בנימין נתניהו, ברק אובמה
אובמה ונתניהו. ארכיון | צילום: חדשות 2

נשיא ארה"ב ברק אובמה שלח הלילה מסר מרגיע לאזרחי ישראל ולתומכיו היהודים בארה"ב והדגיש כי הממשל בראשותו מחויב לביטחון ישראל: "אין לארה"ב בעלת ברית חשובה יותר מישראל".

אובמה נשא דברים הלילה בכינוס של תורמים לקמפיין הבחירות שלו. הכינוס התקיים במנהטן בניו יורק, בביתו של איש העסקים הבולט ג'ק רוזן, המשמש כיו"ר הקונגרס היהודי-אמריקני. "זה יהיה רשלני מצידי לא לומר שיש רבים בקהילה היהודית שמודאגים מיחסי ארה"ב-ישראל", אמר רוזן. בתגובה לדבריו אמר הנשיא אובמה: "אני מנסה לא לטפוח לעצמי יותר מדי על השכם, אך הממשל הזה עשה יותר עבור הביטחון של ישראל מאשר כל ממשל אמריקני אחר בעבר". אובמה הוסיף ואמר כי "אנחנו לא מתפשרים כשזה נוגע לביטחון ישראל".

ממשל אובמה עושה מאמצים גדולים כדי להגדיל את התמיכה בו בקרב יהודים אמריקנים, לקראת ניסיונו להיבחר לכהונה שנייה כנשיא בנובמבר 2012. בבחירות בשנת 2008 זכה כמעט בשמונה מכל עשרה קולות של היהודים, אך נסיגה מההישג הזה עלולה לסכן את סיכוייו לנצח במדינות מפתח כמו פלורידה ופנסילבניה.

"לא נעודכן לפני תקיפה באירן"

מרטין דמפסי
הגנרל מרטין דמפסי, רמטכ"ל צבא ארה"ב | öéìåí: חדשות 2

רמטכ"ל צבא ארצות הברית אמר אמש כי הוא אינו יודע אם בירושלים יעדכנו את הממשל האמריקני לפני פעולה צבאית אפשרית נגד מתקני הגרעין ברפובליקה האסלאמית. "איני יודע אם ישראל תתריע בזמן באשר להחלטתה לנקוט בפעולה צבאית נגד אירן", אמר הגנרל מרטין דמפסי בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס".

הגנרל דמפסי הודה בראיון, כי קיימים חילוקי דעות בין ישראל לארצות הברית בעניין הדרך הטובה ביותר באמצעותה יש להתמודד עם תכנית הגרעין האירנית.

ישראל דורשת להחריף הסנקציות

השבוע העבירה ישראל מסר לאמריקנים לפיו הסנקציות שננקטו עד כה על אירן חשובות, אך אינן מספיקות. כתבנו אודי סגל דיווח השבוע כי במהלך פגישתם של תת שר האוצר האמריקני דיוויד כהן עם גורמי ביטחון בביקורו בישראל, קראה ישראל להחריף את הסנקציות, להטיל אמברגו על תזקיקי הנפט ולהטיל חרם על הבנק המרכזי באירן - כך שלא יוכל לסחור בדולרים ובאירו.

בנימין נתניהו וברק אובמה
נתניהו ואובמה. חשש אמריקני | צילום: חדשות 2

אין זו הפעם הראשונה בה גורמים אמריקניים בכירים מזהירים מפני "היעדר תיאום אפשרי" עם ישראל בנושא הגרעין האירני. בראיון לרשת CNN האמריקנית בראשית החודש, אמר גורם אמריקני שהעדיף להישאר בעילום שם, כי ארצות הברית מודאגת מהאפשרות שישראל תתקוף באירן. הוא כינה את מערכות ההגנה האירניות "מערכות ממדרגה ראשונה" שעלולות לסכן את מטוסי הקרב הישראליים וכן הסביר כי במקרה של תקיפה עדיף שהיא לא תתבצע על ידי מטוסים מאויישים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק