מדינה אחת ומדינה שתיים - או מדינה אחת לשניים? במזרח התיכון המדמם, הישן וחסר הוודאות נראה ששום דבר ולא מתקדם לעבר פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. שני המנהיגים של שני העמים אפילו מתקשים בקביעת פגישה. אז לאיזה כיוון ישראל הולכת באחת הסוגיות הגורליות ביותר לעתידה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאור המצב המורכב והלא ברור, תהינו מה ישראל רוצה באמת. לאן מובילה אותנו מפלגת השלטון ולאיזה פתרון היא חותרת? ראש הממשלה נתניהו מדבר על שתי מדינות לשני עמים - אבל נראה שזה לא מה שחושבים בשטח.

"אין על מה לדבר", "זה לא מתקבל על הדעת", "לא רוצים אפילו לשמוע את זה" ו-"ז'בוטינסקי מדבר על מדינה אחת לשני לאומים - לא יכולות להיות שתי מדינות", הם רק חלק מהציטוטים ששמענו מפעילי ליכוד בביקור בוועידת הליכוד.

נכון, האנשים שקוראים לסיפוח יהודה ושומרון ומתן אזרחות ישראלית לפלסטינים הם אמנם מיעוט בליכוד - אבל זו אידיאולוגיה שהולכת וצוברת תאוצה בימין. לא שתי מדינות - אלא אחת. "צריך לחשוב באופן יצירתי על השאלה: 'איך ישראל קולטת לתוכה מיליון וחצי פלסטינים?'", כתב בעבר אורי אליצור, מי ששימש כראש לשכת נתניהו.

"להרוס את גדר ההפרדה. אין מה לפחד ממדינה אחת"

יתמודד על ראשות המפלגה. דנון (צילום: חדשות 2)
בליכוד קולות שונים. סגן השר דנון | צילום: חדשות 2

לדעה הזו מצטרף גם מי ששימש בעבר כשר הביטחון, הפרופ' משה ארנס. "אני לא מפחד ממדינה אחת שתכיל גם את הפלסטינים. צריך לתת לכל אדם שייכלל בתוך הגבולות הריבוניים של מדינת ישראל זכות הצבעה. יכול להיות שיהיה ראש ממשלה ערבי - אין מה לפחד מזה", אומר ארנס. "צריך להרוס את גדר ההפרדה כי זה לא משמש לכל תועלת וגורם סבל. אבל אם מגדירים מדינה יהודית ככזו שאין בה אף ערבי כמו שליברמן אולי רוצה - אז אני לא רוצה ולא מאמין במדינה כזאת".

לקולות המצדדים ברעיון המדינה האחת מצטרפים חברי כנסת רבים בליכוד: "המתיישבים הם נכס ולא נטל", אמר סגן שר הביטחון דני דנון. "אני תומך בסיפוח יהודה ושומרון וחושב שצריך להתחיל בסיפוחם של שטחי C", הוסיף יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין. "הגיע הזמן שאנחנו הימניים נממש את הרעיון המדיני הימני שהוא החלת ריבונות מלאה על יהודה ושומרון" - חידדה סגנית שר התחבורה ציפי חוטובלי את המסר.

לא יאומן, אבל רק שר אחד בליכוד חושב בגלוי כמו ראש הממשלה. החבר הקרוב והשר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ. שאר שרי הליכוד הבכירים - ארדן, סער, לבנת, יעלון ושלום סירבו להביע את דעתם באחד הנושאים הכי גורליים לעתיד המדינה. גם אחד מסמלי הליכוד - יו"ר הכנסת לשעבר ראובן ריבלין, חושש לומר את דעתו למצלמה אף על פי שעבר צוטט כמי שתומך במדינה אחת.

"מדינה אחת? התאבדות - וקצה של מדינת ישראל"

בגוש עציון מציעים: קונפדרציה (צילום: חדשות 2)
בגוש עציון מציעים: קונפדרציה | צילום: חדשות 2

ויש מי שבוחר להזהיר מהרעיון של מדינה אחת. "בשטחים יש בין 2.4 ל-2.6 מיליון פלסטינים. אם נספח את יהודה ושומרון, מדובר יהיה בהתאבדות לאומית ובקץ קצה של מדינת ישראל", התריע הדמוגרף פרופ' ארנון סופר. "יש בימין אווירה של טירוף ואיבוד עשתונות. גוש אמונים הולך ומספח את יהודה ושומרון ויוצר מצב שאי אפשר יהיה לתקן. הם מחזירים אותנו לשנות ה-40", הזהיר.

ומה יקרה אם הפלסטינים בגדה באמת יהפכו ל'ישראלים'? איזה אתוס יהיה במדינה החדשה? איך יציינו בישראל החדשה את יום הזיכרון או העצמאות? לכמה תושבים בגוש עציון יש כבר פתרון - קונפדרציה. "הארץ גדולה, רחבה ולא מיושבת ברובה. זו ארץ העם היהודי לדורותיו והפלסטינים חיים כאן מאז הכיבוש המוסלמי. שני העמים שיכים למרחב הזה ועליהם ללמוד איך לחיות כאן במרחב הזה.", סיפר לנו המשורר ותושב הגוש אליעז כהן.

המשמעות של הפתרון שהוא מציע היא שהמתנחלים יוכלו להישאר במדינת פלסטין כישראלים וערבים ישראלים יוכלו להיות אזרחי פלסטין. זה מסובך, לא בטוח שאפשרי, אבל צריך להודות על כך שאנשים כמותו מנסים לחשוב על פתרון לנושא שיקבע את עתיד ילדינו. בינתיים, ננוחם בבניין ציון - או איך שלא יקראו למדינה החדשה.