נתניהו וליברמן נועדו. ארכיון
"יש עשן בלי אש". ליברמן, היום | צילום:

הקווים האדומים של אביגדור ליברמן: יו"ר ישראל ביתנו הציג הבוקר (חמישי) במסיבת עיתונאים ברמת גן את קמפיין המפלגה שלו לבחירות שבמרכזו הסיסמה "תכל'ס ליברמן - אריאל לישראל, אום אל פחם לפלסטין". ליברמן אף הציב יעד למפלגה - 16 מנדטים, והתייחס, בפעם האחרונה לדבריו, לפרשת השחיתות בה מעורבים לכאורה חברי מפלגתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעת חילופי השטחים בין ישראל לרשות הפלסטינית עומדת בראש ההסדר המדיני שמציעה ישראל ביתנו. "אין סיבה שנציגי ארגוני הטרור בכנסת לא יעברו לפלסטין, גם חנין זועבי, גם אחמד טיבי, גם הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית עם ראאד סלאח - אין סיבה שהם יישארו אזרחי ישראל", אמר.

הוא ציין כי הנושא המדיני יהיה החלק מרכזי בקמפיין המפלגה. "הגענו לצומת דרכים ודרושות הכרעות", אמר ליברמן. את עמדותיו של כמה מיריביו הפוליטיים כינה "אנכרוניסטיות". "כל מה שהרצוג ולבני מציעים כבר הציעו בקמפ דייויד לערפאת ולאבו מאזן באנאפוליס", אמר. "בנט מציג מדינה דו לאומית קלאסית - להחיל ריבונות על יהודה ושומרון בלי זכות בחירה נותן הוכחות לשונאים שלנו שמחפשים נקודות אחיזה להכריז על אפרטהייד. אנחנו מציעים רעיון פרגמטי".

תועבר לפלסטין? אום אל פחם (צילום: חדשות 2)
תועבר לפלסטין? אום אל פחם | צילום: חדשות 2

שמות חדשים

ליברמן שיבח את הרשימה שבחרה מפלגת העבודה, אולי כרמז לחבירה עתידית. "הם בחרו רשימה טובה מאוד, אני חושב שהתוצאה מצוינת", אמר. שר החוץ גם עקץ את יריביו הוותיקים ח"כ משה מזרחי - שחקר אותו בעבר - ואלדד יניב שהתמודד על מקום ברשימת העבודה. "ראיתי שמזרחי והבוגד המקצועי אלדד יניב לא ברשימה", אמר. "גם במפלגת העבודה לא אוהבים את השטינקרים, וזה מצביע על כיוון בריא".

יו"ר ישראל ביתנו הבהיר כי הוא לא פועל להיכנס לממשלה אם אף אחד, אך הציב את הקווים האדומים שלו. "אבו מאזן הוא לא פרטנר, הוא מכשול ואם מישהו מתכנן לקיים משא ומתן איתו לא נהיה שם", הבהיר. "כמה פגישות כבר מולכו עשה איתו ועם אנשיו? אם ינהלו משא ומתן איתו, אנחנו לא נהיה שם. הקיבעון המדיני לא תורם - צריך ללכת לא למשא ומתן אלא להסדר".

ליברמן טען כי הפורשים האחרונים מהמפלגה - בהם השרים לנדאו ואהרונוביץ' - "היו נשארים אם הייתי מבקש מהם". הוא סירב להתייחס לעתידו של יאיר שמיר, שעל פי ההערכות לא ישובץ ברשימה הקרובה. "הוא נמצא בחו"ל, הוא חוזר מחר, נשוחח בראשון ונקבל את ההחלטה ביחד", הסכים רק לומר. "חצי מהשמות ברשימה יהיו חדשים וטובים וצעירים".

חנין זועבי (צילום: חדשות 2)
"אין סיבה שתהיה חברת כנסת". זועבי | צילום: חדשות 2

"דימיון חולני"

בנוגע לחקירת החשד לשחיתות, טען ליברמן כי לא ידבר על הנושא עוד לפני ההכרעה בבית המשפט, וכך גם חברי מפלגתו. "ברור שזו החקירה הכי פוליטית בתולדות ישראל, שכל ייעודה לפגוע במערכת הבחירות", טען. "יש עשן בלי אש. זכותה וחובתה של המשטרה לחקור כל דבר, ואין לנו עם זה שום בעיה. מי שיימצא אשם, צריך לשלם את כל המחיר. אין בזה שום ספקות".

ליברמן תקף את כלי התקשורת, שלטענתו כבר מרשיעים את החשודים. "במדינה דמוקרטית נורמלית ההרשעות הן רק בבית משפט - הנסיון להרשיע באמצעות הדלפות מרושעות ומגמתיות לא מקובל עליי", אמר. "זה במקרה הטוב בגדר הטעייה".

יו"ר ישראל ביתנו גם מתח ביקורת על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שהורה לסגנית השר קירשנבאום לא להתייצב במשרדה. "הוא נזף בה על שיבוש הליכי חקירה, ואותי מעניין מה הטעה אותו", אמר. "בכניסה למשרד הפנים יש מצלמות ומאבטחים - מאז שהחקירה הפכה לגלויה, היא לא פקדה את המשרד אפילו לשנייה אחת. זה נתון שלא ניתן לפרשנות. אני מקווה שנעשה בירור מי הטעה אותו".

ליברמן מחה על השלכת פרשת השחיתות על המפלגה כולה. "מנסים להדביק בכוח את השם של המפלגה לפרשה, למרות שרוב המעורבים הם לא חברי המפלגה", אמר. "יש אנשים שמתכננים לגרור אותנו לזה ונתחרבש עם החקירה הזו - זה לא יהיה".

לאחרונה פורסם כי מקורב לשעבר לשר, מיכאל פלקוב, נעלם וקיים חשש לחייו. "מי שמוציא את הדברים האלו יש לו דימיון חולני", אמר ליברמן. "אלו אנשים שצריכים לעבוד בהוליווד. קרובי משפחתו אמרו שדיברו איתו לאחרונה. הוא מוכר וידוע מאוד".