המצעים שלא קראתם עדיין
המצעים שלא קראתם עדיין | צילום:

הבטחות הבחירות שכנראה עוד לא שמעתם: בימים אלו אנו מוצפים בהבטחות של המפלגות הגדולות, שחותרות להרכיב את הממשלה או לפחות להצטרף אליה. בין כל הדיונים על הרפורמות והצעות החוק גם המפלגות הקטנות, שלפי הסקרים לא צפויות לעבור את אחוז החסימה, קוראות לטלטל את הפוליטיקה הישראלית ולשנות את חיינו. אז מי מבטיח למסד את הזנות? ומי הצליח לבלבל את יו"ר ועדת הבחירות בעזרת מצע חדשני?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפלגת "ברית עולם" גרפה בבחירות 2013 מאות קולות בלבד, ולא התקרבה לאחוז החסימה. ראש המפלגה עופר ליפשיץ הקים לקראת הבחירות הנוכחיות את "נבחרת העם (הזמנית)", שמציגה רעיון מהפכני - בחירות ישירות של כל עם ישראל. בכוונת המתמודדים לשנות את חוקי הכנסת - ואז להתפטר על מנת לאפשר למומחים לכהן בתפקידים הבכירים.

ליפשיץ, שכבר הספיק להתפטר מהמפלגה, ניסה להסביר בסוף ינואר לוועדת הבחירות כיצד הרעיון יעבוד בפועל, אם תיכנס המפלגה לכנסת: "אנחנו נפנה את הכיסאות והעם יבחר - אנחנו נוותר על הכיסאות, נוביל את המהפך ונפנה את זה למומחים שייבחרו במקומנו".

יו"ר הוועדה, השופט סלים ג'ובראן, התקשה להבין: "המומחים לא יוכלו להיכנס כי הם לא התמודדו בבחירות". ליפשיץ השיב לו כי המפלגה "תוביל את שיטת שינוי הבחירות, נפזר את הכנסת ואז העם יבחר את מנהיגיו - היום העם בוחר מפלגות ולא מנהיגים, זה הבדל גדול מאוד".

המפלגה קוראת גם לעקירת השחיתות, ואף הציבה במקום השני את חושף השחיתויות רפי רותם. המפלגה טוענת כי אחד הפתרונות המרכזיים למשבר הדיור הוא "הסבת מבנים נטושים, מבנים ציבוריים ומבנים משרדיים ריקים ליחידות דיור". גם מפלגת "מנהיגות חברתית" של אילן משיחא, שהגיע בבחירות הקודמות למקום האחרון, קוראת לשינוי השיטה ולמעבר לדמוקרטיה אזרחית ישירה.

רוצים להיבחר לגשר הפיקוד? הפיראטים
רוצים להיבחר לגשר הפיקוד? הפיראטים | צילום:

"לא תשמיץ ולא תתמנאייק"

מפלגת "הפיראטים" הוקמה לפני הבחירות הקודמות, וגם היא התקשתה לסחוף אחריה את ההמונים. לקראת הבחירות הללו המפלגה מציעה מודל חדש - "דינמיקרטיה": דמוקרטיה דינמית המנוהלת על ידי הציבור. על פי עמדת המפלגה, הנציגים יפעלו על פי החלטות שולחיהם באמצעות טכנולוגיות. כמו כן הבטיחה המפלגה, אם תיבחר כמובן, חינוך ובריאות חינם במוסדות ממשלתיים לצד העלאת משכורות.

הקו האדום של מפלגת הפיראטים נוסח כך: "לא תפגע, לא תרשע, לא תשוויץ, לא תשמיץ, לא תתמנאייק". המפלגה תורכב מ"גשר פיקוד" של 12 קברניטים שייצגו את המפלגה ויבצעו את החלטות הבוחרים, וכל ארבעה חודשים יעמוד לבחירה אחד המקומות.

רשימה נוספת שקוראת לדמוקרטיה ישירה היא "הדמוקראטורה": ראש הרשימה דורון חכימי מציע שישראל תחולק ל-180 חלקים, על בסיס של כ-40-50 אלף תושבים - והמועמד הנבחר בכל אזור יכהן כראש עיר וכחבר כנסת. כמו כן, על פי המצע של מפלגת הדמוקראטורה, המועמד לנשיאות יוצע מתוך העם וייבחר על ידי העם, וגם על ראש הממשלה יוטלו הגבלות חמורות: "הוא איננו זכאי לסטות ממצע מפלגתו שהוצג לפני הבחירות - כל שינוי במצע לאחר הבחירות מחייב אותו להתפטר וללכת לבחירות".

יביאו שמחה. מפלגת "כולנו חברים"
יביאו שמחה. מפלגת "כולנו חברים" | צילום:

מי ימסד את הזנות? ומי יביא "הרבה שמחה" לכנסת?

