קלינטון ואסד האב, ארכיון (צילום: רויטרס)
קלינטון ואסד האב, ארכיון | צילום: רויטרס

המגזין ניוזוויק ממשיך לפרסם פרטים אודות "ריגול" שערכה ישראל לכאורה נגד גורמים אמריקניים בכירים. על פי הדיווח האחרון, אחד מיני רבים בשבועות האחרונים, גורמי ביטחון ישראלים האזינו לשיחת טלפון שקיים נשיא ארצות הברית דאז ביל קלינטון עם נשיא סוריה חאפז אל-אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הפרסום, השיחה בין השניים נערכה בתקופה שבה התקיימו מגעים רגישים לשלום במזרח התיכון, בשלהי שנות ה-90. את הדברים חשף גורם בכיר המעורה בפרטים לכאורה, שהתראיין בספר שצפוי לראות אור בתקופה הקרובה.

עוד נכתב כי שירותי המודיעין של ישראל האזינו לשיחה בין שר החוץ הסורי, שבה עדכן על המגעים שקיים עם בכירים אמריקנים בניו יורק, בשנת 1999, כך על פי אהרון ברגמן, כותב הספר.

הספר חשף גם מסמך סודי שהעבירה מזכירת המדינה של ארצות הברית בממשל קלינטון, מדלן אולברייט, בו היא מבטיחה לראש הממשלה נתניהו כי ארצות הברית לא תציע למדינות ערב הצעת שלום כלשהי בלי להתייעץ עם ישראל קודם. בוושינגטון ובירושלים סירבו להגיב לטענות המועלות בספר.

הפרסומים הקודמים, שלפיהם ישראל עקבה אחרי בכירים אמריקנים כולל לסגן הנשיא אל גור בזמן שהותו בישראל זכו להכחשה גורפת מצד גורמים רשמיים שכינו את הדיווח "שקרי".

אל גור (צילום: רויטרס)
אל גור | צילום: רויטרס

"מרגל ישראלי בתעלת האוורור"

בכתבה שהתפרסמה לפני כשבועיים, טען בכיר לשעבר במודיעין האמריקני כי לפני 16 שנה בזמן שמי שהיה אז סגן נשיא ארה"ב, אל גור, הגיע לביקור בישראל, חיכה לו מרגל בתעלת האוויר במלון.

לדבריו, המרגל נהנה מרגע לבד בחדר האמבטיה של גור לפני שסוכן של השירות החשאי שמע רעש של שפשוף מתכת. "אנשי השירות החשאי בדקו את חדרו של גור, וכולם עזבו מלבד סוכן אחד שהחליט לקחת את הזמן", תיאר אותו גורם.

"החדר היה שקט כשלפתע נשמע הרעש מפתח האוורור", המשיך וסיפר, "לפתע הבחין הסוכן כי מה שסוגר את פתח האוורור מוזז מבפנים ובחור עולה מתוך התעלה אל החדר". הסוכן, לדבריו, לא מיהר לשים את ידו על ההדק במקום הוא השתעל ואותו אדם נכנס חזרה אל תוך תעלת האוורור.