שוב יריות בתוך הנגמ"ש: לאחר הפרסום הבוקר (שישי) ב"ידיעות אחרונות" לפיו נתניהו הציע בעבר לאבו מאזן מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67 וחילופי שטחים, יצא יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט במתקפה נגדו והצהיר כי המסמך אמיתי - וגם שר החוץ ליברמן טען שלא עודכן בהצעה "ולא במקרה". מנגד, נתניהו הכחיש והדגיש כי מעולם לא הסכים לחלוקת ירושלים ולזכות השיבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני כותב כרגע מתוך תחושת דחיפות. אנו חייבים - בשנתיים הקרובות יופעלו על ישראל לחצים חסרי תקדים למסור את יהודה ושומרון לערבים ולהקים בהם מדינה פלסטינית", כתב השר בנט ב"מכתב מהלב" שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו זמן קצר לפני כניסת השבת. במכתב קרא בנט לעוקביו "לעורר את הציבור למנוע אסון לישראל" - תוך ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו מול הפלסטינים.

לדבריו, אם מפלגתו לא תקבל כוח פוליטי רבנתניהו - או כל מנהיג אחר - יפנה יישובים ביהודה ושומרון. "תבינו, כולם, כל המפלגות נשברו, ותומכות בהקמת מדינה פלסטינית. לא תמיד מרצון או אהבה, אלא תחת לחץ כבד של השמאל ושל העולם. המסמך שפורסם הבוקר הוא אמיתי. עזבו כרגע את המניעים של מי שפרסם אותו", הדגיש בנט.

"ראש הממשלה נתניהו, תחת לחץ כבד של הממשל, הגיש הצעה לאבו מאזן שעיקריה: חזרה לקווי 67 עם חילופי שטחים, דחיית נושא ירושלים והפליטים להמשך, ישובים יהודים לא ייהרסו אלא יועברו לריבונות פלסטינית, או יתפנו בהסכמה עם פיצויים". בנט המשיך במתקפה נגד נתניהו: "אף אחד אחר לא יילחם נגד אסון חלוקת הארץ והעברת ישובים ישראלים לריבונות פלסטינית. אף אחד אחר לא יילחם כאריה כדי למנוע את מנהרות הטרור הבאות".

נתניהו מכחיש: "גיבובי שטויות, שלא יציגו לנו מצג שווא"

בשיחה עם חדשות 2 הוסיף בנט: "הדיבורים על חלוקת הארץ והבירה ומסירת שטחים נותנים רוח גבית לטרור. הטרוריסטים שומעים על הנכונות שלנו לוויתורים - וזה רק מעודד אותם". שר החוץ אביגדור ליברמן הגיב גם הוא לדברים: "אני לא ראיתי את המסמך ולא עודכנתי לגביו, וכנראה לא במקרה. אני בטוח שמובן לכולם שאני אתנגד בתוקף - זו חזרה על כל השגיאות של ההתנתקות ללא שום תועלת או הפקת לקחים".

במהלך מפגש עם פעילים וראשי ערים ביהוד, התייחס היום נתניהו לפרסום: "כצפוי, כמה ימים לפני הבחירות עוד תרגיל של נוני מוזס, עוד גיבובי שטויות - מעולם לא הסכמתי לחלק את ירושלים, לחזור לקווי 67, להכיר בזכות השיבה ולוותר על הנוכחות בבקעת הירדן". 

נתניהו הסביר כי "היה שם ניסיון להשיג טיוטה אמריקנית, שמראש אמרתי שאני אתנגד לסעיפים שאינם מקובלים עליי כמו הסעיפים האלה. שלא יציגו לנו מצג שווא. הנה המציאות - אף ראש ממשלה לא עמד בתוקף כמו שאני עמדתי על ירושלים מאוחדת, על ההתיישבות ועל הבקעה. עובדה שבנינו בזמן המשא ומתן אלפי יחידות דיור גם בירושלים וגם ביהודה ושומרון, שמרנו על הבקעה תחת לחצים אדירים". 

ומה חושבת לבני על המסמך? מי שניהלה את המשא ומתן עם הפלסטינים בממשלה האחרונה אמרה כי סוכם בעבר ש"פתרון בעיית הפליטים יהיה במדינה הפלסטינית ולא בישראל, ואז הבוקר ב'ידיעות אחרונות' נחשף שביבי עוקף בלי לאותת את האינטרסים של מדינת ישראל - כמו את העקרון שלא תהיה זכות שיבה - ומסכים על כניסה של חלק מהפליטים הנה".

"מצד אחד הוא מוותר במקומות בעייתיים שאין צורך לוותר בהם ואף אסור, ומצד שני הוא לא מקבל תמיכה מהעולם ומהפלסטינים כי אף אחד לא מאמין לו - כי הוא שומר לעצמו את האופציה לזגזג אחר כך. זה אותו הביבי - ותרן וזגזגן בלתי נלאה - וחוזר חלילה", סיכמה מס' 2 במחנה הציוני.