על הנייר פרופ' יוסי יונה נמצא במקום בטוח ברשימת "המחנה הציוני", לפחות לפי הסקרים, אבל כשמסתכלים עליו מהצד הוא עדיין נראה קצת נבוך ומרוחק, מתרגל לעולם החדש שזה עתה נכנס אליו. בסוף השבוע צעד עם חבריו מהמפלגה כשבידו דגל ישראל - אולי בניסיון להתנער מהתדמית שיריבים מהבית היהודי ניסו להדביק לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מי שצופה בסרטון התעמולה של הבית היהודי בפעם הראשונה חושב שמדובר בסרטון תעמולה של חמאס. המוזיקה, העברית הקלוקלת וכמובן האמירות הקיצוניות - שבסוף הסרטון מתברר שנאמרו בעבר על ידו. "לא קשה לקחת אמירות שנמצאות בהקשר מסוים, לעטוף אותן במוזיקה ולצייר כל אדם כעוכר ישראל ובוגד", הוא אומר.

פרופ' יונה באמת לא מבין איך זה קרה לו. הוא שירת בצה"ל כטנקיסט והיה עם הכוחות שחצו את התעלה. בני משפחתו עדיין משרתים בתפקידים בכירים בצה"ל והוא מרצה בהתנדבות במכינות קדם צבאיות. אז איך הוא הפך יום אחד לעוכר ישראל?

"הם באים ותובעים ממני להגדיר אותי כציוני?", הוא מתרעם. "אנשים שירקו על חיילים, שעמדו לפני החיילים בהתנתקות וקראו להם נאצים. זה מגוחך. מי שמסכן את המפעל הציוני באופן הממשי והמיידי ביותר זה עדת המטורפים הללו - הומופובים, גזענים, פשיסטים, לאומנים. פתאום אני צריך להצטדק בפני האנשים הללו".

"שתי מדינות לשני עמים, זו המדיניות שלי", הוא אומר. "אני חושב שאם נבדוק את זה ברחוב הישראלי, סביר להניח שזה מה שרוצה 90% מהציבור. חברה צודקת, שפויה, הומנית ושוחרת שלום".