המשבר בשיחות השלום: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הפנה היום (ג') אצבע מאשימה לעבר ישראל על כישלון השיחות. קרי ציין כי ישראל לא שחררה אסירים, אך אישרה בנייה ובכך הכשילה את השיחות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהופעתו בפני ועדת החוץ של הסנאט בוושינגטון, הדגיש קרי כי הוא ימשיך לתווך כל עוד ירצו בכך. במסר אופטימי, ציין מזכיר המדינה האמריקני כי פתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים "יסייע לעולם כולו להיות עולם טוב יותר".

לאחר מכן, הציג קרי תמונה הרבה פחות אופטימית, כאשר תיאר את השתלשלות האירועים והדגיש את הצעדים הישראלים - מניעת הפעימה הרביעית והמשך הבנייה בשטחים - ואת השפעתם ההרסנית על השיחות. "למרבה הצער, האסירים לא שוחררו וימים עברו, ואז לקראת הצהריים כשהם עמדו להגיע להסכמה, הוכרזו 700 יחידות דיור בירושלים ואז - בום", מחה קרי.

אבו מאזן במסר לישראלים (צילום: רויטרס, חדשות)
"ישראל מכשילה את המו"מ". אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

"על שולחן המו"מ - רק מיץ וביסקוויטים"

בכיר ברשות הפלסטינית, המעורב בשיחות עם ישראל, מתח קודם לכן ביקורת על ההתנהלות הישראלית בשיחות וטען כי לא חלה כל התקדמות בין הצדדים. "חוץ ממיץ וביסקוויטים, אין בחודשים האחרונים שום דבר חשוב על שולחן המשא ומתן", אמר הבכיר לערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל מיאדין".

"ישראל רוצה להכשיל כל משא ומתן בנוגע לסוגיות הליבה ובהן ירושלים, הפליטים והגבולות", אמר הבכיר. "הם מנסים לסכל ולהכשיל כל מאמץ וכל ניסיון תיווך של האמריקנים או גורמים בינלאומיים אחרים".

גורמים מדיניים ברמאללה הוסיפו כי המשלחת הפלסטינית מתנגדת ללחצים הכבדים שמפעילה עליה ארצות הברית במטרה להאריך את המשא ומתן וזאת, "בלי מסגרת זמנים ברורה או נושאים ברורים העומדים על סדר היום".

אובמה וקרי ידונו במו"מ 

אמש הסתיימה פגישה נוספת בין צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים ללא תוצאות של ממש. בכיר אמריקני שצוטט בערוץ הלבנוני אמר כי "הפערים בין הצדדים עדיין קיימים, אך הצדדים הודיעו כי הם מעוניינים לנסות ולפתור את המשבר".

הערב צפויים נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי להיפגש ולדון בגורל השיחות בין ישראל לפלסטינים. קרי, ששב לוושינגטון בשבוע שעבר לאחר סיור במזרח התיכון, אמר כי עליו לשוחח עם אובמה על מנת להחליט האם להמשיך ולהשקיע מאמצים גדולים בתהליך המדיני - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית.

"התפקיד שלנו למצוא פיתרון ", לבני ועריקא (צילום: AP)
לבני ועריקאת, ארכיון | צילום: AP

"השיחות לא רלוונטיות" 

שלשום נערכה פגישה שלישית במספר בין נציגים מישראל ומהרשות הפלסטינית עם המתווך מרטין אינדיק, פגישה שנועדה לנסות ולהציל את השיחות שעלו על שרטון במהלך השבוע שעבר. גורמים פלסטינים דיווחו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי לא הושגה התקדמות משמעותית.

"המשבר נמשך, ובמהלך כל הפגישה הישראלים איימו בסנקציות על הפלסטינים, ולכן לא נמצא פתרון", טען בכיר פלסטיני שסיכם את הפגישה שנערכה שלשום בין הצדדים. עם זאת, גורמים אחרים טענו כי השיחות הליליות התקיימו באווירה טובה.

גורם ישראלי המקורב למגעים ציין כי אפילו מזכיר המדינה קרי, שידוע בנחישותו ועקשנותו בנושא, מפגין סימני ייאוש. "השיחות כפי שהיו לפני כמה שבועות כבר לא רלוונטיות יותר", טען המקור האנונימי, שהעריך כי ישראל מתכוונת לחזור למצב המדיני שהיה לפני שהחלו השיחות הישירות בין הצדדים, לפני כתשעה חודשים. "אנחנו מזהים קרירות רצינית בדרך שהאמריקנים מתייחסים למו"מ, והקרי של היום הוא לא הקרי של לפני מספר שבועות".