לוגו המחנה הציוני
לוגו המחנה הציוני | צילום:

פרסום ראשון: האם "המחנה הציוני" של הרצוג ולבני ייאלץ לשנות בקרוב את שמו? רונן שובל, מס' 16 ברשימת הבית היהודי לכנסת ה-20, הגיש עתירה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בדרישה לשנות את שמה של הרשימה המשותפת למפלגת העבודה ומפלגת התנועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאור התבטאויות אנטי ציוניות חוזרות ונשנות של מועמדים מטעם מפלגות העבודה והתנועה, אשר מתמודדים לכנסת ה-20 ברשימה משותפת תחת השם 'המחנה הציוני', מתקיימת הפרה בוטה של סעיף לחוק הבחירות האוסר על רשימת מועמדים לשאת כינוי אשר עלול להטעות את הציבור", טען שובל בעתירתו.

שובל אף שב וציטט את חברי המחנה הציוני - ח"כ סתיו שפיר ("התקווה הוא שיר גזעני"), הפרופסור יוסי יונה ("צריך לאחד אם יום הנכבה עם יום השואה ויום הזיכרון") ושדרן הרדיו המיתולוגי זוהיר בהלול ("הזהות הפלסטינית שלי חזקה מזו הישראלית") - כפי שנהג לעשות בימים האחרונים יו"ר מפלגתו נפתלי בנט בהזדמנויות שונות.

"העותר סבור כי השימוש במונח 'המחנה הציוני' לתיאורה של רשימה אשר מתמודדים בה אנשים אשר אינם רואים בעצמם ציונים, סבורים שההמנון גזעני, קוראים לאיחוד יום השואה עם יום הנכבה ואף רואים בעצמם פלסטינים - מהווה הטעיה של ציבור הבוחרים ורמיסה גסה של סעיף 61(ו) לחוק הבחירות", הוסיף שובל. "אין מדובר במחנה ציוני, כי אם במחנה אנטי-ציוני".

ב"מחנה הציוני" בחרו שלא להגיב לטענות.

עתר ליו"ר ועדת הבחירות. שובל
עתר ליו"ר ועדת הבחירות. שובל | צילום:

שפיר: "הבית היהודי - אתם מחרבים את הציונות"

מנגד, הגיבה אתמול ח"כ סתיו שפיר, מס' 4 במחנה הציוני, על טענות הבית היהודי, ובנאום שנשאה במליאת הכנסת תקפה את מפלגת הימין. "ציונות אמיתית זה לחלק את התקציב באופן שווה בין כל אזרחי המדינה", אמרה שפיר. "ציונות אמיתית זה לדאוג לחלשים. ציונות אמיתית זו סולידריות. לא רק בקרב, אלא ביום יום, לשמור אחד על השני. זו ישראליות וזו ציונות. אתם לוקחים ומחריבים את הציונות, הופכים את הקופה הציבורית לקומבינה פוליטית בידיים שלכם".

"הפחד ניכר מעיניכם, אתם פשוט מפחדים", היא הוסיפה. "אתם מפחדים בגלל שבשנתיים האחרונות חשפנו את השחיתויות שלכם. איך מפלגת הבית היהודי, שמעמידה פנים שהיא יותר ציונית מבן גוריון, לקחה את כספי הציבור ובמקום להעביר אותם למפעלים הקורסים בפריפריה, לפרי גליל ולערד, לבתי החולים כדי להגדיל את כמות המיטות, במקום לרווח את כיתות הלימוד - לקחתם את הכסף שלנו וחילקתם אותו במתנה לחברים שלכם?".

אין תמונה
"הבית היהודי מחריבים את הציונות". שפיר

גם מס' 2 במחנה הציוני ציפי לבני הגיבה אתמול לטענות שנשמעו מהימין וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה "אף אחד לא ילמד אותנו מה זו ציונות". לבני אף צירפה סרטון בהשתתפותה ובהשתתפות חברים נוספים ברשימה שדיברו על מהות המילה "ציונות" - יצחק הרצוג, סתיו שפיר, עמיר פרץ, שלי יחימוביץ', איציק שמולי, מרב מיכאלי ועמר בר-לב.