מצע המפלגה קורא גם למיסוד הזנות וההימורים: בין השאר, לדבריו, "יוענק רשיון ממשרד הבריאות לזונה, לצד התחייבות לבדיקות מעקב חודשיות בפיקוח משרד הבריאות". חכימי טוען במצע כי הכנסת הזנות לחוק תצמצם את האונס וההטרדות המיניות, לצד ירידה במחלות המין. למרות שההימורים אסורים על פי דת, חכימי הסביר כי ישראלים רבים מכורים להימורים ועל כן "אוצר המדינה יכול להרוויח הרבה כסף ממיסים לקידום פרויקטים חיוניים למדינת ישראל". 

רוב הציבור מכיר שלוש מפלגות חרדיות: ש"ס, יחד של אלי ישי ויהדות התורה. בבחירות אלו הצטרפה אליהן שתיים נוספות: "כולנו חברים" ו"פרח - שפע, ברכה, חיים ושלום". "כולנו חברים", מפלגה של תומכי ברסלב, עלתה לכותרות לאחר שניסתה למנוע מהשר לשעבר משה כחלון להתמודד תחת השם "כולנו". המפלגה מציגה מצע כללי ולא מחייב, ומתחייבת "להביא לעם ישראל ולתוך הכנסת הרבה הרבה שמחה".

"המטרה העיקרית היא להביא דעת לכנסת, דעת המושפעת מהנחל נובע מקור חכמה רבי נחמן מברסלב", נכתב במצע. "מפני גודל המשימות והקשיים הפרלמנטריים, אנו נזהרים מלהציג את המצע בתור הבטחות לציבור - השפעת דעת רבי נחמן בכנסת תחזק את עם ישראל, ותביא אותו להישגים גדולים בכל התחומים".

ההצבעות בכנסת יוחלפו ב"גשר הפיקוד"? (צילום: רויטרס)
ההצבעות בכנסת יוחלפו ב"גשר הפיקוד"? | צילום: רויטרס

שינוי הדרישות למורים: בלי תעודה אבל "בעלי לב נפלא"

מפלגת "פרח", אותה הקימו חרדים מבית שמש, הצהירה כי מטרתה היחידה היא "לעזור בכל דרך אפשרית לכל אזרח במדינת ישראל, ברוח צו האלוקים 'ואהבת לרעך כמוך'". המפלגה דורשת "להפוך את המדינה" כדי שקרקעות יחולקו חינם וכדי שמחיר מוצרי היסוד יופחת.

כמו כן הגדירה המפלגה את המצב בבתי הספר כ"רצח החינוך", ועל מנת לפתור את המצב מציעה המפלגה להכפיל את תקציב מערכת החינוך ו"להקים ועדת קבלה שיראיינו אלפי אנשים בעלי אידיאלים וערכים, המוכנים למסור נפשם כדי לחנך באמת את כל ילדי ישראל. ועדת הקבלה לא ידרשו שום תעודות, אלא רק דבר אחד - האם הוא בעל לב נפלא שיכול ורוצה לחנך את ילדי ישראל".

הקריטריונים לחינוך ישתנו? ארכיון (צילום: המייל האדום)
הקריטריונים לחינוך ישתנו? ארכיון | צילום: המייל האדום

רוצה להיבחר? תן ערבות ואל תתראיין

בנוסף דורשת המפלגה לבטל את חוק גיוס החובה לצבא, אותו כינו "מחנך הסמים והזימה" הגדול בישראל. המועמדים של המפלגה, אגב, יצטרכו להיענות למספר כללים נוקשים: על פי המצע, המתמודד יידרש להצהיר "שאינו מגיש מועמדות בשביל פרנסה או בשביל כבוד מנופח, אך ורק כדי לעשות טוב לכל ישראל בארץ ובעולם".

המתמודד צריך להביא ערבות בנקאית בסך 180,000 שקלים על מנת להבטיח שיציית לכל הוראות בית הדין הגדול של המפלגה עד לשנת 2020, ולאחר שייבחר לכנסת (בתרחיש האופטימית) ייאסר עליו להתראיין.

מפלגת "מגנים על ילדינו" הוקמה על מנת להיאבק בפורנוגרפיה וכוללת רק מועמד אחד לכנסת - יחזקאל שטלצר. המפלגה דורשת לקדם את הקמתה של רשות למלחמה בסם החדש - הפורנוגרפיה באינטרנט. "בנוסף, ברצוננו לקדם חוק שיחייב את ספקיות האינטרנט לסנן פורנוגרפיה, כך שרק מי שיבקש יקבל אינטרנט ללא סינון". בבחירות הקודמות פרש שטלצר מספר ימים לפני הבחירות, וגרם לבזבוז רב מכיוון שפתקי ההצבעה כבר הודפסו. השנה הבטיח שטלצר לוועדת הבחירות כי לא יחזור על הצעד.