פחות מיממה לפני חידוש השיחות בקהיר, מציג ראש הלשכה המדינית של חמאס עמדה מבוצרת ולא מתפשרת, הדורשת את קיום הדרישות הפלסטיניות. "אנחנו רוצים להשיג גם את המטרות שלנו בעוד ישראל מנסה למשוך זמן ולהתעלם מהן", אמר משעל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לרשת אל-ג'זירה באנגלית טען משעל כי ארגונו "לא ייתן שאחרי הפשעים שישראל ביצעה בעזה היא תרחץ את ידיה מכל אחריות לנעשה ברצועה, אבל תמשיך לשמור על המצור". בכיר חמאס הוסיף ואמר כי "הפלסטינים רוצים להפסיק את המלחמה היום, לא מחר. אבל גם רוצים להשיג את הדרישות שלנו".

"חמאס מעוניין לשמור על חיי האזרחים בעזה ולא לנצל את הדם שנשפך כדי לשאת ולתת בקהיר או בכל מקום אחר", המשיך משעל ואמר. "בסוף המערכה הזאת אנחנו שואפים שמעשי התוקפנות של ישראל ייפסקו ושתהיה הפסקת אש. אבל אנחנו רוצים שהעם הפלסטיני ברצועת עזה ירגיש שהמצור הסתיים. אנחנו רוצים שהמעברים ייפתחו ושיהיה לנו נמל ושדה תעופה, ושהכיבוש ייפסק".

המשלחת הפלסטינית בסבב הקודם של השיחות בק
המשלחת הפלסטינית בשיחות בקהיר, בשבוע שעב | צילום:

"ישראל מנסה להטיל את האשמה על הצד הפלסטיני"

ראש הלשכה המדינית של חמאס טען כי סבב הלחימה האחרון הראה לקהילה הבינלאומית כי ישראל היא הגורם לסכסוך המתמשך בין הצדדים: "ישראל תמיד מנסה להטיל את האשמה על הצד הפלסטיני, אבל אנחנו לא ניכנע לסחטנות הישראלית".

בהמשך הריאיון נשאל משעל מדוע ארגונו מסרב להכיר בישראל, ולמעשה מעכב את פתרון המאבק הישראלי-פלסטיני. "הדרישה הזאת הפכה להיות טיעון בידי אלו שרוצים להחזיר את הכדור חזרה למגרש הפלסטיני", אמר. "יאסר ערפאת הכיר בישראל - האם הוא פתר את הקונפליקט? גם אבו מאזן הכיר בזכות של ישראל להתקיים - האם זה פתר את הקונפליקט? . ישראל צריכה להכיר בצד שלנו. לנו אין מדינה, אנחנו חיים תחת כיבוש".

בכיר חמאס התייחס גם לממשלת הפיוס שהקים ארגונו יחד עם תנועת הפת"ח, ואמר כי למרות הלחימה - כל התוכניות להקמת ממשלת אחדות יימשכו: "המלחמה עיכבה את ההליכים בענייני הפיוס הפנים-פלסטיניים. ישראל ניסתה לעצור את הפיוס ולהפעיל לחצים על אבו מאזן שלא להמשיך בכך. תגובתנו לישראל ולכל אלו שדחו את הפיוס היא שאנחנו מתעקשים על המשך התהליך, ואף נקיים בחירות בקרוב".