כחלון. דורש את האוצר (צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות)
"הבירוקרטיה היא חממה לשחיתות" | צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות

יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון הכריז היום (שישי) כי מפלגתו תדרוש אחרי הבחירות את תיק האוצר ואת תיק מנהל מקרקעי ישראל. "נתבע את תיק האוצר משום שרק בעזרתו ניתן לעשות את הרפורמות האלו ולשנות את פני המדינה", אמר כחלון בפורום למשפט וחברה בהרצליה של המכללה האקדמית נתניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כחלון גם התייחס לראשונה לפרשת השחיתות שנחשפה במנהל מקרקעי ישראל. "הבירוקרטיה היא החממה הטובה ביותר לשחיתות", הוא טען. "חייבים לצמצם את הבירוקרטיה הזו למינימום. לא צריך לחכות שלושה חודשים כדי להעביר נייר מצד לצד - זו הרעה החולה של כל המוסדות הממשלתיים".

קבלת תיק מנהל מקרקעי ישראל הוא, לטענת כחלון, תנאי לכניסתו לממשלה. "מי שרוצה לפתור את משבר הדיור חייב לפתור את משבר מנהל מקרקעי ישראל", אמר. "משבר דיור זה מחולל העוני יותר גדול מחוסר השכלה".

"הליכוד נטש, לפיד איכזב"

כשלושה חודשים לאחר שהכריז על התמודדותו בבחירות הקרובות, הציג אמש כחלון באופן רשמי את רשימת המפלגה המלאה לכנסת במסיבת עיתונאים שכינס בקיבוץ גבעת ברנר. "הבחירות הקרובות הן לא בין ימין לשמאל, אלא בין מנהיגים שאכפת להם לבין כאלו שלא אכפת להם", אמר. עוד הוסיף כי "הליכוד זנח את הדרך החברתית".

"הממשלה היוצאת כולה צריכה לתת דין וחשבון לציבור על מה קרה בשנתיים האחרונות", תקף כחלון. "יאיר לפיד קיבל הזדמנות אדירה ונדירה, 19 מנדטים, חמישה שרים. עם כוח פוליטי כזה אפשר לשנות חיים של אזרחי מדינה. הליכוד נטש, יאיר לפיד איכזב, זה הזמן לדרך חדשה".

כחלון פירט את מטרותיה של המפלגה החדשה: "קמנו כדי לפתור את משבר הדיור, כדי להוריד את יוקר המחיה המטורף, וכדי לצמצם את הפערים החברתיים ההולכים וגדלים יום ביומו. נוביל כלכלה חופשית עם רגישות חברתית. נוביל חברה שמותר להרוויח בה, אבל לא חזירות".

מוקדם יותר אתמול, פרסמה המפלגה את שמות 11 המועמדים ברשימת המפלגה לכנסת ה-20:

1.משה כחלון

2. אלוף (מיל') יואב גלנט - לשעבר אלוף פיקוד הדרום, מפקד שייטת 13 ומזכירו הצבאי של רה"מ אריאל שרון ז"ל, כיום יו"ר אגודת ידידי נכי צה"ל.

3. צגה מלקו - עיתונאית ברשות השידור, סופרת, פעילה חברתית וממובילות המאבק בפרשת השמדת מנות הדם של הקהילה האתיופית.

4. ד"ר מייקל אורן - לשעבר שגריר ישראל בארה"ב (2009-2013), סופר, דוקטור להיסטוריה של המזרח התיכון מאוניברסיטת פרינסטון ופרופ' אורח בהרווארד וייל.

5. רחל עזריה - סגנית ראש עיריית ירושלים וחברת מועצת העיר, קידמה רפורמות בתחום החינוך ומעמד האישה וממובילות מחאת העגלות.

6. אלי אלאלוף  - יו"ר הועדה למלחמה בעוני, חתן פרס ישראל למפעל חיים על תרומתו למען שוויון וצדק חברתי, לשעבר מנכ"ל קרן רש"י.

7. ד"ר יפעת שאשא-ביטון - סגנית נשיא המכללה ומנהלת בית הספר ללימודי המשך ופיתוח מקצועי במכללה האקדמית להכשרת מורים אוהלו בקצרין. כיהנה כסגנית ראש עיריית קריית שמונה והממונה על החינוך והנוער בעיר.

8. אלי כהן - רואה חשבון, רב-סרן (במיל'), משנה למנכ"ל חברת הכשרת הישוב, כיהן כראש תחום תאגידים בחברת הדירוג SNP, מרצה באוניברסיטת תל-אביב.

9. רועי פולקמן - מומחה במדיניות ציבורית, בוגר אוניברסיטת הארוורד. לשעבר מנהל האגף למדיניות ותכנון אסטרטגי ויועץ לראש העיר ירושלים. ממייסדי ארגון הצעירים רוח חדשה.

10. עו"ד מירב בן-ארי - משפטנית. חברת מועצת העיר תל אביב יפו מטעם רשימת "רוב בעיר", מחזיקת תיק קידום נוער בעירייה. מייסדת ומנהלת מרכזי "דרך האתגר" לחינוך והעצמת בני-נוער.

11. שי באב"ד - כיהן כמנכ"ל הרשות השנייה, ובעבר כמנכ"ל צים ישראל והמזרח הקרוב. רב סרן במיל' בשייטת 13 בעבר יו"ר חברת ממשלתית במינוי שר האוצר.