עוה"ד של נתניהו: אין חשד לפלילים (צילום: Marc Israel Sellem / flash 90, סוכנויות, לע"מ,uri)
עוה"ד של נתניהו: אין חשד לפלילים | צילום: Marc Israel Sellem / flash 90, סוכנויות, לע"מ,uri

לא רק במשטרה - גם בסביבת נתניהו מעריכים כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין יחליט על פתיחה בחקירה בפרשות המעון, אך הערב (שבת) פורסם לראשונה ב"חדשות סוף השבוע" כי פרקליטם הפלילי של בני הזוג, עורך הדין יעקב וינרוט, כבר הספיק להגיש חוות דעת ליועץ המשפטי לממשלה. לאחר שנפגש עם בני הזוג נתניהו וקיבל מהם את החומר הרלוונטי, העביר לוינשטיין את המסמך שעיקרו הגיע לידי חדשות 2 ובו הוא קובע כי "בהינתן והעובדות שמופיעות בדוח מבקר המדינה ובתשובת נתניהו לדוח הן נכונות - לא מדובר בעבירות פליליות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בעניין פרשת הבקבוקים", נכתב בחוות הדעת, "העבירה הרלוונטית היא גניבה על ידי נפקד והפרת אמונים: חוק הבקבוקים מעניק את קבלת ההחזר לבעל הבקבוקים או לאספם ואין חולק כי שרה נתניהו היא זו שאספה אותם ולכן זכאית לקבל את הכסף ובכל מקרה היא איננה עובדת מדינה.

"בעניין פרשת החשמלאי - אין כל הוכחה כי נתניהו ידע או היה מעורב בבקשות לוועדת המכרזים לאשר את העסקתו של פחימה. את הבקשות הגיש סמנכ"ל במשרד ראש הממשלה עזרא סיידוף. בעניין פרשת רהיטי הגן - הרהיטים למעון בקיסריה נקנו מכספם הפרטי ורק שני פריטים מהמעון הרשמי הובאו לבית בקיסריה ועל פי החוק נתניהו צריך להחזירם עד תום כהונתו, שטרם הגיעה".

יצוין כי וינרוט ווינשטיין ייצגו בעבר יחד את נתניהו במהלך חקירתו בפרשת עמדי בשנת 1999. גורמים המקורבים לנתניהו מעריכים כי גם וינשטיןי חש שאין מדובר בעניין פלילי, אך בשל הלחץ הוא יהיה חייב לפתוח בחקירה.

מלשכת נתניהו נמסר כי "הציטוטים שיוחסו על ידכם למכתבו של עורך הדין וינרוט אינם מדויקים ובכלל זה לא הייתה התייחסות ביקורתית כלשהי במכתב למר עזרא סיידוף. הטענות נגד ראש הממשלה ורעייתו יתבררו כעורבא פרח. אין צל צילו של חשש למעשה פלילי, ואין שום מקום לפתוח בבדיקה או בחקירה. ברור כי מנוהל כאן מסע הכפשות מאורגן נגד ראש הממשלה ורעייתו, כשלושה שבועות לפני הבחירות, בניסיון להפיל את שלטון נתניהו והליכוד ולהחליפו בממשלת שמאל".

בתוך כך, מסר ביום חמישי מני נפתלי, לשעבר אב הבית במעון ראש הממשלה, את עדותו במשטרה - שם העריכו כי אין מנוס מפתיחה בחקירה פלילית בפרשות. כך פורסם ב"אולפן שישי". יודגש כי על אף שהבדיקה עשויה להוביל לחקירה פלילית, מדובר בעבירות ברף הפלילי התחתון. גורמים במשטרה אמרו כי החוקרים לא הופתעו מפרטי עדותו של נפתלי, שסיפר בין היתר על התנהלות המעון בפרשת הבקבוקים, רהיטי הגן והחשמלאי.

