הכנסת, הערב (צילום: דוברות הכנסת)
יום חג במשכן הכנסת | צילום: דוברות הכנסת

יום חג לדמוקרטיה: חברי הכנסת ה-20, שנבחרו על ידי הציבור לפני שבועיים בדיוק, הושבעו היום (שלישי). 39 חברי כנסת חדשים, רובם מהליכוד ומ"כולנו", ענו בקול נרגש "מתחייב אני" כשהוקרא שמם - ובכך ניתן האות לפתיחת המושב. את הטקס העברנו בשידור ישיר בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חלק מחברי הכנסת הערבים - חנין זועבי, ג'מאל זחלקה ובאסל גטאס - יצאו בהפגנתיות מיד לאחר שהושבעו ולא נשארו בטקס עד תומו. אולם יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, נשאר בישיבה החגיגית. "בחרתי היום להישאר במליאה במהלך ההמנון ופשוט לעמוד בשתיקה, זאת הייתה המחאה שלי כנגד המנון שלא מייצג אותי, שעבורי הוא רק עוד סמל להדרה", מסר עודה. "אני לרוב מקפיד לעסוק בתכנים ובאנשים ולא בסמלים, אבל היום הזה הוא כולו סמליות וטקסיות ולכן היה חשוב לנו בסיעה, כל אחד בדרכו, להנכיח גם את המחאה נגד הגזענות וההדרה לתוך הטקס".‎

חבר כנסת נוסף שמשך תשומת לב גדולה מהרגיל הוא יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי. כשקראה מזכירת הכנסת בשמו, הוא העיר לה מן הקהל: "מכלוף". לאחר מכן היא שבה וקראה: "אריה מכלוף דרעי", ורק לאחר מכן הוא קם מכסאו ואמר "מתחייב אני".

מי שפתח את אירוע ההשבעה של חברי הכנסת הוא נשיא המדינה ראובן ריבלין. "אני שמח ונרגש לפתוח את ישיבתה הראשונה של הכנסת ה-20", אמר ריבלין. "ביום הבוחר האחרון, הוכיחה שוב הדמוקרטיה הישראלית שהיא חזקה, בועטת ובלתי צפויה".

"טרם הושלמה המשימה, כל עוד לא הושבעה ממשלה בפני כנסת נבחרת זאת", הבהיר הנשיא. "אני מפציר בכל הצדדים הנוגעים בדבר, לחתור לסיום המשא ומתן הקואליציוני בהקדם. המערכת הציבורית סובלת משיתוק מזה חודשים ארוכים ויש לאפשר לה לשוב ולתפקד. כל יום שעובר, גובה מהעם בישראל מחיר יקר".

השבעת הכנסת החדשה, לפני פחות משנה (צילום: דוברות הכנסת)
נתניהו מצהיר אמונים | צילום: דוברות הכנסת

"קירות הבית שקופים כדי שעיניכם יהיו נשואות אל העם"

"אתם שליחיו של הציבור", פנה ריבלין לחברי הכנסת. "במהלך מערכת הבחירות נדמה היה לפעמים שהדרמה מתחוללת בין הפוליטיקאים לבין עצמם, בין הפוליטיקאים לתקשורת, בין קמפיינים לספינים, בין 'הם', ו'אתם' ו'אנחנו'. אבל כעת, משתמו ההתכתשויות, הגיע הזמן לשוב אל השחקנים הראשיים, אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל. לא אתם, היושבים כאן, המפסידים או המנצחים, אלא הם. הם, שבשליחותם אנו פועלים, כמשרתי הציבור- ולא, כנבחרים מורמים מעם".

"יושבים כאן היום לא מעט חברי כנסת חדשים", הוסיף ריבלין. "דעו לכם, הבית הזה הוא בית זכוכית. ואולם, קירות הבית הזה שקופים, לא רק בשל עיני העם הנשואות לכאן, אלא כדי שעיניכם, יהיו נשואות אל העם. אל הציבור שאתם נציגיו, אל העם שאתם עכשיו משרתיו".

נאווה בוקר עם הגיעה למשכן (צילום: דוברות הכנסת)
נאווה בוקר עם הגיעה למשכן | צילום: דוברות הכנסת

ריבלין דיבר בנאומו גם בעד הפלורליזם. "הכנסת מוכרחה להיות ערה לשנויים התרבותיים והדמוגרפיים, הדרמטיים, המשנים את פניה של החברה הישראלית לבלי הכר", הוא אמר. "מספיקה הצצה להרכב תלמידי כיתות א' במערכת החינוך, לתמהיל המשתנה של תלמידים חילונים, דתיים, ערבים וחרדים, כדי לעמוד על כך. אני מבקש מכם, אל תראו בפסיפס הישראלי הנוכח כאן, גזרה שיש להילחם בה. להפך. ראו בו אתגר וייעוד, המחייבים את כולנו, במציאת שפה וחזון משתפים".

"היסוד השלישי עליו עומד הבית הזה, הוא האחריות שבהכרעה", סיכם ריבלין. "בדמוקרטיה הפרלמנטרית שלנו, הבית הזה הוא המקום שבו מתקבלות ההחלטות. ההכרעות שאתם מקבלים כאן הן התגשמות החירות שלנו כעם, במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית. נבחרתם על מנת להכריע. עם זאת, זכרו את כבוד החירות והאחריות שבהכרעה. אינכם מכריעים רק עבור מי שבחרו בכם, אתם מכריעים עבור כלל הציבור בישראל".

