בחירות 2015 יצאו לדרך והמועמדים לראשות הממשלה נלחמים על קולות המצביעים: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג ממשיכים גם ברגעים האחרונים לנסות לשכנע מצביעים, בשעות המעטות שנותרו עד לרגע סגירת הקלפיות. "זה הזמן לתקווה", אמר הרצוג. "שלטון הימין בסכנה", אמר מנגד נתניהו בסטטוס שעורר סערה בעקבות אמירות המזהירות מפני המצביעים הערבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר הרשימה המשותפת מצביע (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)
איימן עודה בקלפי, היום | צילום: דוברות הרשימה המשותפת

על רקע אחוזי ההצבעה הגבוהים, בעיקר במגזר הערבי, פנה ראש הממשלה נתניהו לעוקביו בפייסבוק וקרא להם לצאת לקלפיות. "המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים", טען נתניהו. "בעזרתכם ובעזרת השם נקים ממשלה לאומית שתשמור על מדינת ישראל".

במפלגה הערבית המשותפת מיהרו להגיב לדברי ראש הממשלה: "ממה הם מפחדים? נתניהו אחוז אימה מפני אחוזי ההצבעה הגבוהים באוכלוסייה הערבית...אז תרשו לנו להרגיע אתכם. כן, אנחנו מתכוונים להיות הכוח השלישי בגודלו בכנסת הבאה. וכן, אנחנו מעודדים את הציבור הערבי לצאת ולהצביע. אבל כל מנדט שלנו יהיה מנדט של שלום ושוויון, של צדק חברתי ושל צדק לאומי".

נתניהו לא נשאר חייב וענה גם על הדברים הללו: ״הפסול הוא לא בהצבעת האזרחים הערבים בפני עצמה, אלא בכך שכסף ענק מחו״ל של עמותות שמאל וממשלות זרות מביא אותם בהמוניהם לקלפי בצורה מאורגנת - ובכך מעוות את הרצון האמיתי של כלל הבוחרים אזרחי ישראל לטובת השמאל״.

הרצוג בקלפי, היום (צילום: חדשות 2)
הרצוג בקלפי, היום | צילום: חדשות 2

יו"ר המחנה הציוני הרצוג לא נח על השמרים, למרות הסקרים האחרונים שחזו לו פער נאה מהליכוד. "אנחנו נלחמים על כל קול, חייבים לעבוד קשה עד הרגע האחרון", הוא אומר היום לחדשות 2 Online. "זה הזמן שלנו להעניק תקווה לאזרחי המדינה, אסור לוותר על אף קול". הרצוג מתכוון להמשיך במסעו אחר המצביעים לאחר שאת הבוקר התחיל ברמת גן, משם עבר לת"א, ראשון לציון, גבעתיים וחולון.

בינתיים, אחוזי ההצבעה שנרשמו היום דומים לאלה של הבחירות האחרונות: עד לשעה 14:00 הצביעו 36.7% מבעלי זכות הבחירה - כך על פי נתוני ועדת הבחירות המרכזית. מדובר בנתון הצבעה נמוך ב-1.6% מהנתון שנרשם עד לשעה זו בבחירות הקודמות, לפני שנתיים - 38.3%.

לוקחת אוויר, איילת שקד
לוקחת אוויר, איילת שקד | צילום:
גם לפיד בדרכים, היום (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
גם לפיד בדרכים, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

בזמן שאזרחי ישראל עושים את דרכם אל הקלפי, יש כאלה שמתקשים לעשות זאת: אתר ועדת הבחירות המרכזית, בו ניתן לאתר את הקלפי שבה כל אחד מצביע - קורס לסירוגין עקב עומס של כניסות. "גולש יקר, הפעולה אותה ביצעת אינה נתמכת", זו ההודעה המקבלת את פני הגולשים לאתר ועדת הבחירות המנסים לאתר את הקלפי בהם עליהם להצביע.

בנט ושקד במאמצי שכנוע עם מצביעים (צילום: גור דותן)
בנט ושקד במאמצי שכנוע עם מצביעים | צילום: גור דותן
כחלון ביום הבחירות, אתמול (צילום: יניב הלפגוט, חדשות 2)
קולות אחרונים, כחלון | צילום: יניב הלפגוט, חדשות 2
גם יום מנוחה, היום (צילום: עודד קרני, MAKO)
גם יום מנוחה, היום | צילום: עודד קרני, MAKO

ובעוד נמשכת ההמתנה לקולות אזרחי ישראל היום - 11 אלף קולות כבר נמצאים במשרדי ועדת הבחירות במשכן הכנסת: קולות חיילי צה"ל שכבר הצביעו - והצבעות נציגי ישראל בחו"ל מ-98 קלפיות שפוזרו בנציגויות ישראל ברחבי העולם.