מהומה נרשמה במהלך כנס שבו השתתף היום (ראשון) יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בתל אביב, כשעשרות תלמידי תיכון ערבים-ישראלים נטשו את האולם במחאה על דבריו של השר באשר לצורך לאכוף ביתר שאת את הביטחון ביישובים הערביים במדינה. בתגובה קרא להם: "תברחו, מי שרוצה להילחם שיישאר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כבר מעל עשור שביטחון הפנים במדינת ישראל מידרדר במקומות מסוימים", אמר בנט בכנס במרכז להעצמת האזרח בהשתתפות משרד החינוך, שבו השתתפו מאות תלמידי תיכון שיצביעו בבחירות הקרובות בפעם הראשונה. "מי שניסה לטייל בנגב בשנים האחרונות יודע שהוא לא יכול להשאיר אוטו ליד המכתש הקטן, או ליד אחד הנחלים כי בוודאות יפרצו לתוך האוטו ויגנבו".

"גם בפתח תקווה וגם בגליל גונבים לחקלאים את הטרקטורים", הוסיף השר. "גם להר הזיתים ולהר הצופים אתה לא יכול להגיע כבר. בכל כפר ערבי ועיר ערבית אי אפשר להיכנס וזה פוגע קודם כל בערבים, כי מדינת ישראל החליטה ששלטון חוק זה אולי בתל אביב, חיפה ורעננה אבל לא במקומות האלו".

בשלב הזה החלו מספר צעירים ערבים-ישראלים להביע מחאה קולנית נגד השר, וחלקם בחר לעזוב את האולם. בתגובה החלו תומכיו של יו"ר הבית היהודי לקרוא בשמו. הוא פנה אל הצעירים שנטשו ואמר: "זה תמיד הדרך של השמאל לברוח, תברחו, אנחנו לא בורחים! מי שרוצה לברוח שיברח, מי שרוצה להישאר ולהילחם יישאר ויילחם".

בנט המשיך בפנייתו לתלמידים הנוטשים ואמר להם: "אחיי בשמאל, בלי אלימות, אנחנו דמוקרטיה, הכל נאמר במילים, אף פעם לא באלימות". בנט לא חדל, ואף פנה אל אחת התלמידות במקום באופן מעט יוצא דופן כשאמר, "גם את נשמה, נשמה שלי, לא באלימות, לא בצעקות, אני מזמין את כולם לאולם לשמוע".

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפרו כמה מהתלמידים שבחרו לעזוב את האולם על תחושת העלבון שחשו בעקבות דבריו של השר. "אנחנו חיים במדינה ישראלית, ערבים ויהודים ביחד - זה מה שיש", אמרה סלוואה, צעירה תושבת הנגב. "התפיסה שלו פוגעת במגזר הערבי, הוא רואה אותנו בתור גנבי רכבים, זו גזענות", הוסיף תלמיד נוסף.

ביקורת על בנט נשמעה גם מכיוונם של חברי כנסת ערבים, שהאשימו אותו בגזענות. "אחרי שהתרברב שהרג הרבה ערבים בחייו ושאין לו בעיה עם זה, עכשיו הערבים כולם גנבים", אמר ח״כ עיסאוי פריג׳ ממרצ. "בנט הוא לא יותר מגזען שבדרך כלל מצליח להסוות את שנאתו לערבים, אבל מדי פעם נפלט לו הנפתלי האמיתי, וכשזה קורה כולנו מבינים עד כמה הוא מסוכן. עכשיו כשהוא רואה איך המנדטים שלו הולכים ונעלמים, בין השאר לכיוון אלי ישי וברוך מרזל, הוא מרשה לו יותר ויותר להידמות להם והתוצאה היא אמירות מסיתות וגזעניות".