מייקל אורן וההורים הגאים (צילום: דוברות הכנסת)
מייקל אורן וההורים הגאים | צילום: דוברות הכנסת

ח"כ פרץ לרה"מ נתניהו: "חובתך לרפא את הפצעים בחברה"

מי ששימש באופן סמלי כיושב ראש הכנסת בישיבה החגיגית הוא הוותיק שבחברי הכנסת, ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני. פרץ ניצל את ההזדמנות ופנה בנאומו ישירות לראש הממשלה נתניהו. "אדוני ראש הממשלה, בקרוב הכנסת תעניק לך אמון מחודש ואתה תעמוד בפני דילמות של מנהיג", אמר פרץ. "ישנן התחייבויות פוליטיות וישנן התחייבויות למדינה".

"אתה ראש הממשלה של כולנו, וזוהי חובתך לרפא את הפצעים בחברה הישראלית", הוסיף פרץ. "כמו כן, עליך להירתם למערכה המדינית הקשה. עליך לגייס את כשרונותיך כדי שהעולם המערבי כולו יעמוד לצידנו כפי שעשו כל השנים. מול כל אלו לא תצטרך להתייצב לא כמנהיג הליכוד או הקואליציה, אלא כמנהיג המדינה ומשרת העם".

ציפי חוטובלי ובעלה (צילום: דוברות הכנסת)
ציפי חוטובלי ובעלה | צילום: דוברות הכנסת

נתניהו: "מחויב לטפל בהורדת מחירי הדיור"

לאחר טקס ההשבעה הרשמי, עברו הנבחרים לאולם שאגאל, שם נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בכוונתי להקים ממשלה שתפעל למען כל אזרחי ישראל ללא יוצא מן הכלל", הוא אמר. "משימתנו הראשונה היא לאחות את הקרעים, זו משימה משותפת לכולנו, וכן להתאחד סביב המשימות החשובות לכל אזרחי המדינה. אני מדגיש כי אני מחויב לטפל בהורדת יוקר המחייה, בדגש על הורדת מחירי הדיור".

עם זאת, נתניהו ציין גם את סוגיית הגרעין האירני. "במקביל לשיפור איכות החיים, עלינו לשמור על החיים עצמם", דבק נתניהו בביטוי שהוא עצמו המציא בתקופת הבחירות. "האיום הגדול ביותר על ביטחוננו היה ונשאר הניסיון של אירן להשיג גרעין".

איציק שמולי ואחיו התאום (צילום: דוברות הכנסת)
איציק שמולי ואחיו התאום | צילום: דוברות הכנסת

"משימתנו העליונה היא להבטיח את ביטחון ישראל", הוסיף נתניהו. "הברית עם ארה"ב תישאר איתנה חרף חילוקי הדעות כי היא מבוססת על ידידות עמוקה, אבל גם בין הידידים הקרובים ביותר לא תמיד מסכימים על הכל, וכשמדובר באיום קיומי ישראל חייבת לדבוק בעמדתה ולעמוד על שלה".

"ישראל תעשה הכל כדי להגן על עתידנו, ומה שאני אומר כאן - שותפות לו מדינות רבות באזורנו", טען ראש הממשלה. "אני מקווה שהשותפות הזו בין מדינות ערביות ובינינו תסייע לנו בקידום השלום עם שכנינו הפלסטינים. אני חוזר ואומר: ידה של ישראל מושטת לשלום לכל שכנינו הרוצים בכך".

צפו: בני משפחת חזן בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
אורן חזן והוריו הגאים | צילום: דוברות הכנסת

הח"כ החדש חיים ילין: "כבוד גדול לייצג את התושבים"

הישיבה התקיימה בהשתתפות נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור. בכנסת ה-20 יהיה גם ייצוג מוגבר לנשים, כאשר 29 ח"כיות יכהנו מטעם המפלגות השונות. בכך יישבר השיא של מספר הנשים המכהנות בכנסת, שנקבע בכנסת היוצאת ועמד על 27 נשים.

חבר הכנסת הטרי חיים ילין (יש עתיד) הביא איתו לכנסת נפל של קסאם ממבצע צוק איתן ואמר: "לא שכחתי מאיפה באתי - זה יזכיר לי ולכל מי שבא ללשכה שלי איך צמחנו. זה כבוד גדול לייצג את התושבים".

הביא רקטה מהדרום. חיים ילין (צילום: דוברות הכנסת)
הביא רקטה מהדרום. חיים ילין | צילום: דוברות הכנסת

התרגשות רבה נרשמה בקרב חברי כנסת טריים נוספים, בהם אורן חזן, אברהם נגוסה, נאווה בוקר וטלי פלוסקוב - שהחלה את דרכה בארץ כחדרנית, התקדמה עד לראשות עיריית ערד ונבחרה לכנסת מטעם "כולנו".

מהמלון בערד לכנסת. טלי פלוסקוב (צילום: דוברות הכנסת)
מהמלון בערד לכנסת. טלי פלוסקוב | צילום: דוברות הכנסת

בהכנת הידיעה השתתפו: עמית סגל, דפנה ליאל וסיון רהב-מאיר