גורם בכיר במשטרה אמר כי נפתלי לא סיפק בעדותו מידע חדש ודרמטי שמשנה את פני הדברים כפי שהם מוכרים, אך הוסיף כי החקירה המשטרתית נדרשת בין היתר על מנת שלא תיוותר "עננת חשדות".

"שומרון לא שוחח עם רה"מ". שמרון (צילום: חדשות 2)
"ריח פוליטי לפרשות". עו"ד שמרון | צילום: חדשות 2

השבוע: ההכרעה האם לפתוח בחקירה נגד נתניהו

ביום רביעי או חמישי יקיים היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין דיון נוסף, אז תתקבל ההחלטה הסופית בנושא. בתוך כך, תעביר מחר המשטרה את פרטי עדותו של מני נפתלי ובימים הקרובים יעסקו בפרקליטות בגיבוש כל התוצרים בפרשה.

מחר יתקיים דיון במשרדו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שבו תתקבל ככל הנראה ההחלטה המכרעת האם לפתוח בחקירה. באגף החקירות נערכים לגבות גרסה ולזמן לחקירה בעלי תפקידים במעון ובמשרד ראש הממשלה ולא מן הנמנע שגם בני הזוג נתניהו יזומנו.

עו"ד דוד שמרון, פרקליטו של ראש הממשלה נתניהו, אמר ל"אולפן שישי" כי "מני נפתלי הגיש תצהיר כוזב לבית הדין לעבודה. אמינותו צריכה להתברר על ידי הרשויות ואני מקווה שהמשטרה תעשה זאת. אין כאן שום מאבק של רה"מ נגד נפתלי, יש כאן הטלת רפש מצידו של מני נפתלי כלפי ראש הממשלה ורעייתו. דוח מבקר המדינה הוא דוח מאוד מינורי ובעניינים השונים אין שום העברה של שום נושא ליועמ"ש".

"ראש הממשלה עוסק בניהול המדינה ולא בבתיו", אמר עו"ד שמרון בתגובה לטענות העולות בדוח מבקר המדינה, לפיהן במעון בקיסריה הועסק החשמלאי אבי פחימה בעבודות תכופות בסופי שבוע וביום כיפור - בהוראת שרה נתניהו. "מי שמטפל בעניינים הללו הם אנשי משרד רה"מ. אני מניח שהם בדקו את החשבוניות. ראש הממשלה ורעייתו מעולם לא שהו בבית בקיסריה ביום כיפור".

"לפרשיות יש ריח פוליטי"

שמרון הוסיף: "בנוסף לזה, בני הזוג שילמו לחשמלאי לפני כהונתו של נתניהו. פחימה קיבל את כל הכספים שהגיעו לו ערב תחילת הכהונה הסיפור הזה הוא עורבא פרח. המבקר קיבל אינפורמציה מלאה ותשובות ממשרד רה"מ. אף אחד לא הפיל שום תיק ולא אחריות על מני נפתלי. הוא איש שאמינותו מוטלת בספק אחרי שנתן עדויות סותרות. העובדות בנושא זה הן שההוצאות בשנת 2009 היו בגובה מסוים, ב-2010 היו גבוהות יותר. הוצאות השיא היו בשנים בהן נפתלי היה אב הבית".

לטענת מקורבו של נתניהו, יש מסע תקשורתי אדיר שנועד להפיל את ראש הממשלה. "הדוח בנושא הדיור עומד להיות מוגש ממש סמוך לפני הבחירות", אמר שמרון. "איזו דחיפות יש להגיש אותו כמה ימים לפני הבחירות? לדבר הזה יש ריח פוליטי".

עו"ד עופר אלמוג, פרקליטו של מני נפתלי, מסר בתגובה: "הוא הגיע למסור גרסה מפורטת של מספר רב של אירועים שאליהם קשורים אנשים נוספים בהתנהלות הכוללת של הבית. לגבי חלק נרחב מהדברים, יש גם גיבוי ראיות, הקלטות, מסמכים. יש מסמכים נוספים שאנחנו עתידים לקבל בימים הקרובים שמעידים על התנהגות קלוקלת מתמשכת גם בימים אלו".