הכסף גדל על העצים? לפחות על פי יאיר לפיד: יו"ר יש עתיד הציג היום (שלישי) מול בית קק"ל בתל אביב, את התכנית של מפלגתו להלאמת הקרן הקיימת לישראל ולהשבת הכספים לציבור. לטענתו של לפיד, דרושה רפורמה מקיפה בקק"ל על מנת להשיב את הכספים המוזרמים אליה בחזרה לאזרחים, לאחר שהפכו ל"חממה של כספים שחורים המשרתים בעלי אינטרסים ומטרות פוליטיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"פעם הסמל של הקרן הקיימת לישראל הייתה הקופסה הכחולה, העצים והיערות שנטעו ילדים בט"ו בשבט. היום הסמל של קק"ל הם השחיתות, והכספים שעוברים במחשכים ממקום למקום בלי לדווח לאיש, והמינויים המוזרים כמו יו"ר עמית, או עשרות חברי דירקטוריון ושליחים ברחבי העולם", אמר לפיד.

"היום קק"ל היא העברות של עשרות מיליוני שקלים לכל מני עמותות פוליטיות וגופי לוויין של כל המפלגות בישראל, חוץ מ'יש עתיד'. לא פלא שכולם היו נגד זה שניסינו להכניס שקיפות לקק"ל ולהכפיף אותה לביקורת המדינה כחלק מתקציב 2015? כל הפוליטיקאים היו נגד כי הם הבינו שזה ישים סוף למנגנון המושחת שהם נהנים ממנו כבר כל כך הרבה שנים".

"הלאמת קק"ל תכניס מיליארד שקלים בכל שנה לקופת המדינה"

עיקרי התכנית שהציג לפיד הבוקר הם להכפיף את קק"ל לחוק התקציב שעל מנת שתכניס מיליארד שקלים נוספים למדינה בכל שנה, להחזיר מיליארדי שקלים מקופת קק"ל לציבור, החזרת קרקעות המדינה לציבור והכנסת שקיפות לארגון למניעת שחיתות.

"ביום השבעתה של הכנסת ה-20 'יש עתיד' תניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שתלאים את קק"ל, תכניס לקופה הציבורית מיליארדי שקלים מקופת קק"ל ותעביר לידי הציבור למעלה משני מיליון דונמים של קרקעות שקק"ל מחזיקה בהם. קק"ל תהפוך לחברה ממשלתית והכסף בקופה שלה, שהוא כסף של הציבור, יחזור אליו", הצהיר לפיד.

מקק"ל נמסר בתגובה להאשמות לפיד: "שר האוצר הכושל בתולדות המדינה מנסה בזמן בחירות לקושש קולות ולגרד כותרות על גבה של קרן קיימת לישראל. האיש שתחת כהונתו התרחבו הפערים, נפגע החוסן החברתי, העמיק העוני, חושב שלשקר יש רגליים. האיש הזה תוקף את הארגון הלא ממשלתי היחיד שהשקיע מעל למאה מיליארד שקל לפיתוח הארץ ולטובת העם והמדינה".

עוד הוסיפו בארגון: "לפיד ביקש לגזול באופן בלתי חוקי ופופוליסטי את כספי קקל כדי לנסות ולהעלים את הגירעון התקדימי שיצרה מדיניותו הכושלת. לפיד קל בדיבורים, אפס במעשים. הוא מעולם לא הצטיין בצניעות, אבל מתברר כעת כי הוא קובע שיאים בצביעות ובפופוליזם".