אין תמונה
שני מועמדים לשני המינים

הנשים מעדיפות את נתניהו, אבל הכי סומכות על לבני שתקדם את מה שחשוב להן: הבחירות הולכות ומתקרבות - והסוקרים השונים עורכים עוד ועוד שאלונים ופילוחים בין מגזרים על מנת לנסות ולחזות במדויק את התוצאות והמגמות השונות בבחירות. בסקר מיוחד שערכה נעמ"ת בשיתוף מכון רפי סמית לרגל יום האישה הבינלאומי החל היום (ראשון), עולים כמה נתונים מאוד מסקרנים אודת עמדות של נשים - המהוות, כזכור, את רוב האוכלוסייה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסקר נערך בקרב כאלף נשאלים ונשאלות מהמגזר היהודי והערבי (טעות הדגימה עומדת על 3.1%), אולם כשמתייחסים רק לתשובות הנשים - עולות תוצאות מסקרנות במיוחד: בניגוד למה שמקובל אולי לחשוב, לנשים חשוב יותר הנושא המדיני-ביטחוני מאשר לגברים, וייתכן שעקב כך יותר נשים השיבו שבכוונתן להצביע לליכוד בבחירות בשבוע הבא מאשר גברים. במקום השני - המחנה הציוני. למין הגברי, לעומת זאת, חשוב יותר הנושא החברתי-כלכלי - ויותר נשאלים גברים השיבו שיצביעו למחנה הציוני. הליכוד רק במקום השני בקרב הגברים.

באיזו מפלגה יתמכו יותר נשים?
באיזו מפלגה יתמכו יותר נשים? | צילום:באופן מפתיע למדי, יותר נשים השיבו בסקר שבכוונתן להצביע לש"ס וליהדות התורה - שתי מפלגות שאין בהן ולו אישה אחת ברשימה. נתון שמסביר אולי את הנתון הנוסף שעלה מהסקר, לפיו 61% מהנשים השיבו שמפלגה שבה יש ייצוג הולם של נשים לא משפיע מבחינתן על הסיכוי להצביע לה. עם זאת, 29% מהן השיבו כי ייצוג של נשים ברשימה, יעלה מבחינתן את הסיכוי להצבעה עבורה.

יותר נשים יצביעו למפלגה ללא נשים
יותר נשים יצביעו למפלגה ללא נשים | צילום:עם זאת, כשהנשים נשאלו אם יצביעו למפלגה שמבטיחה במצע שלה שתקדם נושאים החשובים לנשים - 53% השיבו שזה יעלה את הסיכוי שיתמכו בה, 41% ענו בשלילה. בהקשר זה, הכי הרבה נשים (15%) השיבו שהמפלגה שהכי מייצגת אותן היא המחנה הציוני. 14% ענו שמרצ היא המפלגה שהן מרגישות שהכי מייצגת אותן, 9% ציינו שזו דווקא יש עתיד של לפיד - ו-7% ענו הליכוד והבית היהודי.

סומכות על לבני שתקדם נשים

ומה הנושא הכי קרוב ללבן של נשים שמעוניינות לקדם את האינטרסים שלהן? 61% מהנשים השיבו כי מבחינתן - הכי חשוב לקדם את צמצום פערי השכר במשק בין נשים וגברים. 39% ענו שנושא סבסוד מעונות היום הוא החשוב ביותר, 36% הדגישו את חשיבות ההתאמות שבין החופשות במערכת החינוך לימי החופשה בעבודה. קרוב ל-60 אחוזים מהנשים תומכות בכך שיש לחייב מפלגות לשריין מקומות לנשים ברשימות השונות, כשליש סבורות שאין לעשות זאת.

ומי מהפוליטיקאים יקדם באופן הטוב ביותר את זכויות הנשים? 24% מהנשים סבורות שח"כ ציפי לבני תעשה זאת טוב מהיתר. במקום השני, עם 17%, נמצא שותפה למפלגה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג. במקום השלישי - משה כחלון ויאיר לפיד עם 16%, נפתלי בנט עם 12% - וראש הממשלה נתניהו עם 8% בלבד.

""הימים האחרונים הם ימים די מיותרים ", ל (צילום: רויטרס, חדשות)
סומכות על לבני לקידום ענייני הנשים | צילום: רויטרס, חדשות

ומה חושבות הנשים על ראש ממשלה אישה? 60% מהן וגם 60% מהגברים ציינו שאישה יכולה להנהיג כמו גבר. עם זאת, 42% מהנשים ומהגברים השיבו שלו הייתה מכהנת בישראל ראשת ממשלה, המצב היה אותו הדבר. 27% מהנשים השיבו שהמצב היה טוב יותר לו הייתה מכהנת אישה במשרה הרמה ו-17% ענו כי המצב היה פחות טוב.

"בימים סוערים אלו לפני הבחירות, קרה דבר נוסף מלבד התנגשויות והתנצחויות פוליטיות. נשים הפכו להיות מוקד משמעותי, ועושה רושם כי אנו עומדים בפני שבירת שיא נוסף של מספר פרלמנטריות בכנסת הבאה", מסרה גליה וולוך, יו"ר נעמ"ת, בתגובה לממצאים. "הגיעה העת להפנים כי נשים מהוות כמחצית מהמצביעים ומי שרוצה את קולן צריך לדאוג לזכויותיהן ולהתייחס אליהן כ'מגזר' שיש להתחשב בדעותיו".