הנשיאים שמעון פרס וברק אובמה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
הנשיאים שמעון פרס וברק אובמה | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה שמעון פרס יעניק את "עיטור הנשיא" לנשיא ארצות הברית, על "תרומתו הייחודית לביטחון מדינת ישראל", במהלך ביקור אובמה בירושלים. ההחלטה להעניק את העיטור התקבלה היום על ידי הנשיא פרס, בהמלצת חברי הוועדה המייעצת לנשיא, בראשות נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס מאיר שמגר. "ברק אובמה הינו ידיד אמת של מדינת ישראל", נכתב בנימוקים להענקת העיטור.

"כנשיא ארה"ב ידע לעמוד לצד ישראל תמיד בתקופות משבר. במהלך כהונתו תרם אובמה תרומה ייחודית ומשמעותית ביותר לביטחון ישראל, הן בהידוק שיתוף הפעולה האסטרטגי בין המדינות והן בפיתוח משותף של אמצעי לחימה להגנה מפני טילים וטרור. דוגמה בולטת לעשייה משותפת זו באה לידי ביטוי בפיתוח מערכת 'כיפת ברזל', שהצילה חייהם של רבים בישראל".

עוד נכתב בנימוקי הוועדה כי "כהונתו של אובמה מתאפיינת בעשייה מתמדת לקידום שוויון ללא הבדל דת, גזע, מגדר והעדפה מינית, לחיזוק השכבות החלשות בארה"ב ולהעצמתם של ערכים דמוקרטיים, אחדות ושלום בעולם כולו. אובמה מהווה סמל ומופת לערכים דמוקרטיים ומבטא את רוח שוויון ההזדמנויות בחברה האמריקנית".

בשנה שעברה: אובמה העניק לפרס את מדליית החירות

דגל ארה"ב יורד לחצי התורן (צילום: רויטרס)
פרס מקבל את מדליית החירות מאובמה | צילום: רויטרס

את עיטור הנשיא יעניק פרס לאובמה במהלך ארוחת ערב חגיגית במשכן הנשיא בירושלים, בהשתתפות בכירים בממשל האמריקני והישראלי. הנשיא פרס עתיד לענוד את העיטור על צווארו של אובמה ולאחר מכן יישאו שניהם נאום. עיטור הנשיא הוענק לראשונה בשנה שעברה ביוזמתו של הנשיא פרס, והוא מוענק ל"יחידי סגולה שתרמו תרומה ייחודית ויוצאת דופן לתיקון עולם או לחברה במדינת ישראל ומהווים דוגמא ומופת ליזמות, חדשנות, יצירתיות וחזון".

בחודש יוני בשנה שעברה העניק הנשיא אובמה לשמעון פרס את מדליית החירות הנשיאותית - אחד משני העיטורים הגבוהים ביותר שבסמכות הנשיא האמריקני להעניק.הנשיא אובמה הציג את פרס כאיש של שלום: "הוא עשה כל כך הרבה במשך כל כך הרבה שנים כדי להביא שלום בזמננו, חברי שמעון פרס. פרס התחיל את הקריירה שלו ב-1947, ונבחר לנשיאות בגיל 83. הוא משרת את שתי האומות שלנו במשך 65 שנים. תחת בן גוריון, מאיר, בגין, רבין - כל המייסדים של מדינת ישראל. הערב יש לנו הזדמנות היסטורית להעניק את המדלייה לאב מייסד אמיתי".

מיד לאחר נאומו העניק אובמה את המדלייה לנשיא פרס. הנוכחים הרימו כוסית, ופרס - שנראה נרגש מהמעמד - ניגש לשאת את דבריו. "אדוני הנשיא, אני מודה על ההחלטה שלך להעניק לי את המדלייה. לקבל אותה זה כבוד, לקבל אותה ממך זאת פריווילגיה שאזכור לשארית חיי, תודה רבה", הודה הנשיא שמעון פרס כשהמדלייה על צווארו. "אני מקבל את המדלייה בשם אנשי מדינת ישראל, הם המקבלים האמיתיים של הכבוד הזה".