הדוח חשוב - אבל גם הגרעין האירני: זמן קצר אחרי פרסום מסקנות דוח מבקר המדינה על משבר הדיור, שמטיל את האחריות לנושא על ממשלות אולמרט ונתניהו, ראש הממשלה התייחס הערב (רביעי) לסוגיה במהלך כנס פעילים שנערך במעלה אדומים - ומיהר לדבר על האיום האירני ולהדגיש את חשיבותו אל מול הטיפול בבעיות יוקר המחייה.

לקריאת הדוח המלא

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו אמר כי הוא וחבריו בליכוד מתייחסים לדוח במלוא הרצינות: "זה נושא רציני, יש בו מסקנות מתבקשות - והן ייושמו. עשינו הרבה, הדוח מציין לא מעט דברים שעשינו, אבל יש עוד הרבה דברים לעשות ואני מתכוון לעשות את זה בממשלה הבאה עם שותפינו הטבעיים".

אלא שאחרי התייחסות קצרה לנושא, נתניהו שב והדגיש מה הנושא שיותר חשוב מבחינתו: "כשאנחנו מדברים על מחירי הדיור, על יוקר המחייה, אני לרגע לא שוכח את החיים עצמם. האתגר הגדול ביותר שאנחנו עומדים בפניו, לחיים שלנו, כאזרחי ישראל, כמדינה - זה האיום של התחמשות איראן בנשק גרעיני עם מטרה מוצהרת להשמיד אותנו".

נתניהו מצייץ (צילום: טוויטר)
הציוץ של נתניהו, הערב | צילום: טוויטר

היום פרסם מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף שפירא דוח חמור על משבר הדיור בישראל, בדגש על התנהלות הממשלות בעשור האחרון. "משבר הדיור מסכן את חוסנם הכלכלי של משקי בית רבים ופוגע ברמת חייהם, ואף יותר מכך, הוא טומן בחובו סכנה לחוסן הכלכלי של המשק כולו. דיור נאות הוא צורך אזרחי בסיסי", קבע המבקר וטען כי ראשי הממשלה אולמרט ונתניהו הגיבו באיחור לזינוק במחירי הדיור.

"בדוח זה הועלו ליקויים מהותיים שמלמדים על בעיות מבניות בתפקוד הממשלה ובתפקודם של מכלול הגופים המעורבים. הממשלה ומשרדיה התוו מדיניות דיור לאומית באופן לקוי", הוסיף שפירא.

דוח חמור, המבקר שפירא (צילום: רויטרס, פלאש 90)
דוח חמור, המבקר שפירא | צילום: רויטרס, פלאש 90

בדוח נכתב גם כי הממשלה פעלה במקרים רבים ללא מידע מהימן, נקטה "פעולות מאולתרות" וחלק ניכר מההחלטות לא יושם או שטופל בעיכוב ניכר. "כפועל יוצא מהכשלים בכל אחד משלבי שרשרת הייצור נוצרו פערים גדולים בין היצע לביקוש וחלה עלייה חדה במחירי הדיור".