נעדרו מהאירוע. הרצוג ונתניהו (צילום: רויטרס, AP)
"הנאום מסכן את ביטחון ישראל" | צילום: רויטרס, AP

מתקפה חריפה נגד נתניהו: יושב ראש המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג קרא היום (שבת) לראש הממשלה לבטל את נאומו הצפוי בפני הקונגרס האמריקני. "הנאום הזה נולד בחטא כהפקת בחירות ומסכן את ביטחון אזרחי ישראל ואת היחסים המיוחדים בין המדינות", אמר הרצוג במפגש עם מנהיגים בוועידת מינכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בשיחות שקיימתי עם מנהיגים רבים מאירופה וארצות הברית עולה זעם גדול על כך שנתניהו הסית את הדיון על הגרעין האירני לצרכים פוליטיים והפך אותו לעימות עם נשיא ארצות הברית", אמר הרצוג. "הגיע הרגע שבו ביבי חייב להודיע על ביטול נאומו. ביבי חייב לנהוג כפטריוט ישראלי ולא לזרוק את ביטחון ישראל מתחת לגלגלי אוטובוס הבחירות".

"לא מתכוונת לרדת לבוץ הפוליטי", לבני ויח (צילום: לואיז גרון)
"פיגוע מדיני". לבני ויחימוביץ' | צילום: לואיז גרון

על רקע הודעתו של סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כי לא ינכח בנאומו של ראש הממשלה בפני הקונגרס האמריקני, ספג נתניהו אש גם מיושב ראש יש עתיד יאיר לפיד. "ראש הממשלה מוביל לפגיעה קשה ביחסים עם ארצות הברית", אמר לפיד באירוע שבתרבות בקריית ביאליק. "ביבי הצליח להסתכסך עם הבית הלבן במטרה לקושש עוד כמה קולות בבחירות".

"לא אשב בממשלתו". לפיד (צילום: חן גלילי)
"ביבי הסתכסך עם הבית הלבן" | צילום: חן גלילי

"פיגוע מדיני מתגלגל"

יושבת ראש התנועה ציפי לבני אמרה כי היעדרותו של ביידן מהנאום "מראה עד כמה נתניהו חושב על טובתו האישית ולא על טובת המדינה". "ראש הממשלה צוחק כשהוא רואה את היחסים עם ארצות הברית מתפרקים", אמרה באירוע שבתרבות בתיאטרון הבימה בתל אביב.

נתניהו בקונגרס, ארכיון (צילום: AP)
נחוש לנאום בפני הקונגרס. נתניהו | צילום: AP

חברת הכנסת שלי יחמוביץ' (המחנה הציוני), שנכחה באירוע עם לבני, כינתה את הנאום המתוכנן "פיגוע מדיני מתגלגל" ואמרה כי מדובר ב"אצבע בעין של נשיא ארצות הברית". "אני קוראת לנתניהו לוותר על הנאום", אמרה. "זהו בונוס פוליטי מפוקפק שגורם לקרע עמוק עם הממשל האמריקני. אם הוא חושש שילעגו לו, אני מתחייבת בפניו שלא נשתף זאת בקמפיין פוליטי".

מצטרף למירוץ עמוס מתמודדים. ארכיון (צילום: AP, חדשות)
לא ינכח בנאום. ביידן | צילום: AP, חדשות

אמש נמסר ממשרדו של ביידן בבית הלבן כי סגן הנשיא ישהה בחו"ל בזמן נאום נתניהו, במסע שתוכנן מראש עוד בטרם נקבע מועד הנאום. בתוך כך אמרה שלשום ננסי פלוסי, מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים, כי הנאום הצפוי "גורם חוסר נוחות" והביעה תקווה כי לא יתקיים.