נציגי הרשימה הערבית המשותפת הגיעו היום (ראשון) למפגש עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שבו החליטו שלא להמליץ על אף מועמד להרכבת הממשלה הבאה. יושב ראש הרשימה, ד"ר איימן עודה, מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בימים שקדמו לבחירות והאשים אותו בגזענות כלפי האוכלוסייה הערבית בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביום הבחירות עוררו דבריו של נתניהו סערה לאחר שקרא לתומכיו להצביע עבורו תוך אזהרה כי "הערבים נעים לקלפי בהמוניהם". ברשימה הערבית המשותפת ניצלו את המפגש עם הנשיא כדי לבקר את דברי ראש הממשלה בחריפות. "אנחנו רואים בבנימין נתניהו בן אדם מסוכן", אמר עודה, "הוא מסוכן לדמוקרטיה, הוא מכרסם בצורה שיטתית במרחב הדמוקרטי".

לדברי עודה, נציגי הרשימה המשותפת ביקשו מנשיא המדינה ריבלין שיוקיע את עמדתו של נתניהו מיום הבחירות באופן פומבי. "הוא הסית נגד השתתפות האוכלוסייה הערבית בהצבעה", טען יו"ר הרשימה המשותפת. לטענתו, "הנשיא בחר להתנער מעמדתו של בכיר בממשלה, אך לא נקב בשמו של בנימין נתניהו".

נתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס)
נתניהו ביום הבחירות | צילום: רויטרס

בריאיון לאתר NRG אמר נתניהו כי מדינה פלסטינית לא תקום אם ייבחר לראשות הממשלה, אמירה שמאוחר יותר מיתן בריאיון לכלי התקשורת בארה"ב. על כך אמר עודה היום כי "נתניהו פוגע בכל סיכוי לסיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית, הוא מוביל להסלמה ברמה של האזור כולו". הוא טען בנוסף כי ראש הממשלה פוגע במעמד הציבור הערבי, תוך קידום חוקים גזעניים.

לאחר הפגישה אמר ח"כ ג'אמל זחאלקה: "ליברמן אומר שצריכים לערוף לנו את הראש, כחלון אומר שאנחנו לא צריכים להיות בממשלה, וראש הממשלה עצמו אומר שהצבעת הערבים מסוכנת. אני לא יודע מה רוצים מאיתנו, שנלך לקלפי זה מסוכן? אם נזרוק אבנים זה פחות מסוכן?"

יטופל בשבועות הקרובים. ריבלין (צילום: מארק ניימן / לע"מ, חדשות)
נשיא המדינה ריבלין, ארכיון | צילום: מארק ניימן / לע"מ, חדשות

עוד קודם לכן במהלך מפגש עם נציגי הליכוד התייחס גם הנשיא עצמו למערכת הבחירות התקיפה. הוא ניסה להרגיע את הרוחות כשאמר כי "עברנו מערכת בחירות סוערת ורווית יצרים, זו העת להתחלת תהליך האיחוי והריפוי של החברה הישראלית. הממשלה שתתגבש אמנם נבחרה על ידי רוב אזרחי ישראל, אך היא תצטרך לתת מענה לכלל אזרחי ישראל".