבעייתית ביותר של ש"ס היא האחריות על מנהל מקרקעי ישראל, אותה דורש גם כחלון. יהדות התורה צפויה לדרוש את משרד הבריאות בו כיהן בעבר ראש הרשימה יעקב ליצמן כסגן שר במעמד של שר. כמו כן תבקש המפלגה את ראשות ועדת הכספים לח"כ משה גפני, שכיהן בתפקיד בין השנים 2009-2013, למרות שהדבר סותר את כוונותיו של כחלון.

אתמול שלח בית הנשיא זימון לראשי הסיעות לקראת הפגישות עם הנשיא בתחילת השבוע הבא. נציגי הסיעות שנכנסו לכנסת ה-20 יתייצבו כבר בראשון ובשני. הנשיא ריבלין סיכם עם יו"ר ועדת הבחירות, שופט העליון סלים ג'ובראן, על הקדמת ההתייעצויות כדי להקים ממשלה בצורה מהירה ויעילה.