צפו בסיפורים המעניינים של 6.5 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

שלושה קצינים בצה"ל יתמודדו ברשימת "עלה ירוק" לכנסת" - כך נודע לחדשות 2 Online. השלושה - קצין בדרגת סרן באגף המודיעין, קצין כלכלה בדרגת סרן ורופאה שעשתה עתודה אקדמאית - פנו לרשויות הצבא בבקשה שיאשרו את התמודדותם, על פי הנהוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קצין המודיעין אמור להשתחרר מצה"ל כבר בקיץ, ויצר לאחר פרסום הקדמת הבחירות קשר עם אנשי המפלגה, שנענו לדרישתו. הוא צפוי להשתבץ במקום 12-7, שנחשב לא ריאלי, בוודאי לאחר העלאת אחוז החסימה ל-3.25%.

"אני רוצה להיות חבר כנסת כי אני מזדהה עם מדיניות אי ההפללה", הוא אמר לאנשי המפלגה. "זו ההזדמנות שלי להשפיע, זו דריסת רגל פוליטית חברתית ראשונה בשבילי ואני חושב שיש לי מה לתרום כי יש לי רצון להזיז דברים וזה בלתי אפשרי בתור אינדיבידואל". מפקדיו לא הביעו התנגדות לבקשתו, והעבירו אותה כאמור לאישור.

עו"ד עידן פסח ממשרד כץ, קוזניץ פסח ושות', שמייצג חלק מהקצינים, אמר בתגובה: "אנו מברכים על כך שצה"ל פועל למימוש זכותם של חיילים וקצינים להיבחר לכנסת ובכך לממש את זכות היסוד שלהם לתרום ולהשפיע פוליטית במדינה בה הם חיים".

יחד איתו מתמודדים גם רופאה צבאית שעשתה עתודה אקדמאית וקצין בדרגת סרן שהוא כלכלן צבאי. אורן ליבוביץ', יושב ראש מפלגת "עלה ירוק", אישר בשיחה עם חדשות 2 Online כי המועמדים ישתבצו ברשימה, אך טרם ידוע באיזה מקום. "זה נמצא בתהליכי אישור מול צה"ל". רק לאחרונה הצטרף לרשימה בלוגר הרכילות עמרי חיון, ופרש מניהול אתר האינטרנט שבבעלותו.

קלפי צבאית (ארכיון) (צילום: Yossi Zeliger/FLASH90, חדשות)
קלפי צבאית. ארכיון | צילום: Yossi Zeliger/FLASH90, חדשות

הנחיות לבחירות למשרתים בצה"ל

בשבוע שעבר, ולקראת הבחירות לכנסת ה-20, פרסם קצין הבחירות בצה"ל הנחיות בנושא פעילות פוליטית בצה"ל לכלל המשרתים, והדגיש כי "צריך לגלות זהירות יתרה בכל נושא בעל נגיעה פוליטית". בין היתר פורסמו הנחיות ספציפיות לרשתות החברתיות.

בצבא הדגישו כי קיים איסור על חיילי צה"ל להיות חברים במפלגה, ואף להיות נוכחים באסיפות פוליטיות בקהל, ובלבד שאינם לובשים מדים באותה עת, ובתנאי שמדובר במפלגה הקיימת במדינה כחוק ומטרותיה או פעילותה אינן חותרות תחת קיום המדינה או תחת השירות בצבא. עם זאת, על החיילים נאסר להשתתף באופן פעיל בתעמולת בחירות. חייל שמבקש להתמודד בבחירות צריך לקבל את האישור המתאים, ולאחר מכן הוא ישוחרר מצה"ל.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv