ישראל בוחרת
מצביעים מגדול עד קטן | צילום:

אחוזי הצבעה גבוהים: שיעור ההצבעה הסופי בבחירות 2015 - 71.8%. מדובר בעלייה של 4.1% לעומת בחירות 2013, אז עמדו הנתונים על 67.8%. הנתונים מתבססים על 8,375 קלפיות. יש לציין כי בבחירות הקודמות הנתונים התבססו על מדגם וכעת מדובר על נתונים בזמן אמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בקלפיות צה"ל עמד שיעור ההצבעה על 59% נכון ל-17:00. מדובר בזינוק קל ביחס לבחירות 2013. בשעה 20:00 נסגרו 238 בקלפיות ביישובים שבהם מתגוררים פחות מ-350 מצביעים. בשעה 20:00 נסגרו כלל הקלפיות בשב"ס, ואחוז ההצבעה בקרב האסירים הזכאים עומד על 81.74%.

עד כה נפתחו 51 תיקים ברחבי הארץ בגין התחזות לאחר, גניבת פתקים, איום על מזכיר, חשד לזיוף ועוד. 24 חשודים עוכבו לחקירה. ובינתיים, ראשי המפלגות סורקים את הארץ בניסיון להמריץ מצביעים ולשכנע מתלבטים.

הבוקר הם היו בין הראשונים להצביע: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הצביע בקלפי ברמת אביב, משה כחלון, יו"ר כולנו, הצביע בעירו חיפה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הגיע לקלפי סמוך לביתו ברעננה. בירושלים הצביעו יו"ר ש"ס אריה דרעי ומי שעד לא מזמן היה שם לצידו והפעם מכהן בראשות מפלגה משלו - יו"ר יחד אלי ישי.

אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, הצביע הבוקר ביישוב נוקדים, יו"ר מרצ זהבה גלאון הצביעה בפתח תקווה וראש הרשימה המשותפת איימן עודה הגיע לקלפי בחיפה. מי שהגיע דקות ספורות אחרי 07:00, מיד עם פתיחת הקלפיות, הוא ראש הממשלה נתניהו שהצביע עם בני ביתו בקלפי בירושלים והבטיח שוב שאם ייבחר יקים ממשלה לאומית ולא ממשלת אחדות.

מממשים את זכותם. נפתלי וגילת בנט (צילום: פיסבוק)
מממשים את זכותם. נפתלי וגילת בנט | צילום: פיסבוק

בנוסף, דווח כי יותר משעתיים לאחר פתיחת הקלפיות הבוקר בכל רחבי הארץ, רק כ-9,200 נפתחו מתוך 10,200. בוועדת הבחירות המרכזית טענו כי למרות האיחור - כל הקלפיות נפתחו עד לשעה 08:30.

615229
צילום:
יום הבחירות במגזר החרדי (צילום: עודד קרני, MAKO)
צילום: עודד קרני, MAKO

"נתניהו בפאניקה, בליכוד מפחדים"

ראש הממשלה נתניהו פרסם היום הודעה חריפה וחריגה בה "הזהיר" את המצביעים שהערבים נוהרים לקלפיות וכי קיימת סכנה לשלטון הימין - מה שגרר מיד תגובות חריפות: ח"כ אחמד טיבי (הרשימה הערבית המשותפת) תקף את נתניהו ואמר כי דבריו נובעים מפחד.

"נתניהו בפאניקה. הוא מסית נגד המצביעים הערבים שמנצלים את זכותם הטבעית והדמוקרטית ככל אזרח. נתניהו והליכוד מפחדים - ולכן אני קורא לציבור הערבי לצאת לקלפי עוד ועוד כדי שביבי ימשיך להיות בפאניקה. השינוי בפתח", אמר טיבי.

מצביעה בדרך לחופה (צילום: שיראל בסה)
מצביעה בדרך לחופה | צילום: שיראל בסה
עומדים בתור לקלפי (צילום: עודד קרני, MAKO)
עומדים בתור לקלפי | צילום: עודד קרני, MAKO

נתניהו : "מעוותים את רצון הבוחר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב לטיבי כעבור זמן קצר ואמר: "הפסול הוא לא בהצבעת האזרחים הערבים בפני עצמה, אלא בכך שכסף ענק מחו״ל של עמותות שמאל וממשלות זרות מביא אותם בהמוניהם לקלפי בצורה מאורגנת. בכך מעוות הרצון האמיתי של כלל הבוחרים אזרחי ישראל לטובת השמאל".

יו״ר ישראל ביתנו ושר החוץ אביגדור ליברמן כתב בעמוד הפייסבוק שלו בתגובה כי "גם נתניהו יודע שאם הערבים נעים בכמויות אל הקלפי - רק ליברמן חזק יעצור אותם!".