הוא הצליח, היא הזיקה. הרצוג ולבני (צילום: פלאש 90)
כך זה נראה בהשקת הקמפיין | צילום: פלאש 90

בימים האחרונים מדברים במערכת הפוליטית הרבה על היעדר קמפיין בחירות של רשימת "המחנה הציוני" ויכול להיות שזה נובע ממנגנון מנופח ובזבוזים שכל קשר בינם לבין מטה בחירות מתפקד מקרי בהחלט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בועז כבל, למשל, פעיל פוליטי מוכר ואחיו של ח"כ איתן כבל, מקבל משכורת של 25 אלף שקל בחודש. לשם השוואה, מדובר במשכורת דומה לזו של מנכ"ל העבודה שמעון בטאט. רשמית, הוא מוגדר יועץ פוליטי ליו"ר למרות שזה איננו תפקידו. כבל אמר בתגובה כי הוא לא חתם על חוזה, אלא שהעתק החוזה הגיע לידי חדשות 2.

אין תמונה
מעסיק את אחיו כיועץ פוליטי. כבל, ארכיון

דוגמה נוספת: ח"כ עמיר פרץ מהתנועה ביקש מהרצוג רבע מיליון שקל לפעילות של מטה משלו, ללא תחום מוגדר, וקיבל את הסכום. וכך - מקבלת העוזרת של פרץ 25 אלף שקל, אחיו אלברט פרץ מקבל עוד 14 אלף שקלים כראש מטה דרום עירוני, ולצידו מכהן עוד מנהל.

ביקש רבע מיליון - וקיבל. פרץ, ארכיון (צילום: AP)
ביקש רבע מיליון - וקיבל. פרץ, ארכיון | צילום: AP

מדוע צריך שלושה ראשים למטה בחירות אחד?

דני עטר הוא מועמד שהגיע למקום ריאלי בזכות שריון, עם מעט מאוד קולות. הוא ראה את האוטובוס של ח"כ מירי רגב מהליכוד, וקינא - גם הוא רצה "דני בוס". הוא רצה אוטובוס, שני "ואנים" ומשאית. העלות: 350 אלף שקל שיילכו רובם לפעילים.

17 מטות יש למחנה הציוני ברחבי הארץ, אבל בגלל ריבים, לפעמים - כמו בירושלים או בחיפה - יש שלושה ראשי מטות על מטה אחד, כל אחד מהם עם רכב, דלק חופשי ושכר.

בזבוז מיליונים במטה המחנה הציוני
בזבוז מיליונים במטה המחנה הציוני | צילום:

תקציב הבחירות של מטה המחנה הציוני החל ב-25 מיליון שקלים. כבר עכשיו הוא על 32 מיליון, וזה עוד לפני ראובן אדלר והוצאות נוספות. הרבה מאוד כסף, אבל בינתיים אין הרבה תוצאות. עושה רושם שרבים שם לא רואים בבחירות הזדמנות להחליף את השלטון אלא הזדמנות להחליף ריהוט או רכב עם משכורות מנופחות.

במסגרת הצטרפותו של היועץ ראובן אדלר, קמפיין ה"אנחנו או הוא" ששירת עד עכשיו את המחנה הציוני, ייעלם בימים הקרובים. במקומו יושק קמפיין נגטיבי אגרסיבי נגד נתניהו. הקמפיין ידגיש את החידלון והכישלון של נתניהו בשנות כהונתו, וגם אישיותו של נתניהו צפויה לבלוט בקמפיין הזה.

הקמפיין החיובי של המחנה הציוני ידגיש את היו"ר יצחק הרצוג ויצמצם את מקומה של שותפתו ציפי לבני, זאת בשל סקרים פנימיים שהראו כי היא מעוררת התנגדות בקרב קהלים רחבים. יצחק הרצוג יוצג כבעל אחריות ושיקול דעת.

מהמחנה הציוני נמסר בתגובה: "מטרתנו היא להביא מהפך בעוד חודש ושום ניסיונות לא יפגעו בנו בדרך, בין אם מקורם הוא מבחוץ או מבית".

בהכנת הידיעה השתתפה דפנה ליאל.