עוכבה בכניסה לרוסיה. ח"כ זועבי (צילום: פלאש 90)
נדחקה למקום השביעי | צילום: פלאש 90

המגזר מתאחד בדרך לקלפי: אחרי משא ומתן מורט עצבים, שבשעות הצהריים נראה תקוע וחסר תקווה, נציגי המפלגות הערביות חזרו הערב לשולחן המשא ומתן. ועדת התיווך שנפגשה בכפר קרע הצליחה להגיע להסכמות, שהוגדרו על ידי גורם המעורב במגעים כ"היסטוריות וחסרות תקדים". השבוע דיווח כתבנו עמית סגל כי המפלגות צפויות להתמודד תחת השם "הרשימה המשותפת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ועדת התיווך שנבחרה על ידי נציגי המפלגות סיכמה כי המפלגות הערביות ירוצו ברשימה אחת, שתכלול נציגים מכל מרקם החברה הישראלית - כולל נוצרים, מוסלמים, ערבים ויהודים. עשרת המקומות הראשונים יתחלקו בין חד"ש, התנועה האסלאמית, בל"ד וטיבי (רע"ם). המקום ה-11 ישוריין לבל"ד ומהמקום ה-12 עד ה-15 תהיה רוטציה בין המפלגות לפי ההסכם. ראש עיריית סכנין מאזן גנאים וראש עיריית נצרת לשעבר ראמז ג'ראיסי היו בין המתווכים הבולטים שהובילו לאיחוד.

הרכב הרשימה הצפוי:

1. איימן עודה (חד"ש)

2. מסעוד גנאים (התנועה האסלאמית)

3. ג'מאל זחאלקה (בל"ד)

4. אחמד טיבי (תע"ל)

5. עאידה תומא (חד"ש)

6. עבדל חכים חאג' יחיא (התנועה האסלאמית)

7. חנין זועבי (בל"ד)

8. דב חנין (חד"ש)

9. טאלב אבו ערער (התנועה האסלאמית)

10. יוסף ג'בארין (חד"ש)

11. בסאל גטאס (בל"ד)

האיחוד בין נציגי המפלגות, הערב
האיחוד בין נציגי המפלגות, הערב | צילום:

"אחד ההסכמים הקשים, עשינו היסטוריה"

גורם המעורב במגעים אמר לחדשות 2 Online כי "זה אחד ההסכמים הכי קשים שהגענו אליו למרות עליות וירידות. היה אפילו רגע שזה התפוצץ בפנים של כולם, אבל בסוף הוחלט כן לרוץ ברשימה אחת, וזה דבר מבורך - זה רצון המגזר. אני חושב שנעשה היסטוריה - בפעם הראשונה בתולדות המדינה החליטו המפלגות הערביות לרוץ כמקשה אחת".

לחדשות 2 Online נודע כי מחר בצהריים יוכרז באופן רשמי על הרכב הרשימה המשותפת, במסיבת עיתונאים שבה ישתתפו כל נציגי המפלגות והגורמים המעורבים. המשא ומתן התנהל בכפר קרע, שם הוחלט על סגירת הרשימה כשישה ימים לפני המועד האחרון להצגת הרשימות לכנסת. בעקבות ההחלטה החלו חגיגות בליווי זיקוקים בכפר קרע ובאזור המשולש.

ההסכם שהושג לאחר מאמצים רבים
ההסכם שהושג לאחר מאמצים רבים | צילום:

בכנסת האחרונה הובילה מפלגת "יש עתיד" מהלך של העלאת אחוז החסימה מ-2% ל-3.25%, שהמשמעות שלו היא שמפלגה שלא תקבל תמיכה בשווי של ארבעה מנדטים לא תיכנס לכנסת הבאה. בעקבות כך, הקימו המפלגות הערביות את הוועדה שגיבשה את ההסכם, על מנת לא למנוע מצב בו הפיצול הקיים ישאיר את כל המפלגות מחוץ לכנסת. על פי הסקרים, מפלגה כזאת יכולה להיות אחת הגדולות בכנסת, עם כ-15 מנדטים.

ח"כ אחמד טיבי (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
שובץ במקום הרביעי | צילום: חדשות 2

בסוף השבוע התקיימו הוועידות של חד"ש ובל"ד, ובשתיהן פעלו הגורמים כדי ליצור מפלגה ערבית מאוחדת. יו"ר חדש הטרי עו"ד איימן עודה אמר כי יפעל עם ראשי המפלגות כדי ליצור רשימה אחת. במהלך ועידת בל"ד חברת הכנסת חנין זועבי התייחסה לאפשרות כי המפלגות הערביות יתאחדו ואמרה: "בכדי לעמוד מול הגזענים, המתריסים והלהקה של מירי רגב, צריך להתאחד ברשימה אחת. אני בטוחה שנזכה ב-15 מנדטים".