שארלי הבדו יחולק בישראל (צילום: פלאש 90 ,מריים אלסטר)
העתירה התקבלה | צילום: פלאש 90 ,מריים אלסטר

ליברמן וחברי מפלגתו לא יחלקו גיליונות של המגזין מעורר המחלוקת: ועדת הבחירות המרכזית אישרה הערב (רביעי) את עתירתה של הסיעה הערבית המאוחדת, שביקשה למנוע את הפצתם בחינם של גיליונות של מהדורת המגזין הצרפתי "שארלי הבדו", שיצאו לאור לאחר הטבח במערכת העיתון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במפלגה הערבית טענו שהפצת הגיליון, שעל שערו קריקטורה של הנביא מוחמד, עלולה לגרום לתחושות קשות בקרב המגזר, ואילו נציגי ישראל ביתנו טענו כי מדובר במאבק על חופש הביטוי. את העתירה לוועדת הבחירות בראשות השופט סלים ג'ובראן נגד ישראל ביתנו הגישו ח"כ אחמד טיבי ועורך הדין אוסמה בעדי - המוצב במקום ה-12 ברשימה.

ח"כ טיבי ועו"ד בעדי הביעו סיפוק רב מההחלטה למתן צו ביניים נגד חלוקת המגזין: "לא מדובר בחופש הביטוי אלא בפגיעה בסמלי דת האסור אפילו על פי החוק הישראלי שלא לדבר על עבירה על חוק המתנות בבחירות. ההחלטה תקדימית ומהווה מבחינתנו נצחון לשפיות על הקיצוניות וסטירת לחי מצלצלת לגזענות של לברמן וחבורתו בישראל ביתנו".

מועמד ישראל ביתנו לכנסת ה-20 שרון גל הגיב לח"כ טיבי בקבוצת הווייבר "רצים לכנסת" של חדשות 2 Online. "מהלל השאהידים הידוע, המטיף לשנאה בעקביות מקוממת, מתיימר לקבוע כאן את גבולות חופש הביטוי תוך סילוף העובדות", כתב גל. "יש לכבד את כל הדתות ואין לפגוע חלילה או להתריס. העניין הוא שהגיליון המדובר הופץ אחרי מעשי הטרור בצרפת. הוא מסמל את חופש הביטוי, יוצא נגד טרור רצחני ואינו פוגעני".

הצטרפו גם אתם לקבוצת הוויבר של חדשות 2 Online: איך עושים את זה? מורידים את האפליקציה בחנויות ה-Appstore או ה-GooglePlay, לאחר מכן נכנסים לאזור הפומבי ומחפשים את קבוצת הצ'אט "רצים לכנסת". כך תוכלו לצפות בזמן אמת בכל מה שיש לחברי הכנסת לומר לקראת הבחירות הקרבות. דרך נוספת לצפות בצ'אט על ידי לחיצה על הקישור הבא: http://www.viber.com/ch2news

"בשם חופש הביטוי"
"בשם חופש הביטוי" | צילום:

"שהרחובות יבערו, ושאנשים לא יחיו בפחד" 

אל מטה "ישראל ביתנו" הגיעו בימים האחרונים מאות עותקים של גיליון הזיכרון של המגזין, שיצא לאור ימים ספורים לאחר הטבח במערכת העיתון בפריז. תחילה התכוונה רשת סטימצקי לערוך אירוע מכירה של המגזין, אך בעקבות תגובות זועמות, הוחלט להעביר את המכירה לרשת.

בתשובה לעתירת הסיעות הערביות, שהגיעה לידי חדשות 2 Online, כתבו נציגי ישראל ביתנו כי "מי שמאיים ב'הידרדרות ביטחונית ותוצאות קשות' אינו רחוק מזה. שום כתבה לא שופכת דם, ושום כתבה לא יכולה להצדיק שפיכות דמים, לא בפועל ולא באיומים".

במפלגת הימין הבהירו היום כי המגזין אינו מחולק כמתנה ולכן לא עובר על חוק הבחירות. כמו כן ציינו נציגיה בתשובה לעתירה, כי "עדיף שהרחובות יבערו ולא שאנשים יתרגלו לחיות בפחד במדינה שלהם. לרחובות בוערים יש פתרון, לאנשים שמפחדים הפתרון הרבה יותר מסובך. זהו המסר, וזה מסר חד וברור שצריך להיות מאומץ על ידי כל מי ששוחר את הדמוקרטיה במובן האמיתי והצרוף שלה".

"מנהיגי הציבור הערבי מהלכים אימים"

עוד נכתב בתשובת ישראל ביתנו לעתירה כי "אדם צריך להיות מסוגל לפרסם כל דבר חוקי, בלי לחשוש לחייו או לחיי אחרים במדינה. איומים מהסוג הזה למעשה מסיימים את השלב המועיל של הדמוקרטיה הישראלית ומתחילים שלב של דמוקרטיה למראית עין, דמוקרטיה כל עוד לא מחליט ח"כ גנאים או מישהו אחר שמרשה לעצמו לייצג את 'המגזר' לאיים בכך שהרחובות יבערו".

בתדרוך שערכו אנשי המטה של ישראל ביתנו לפני חלוקת העיתון מחר בתל אביב, אמר העיתונאי לשעבר שרון גל כי "אנחנו מחלקים את העיתונים לא כאקט של התרסה ולא כי יש לנו משהו נגד מוסלמים, אנחנו חושבים שצריך לכבד את כל הדתות, ואנחנו רוצים שיכבדו את היהודים. אנחנו עושים את זה בשם חופש הביטוי".

גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס לסערה שעלולה להתחולל בעקבות חלוקת הגיליון שנמכר ברחבי העולם ביותר משבעה מיליון עותקים. "זו דרך נוספת להעביר את המגזין לציבור ובכך לא לאפשר את הניסיון של מנהיגי הציבור הערבי בישראל להלך אימים על הציבור החופשי ולפגוע בחופש הביטוי ובמהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמר שר החוץ.