יום הבוחר יצא לדרך: בשעה 07:00 בבוקר נפתחו אלפי הקלפיות ברחבי הארץ והמועמדים לכנסת נהרו אליהן כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. ראש הממשלה נתניהו היה הראשון להגיע עם משפחתו ולהצביע. "יש עדיין פער בינינו למפלגת העבודה", אמר. יו"ר המחנה הציוני הרצוג הצביע בתל אביב והצהיר כי אם ייבחר יפעל כדי לשנות את הכיוון שאליו צועדת המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

דקות ספורות לאחר שהקלפיות נפתחו, הגיע נתניהו עם רעייתו שרה ובנו יאיר לעמדת ההצבעה בשכונת רחביה בירושלים. "אם אבחר, הטלפון הראשון יהיה למרים פרץ והטלפון השני שלי יהיה לנפתלי בנט כדי שירכיב יחד איתי ממשלת אחדות ויהיה שותף איתי לממשלה", טען ראש הממשלה שהתייצב מול המצלמות. "לא תהיה ממשלת אחדות עם העבודה".

יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג הצביע יחד עם רעייתו מיכל בתל אביב. "זו חגיגה גדולה לדמוקרטיה, העם יחליט מי יוביל אותו. הבחירות הללו הן בין שינוי ותקווה לבין ייאוש ואכזבה", טען המועמד שעל פי הסקרים מוביל במרוץ. "אני מקווה שהציבור ייתן לי את הכוח והמנדט להרכיב ממשלה טובה לישראל". שותפתו לראשות המפלגה ציפי לבני הצביעה אף היא ונשמעה מעודדת: "מריחים את התקווה באוויר".

במשכן אומנויות הבמה ברעננה התייצב יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שנראה נרגש מהמעמד. "הבוקר הנחתי תפילין והתפללתי שעם ישראל יהיה מאוחד, זה היום שלנו, של כל מי שאוהב את ארץ ישראל", אמר בנט שהוסיף: "הבוקר חסר לי אורי אורבך ז"ל. אורי אמר לי פעם שהבית היהודי הוא גשר אבל לא גשר במובן שדורכים עליו, אלא במובן שמתחברים ממנו. היום עם ישראל מתחבר".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הצביע בשכונת מגוריו בצפון תל אביב. "אנחנו פה כי אנחנו נלחמים על מדינת ישראל, אנחנו נלחמים נגד האפשרות שבסוף היום הזה נגמור עם ממשלת אחדות של ביבי, בוז'י והחרדים שתמכור את כל הנכסים הישראלים", הצהיר לפיד. "אני קורא לכולם ללכת להצביע, למי שאתם לא מצביעים".

יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון הצביע בבית הספר הריאלי בחיפה: "אנחנו ביישורת האחרונה של קמפיין אינטנסיבי ומרגש. היום זאת הפעם הראשונה שלא אצביע ליכוד אבל אני עושה זאת בלב שלם", אמר מי שעשוי להיות הפתעת הבחירות. "אנחנו מרגישים מצויין, שהגענו לשיא בזמן הנכון ואני בטוח שנפתיע את כולם היום עם סגירת הקלפיות".

יו"ר ש"ס אריה דרעי הצביע בירושלים והביע תקווה שלמרות הסקרים שחזו ירידה במנדטים, מפלגתו תצליח לשחזר את כוחה. "אני מקווה שבלילה נפתיע את הסקרים", אמר דרעי עם תום הצבעתו. "לפי התחושה שלי, התוצאה תהיה מפתיעה. אנחנו עושים את כל מה שאנחנו יכולים לעשות".

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו הצביע ביישוב נוקדים והפתיע כשקרא להצביע לכל אחת מהמפלגות הציוניות. "האווירה רגועה, אני מקווה שאזרחי ישראל ייצאו להצביע למפלגה ציונית כלשהי, ממרצ וצפונה", אמר שר החוץ. "חשוב לשמור על אופייה הציוני, היהודי של מדינת ישראל. הלוואי שיצביעו כמה שיותר למפלגות ציוניות".

יו"ר הרשימה המשותפת, ד"ר איימן עודה הצביע בשכונת כבאביר בחיפה עם אשתו ושלושת ילדיו. ״כמו כל אזרח ערבי היום במדינה אני נרגש להצביע ולהיות חלק מההיסטוריה ומנקודת מפנה שתשנה באופן מהותי את מציאות חייהם של האזרחים הערבים וכלל האזרחים במדינה", אמר עודה. "אני קורא לכולם לצאת ולהצביע הבוקר, ולהאמין שאפשר שיהיה פה טוב יותר. שאנחנו, ערבים ויהודים, יכולים במו ידינו לייצר עתיד טוב לילדנו".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הצביעה הבוקר בקלפי בבית הספר "הדר" בפתח תקווה. "היום יש לנו הזדמנות אמיתית לעשות מהפך, לסיים את שש השנים הרעות של ממשלות הימין, ולהחזיר את התקווה והשפיות למדינת ישראל. היום - ההיסטוריה בידיים של הבוחרים", אמרה ופנתה לבוחרים המתלבטים: "אתם תקבעו האם נקבל כנסת בלי מרצ או ממשלת תקווה וצדק עם מרצ".

גם האזרח מספר אחד, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הצביע בשעות הבוקר עם רעייתו בירושלים. "גם בפעם ה-18 שאני מצביע אני אחוז התרגשות", אמר הנשיא ומחה דמעה. "בואו והצביעו. אני קורא לכל אזרחי ישראל לא רק להשתתף בחגיגה, אלא לקחת את גורלם בידם, להכריע על גורל המדינה כפי שהם רואים זאת ,כל אחד לפי דרכו והשקפת עולמו".

בהכנת הידיעה השתתפו עזרי עמרם, גלעד שלמור, עפר חדד, פוראת נסאר ואלון שני.