רגע לפני המראתו לוושינגטון להשקת השיחות הישירות עם ישראל, נשא הערב יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאום שהופנה לעם הפלסטיני, בו התייחס בהרחבה לנושא חידוש המשא ומתן עם ישראל. ברמאללה - אך גם בעזה עקבו הערב בדריכות אחר נאומו של אבו מאזן, אותו העברנו בשידור חי באתרי האינטרנט של חדשות 2.

"הבהרנו לארצות הברית עוד בטרם הסכמנו לצאת להשקת השיחות הישירות בוושינגטון, כי ישראל תישא במלוא האחריות לבדה, אם ייכשלו השיחות בגלל ההתנחלויות", אמר אבו מאזן במהלך נאומו. "המשך מפעל ההתנחלויות אינו חוקי והודענו על כך לכל הצדדים. אם השיחות תיכשלנה - זה יהיה בגלל ההתנחלויות".

יו"ר הרשות פנה גם ישירות לישראל ואמר: "אנחנו מבינים את משמעות המונח 'ביטחון'. אך אין משמעות הדבר שישראל יכולה לעשות בכך תירוץ על מנת להמשיך בכיבוש ובבנייה בהתנחלויות". לאחר מכן הדגיש: "אנחנו מקווים למצוא בישראל צד אחראי שמסוגל ליישם את ההחלטות שנקבל בוושינגטון".

במהלך הנאום פנה אבו מאזן ברמיזה עבה לחמאס, וקרא לו ליטול חלק במגעים, באמצעות סיום הסכסוך הפנים-פלסטינ: "אני פונה לכל הצדדים להצטרף אלינו, הגוף המוביל של העם הפלסטיני, הגוף האחראי שמנהל את השיחות. שימו את המחלוקות בצד, והצטרפו לתהליך הזה". הוא הדגיש כי במהלך השיחות תישאף הרשות הפלסטינית להעלות מה שיותר סוגיות לדיון - ובהן גם הגבולות, המים, ירושלים וכמובן ההתנחלויות.

"ישראל מעוותת את האמת"

אתמול, בראיון לטלוויזיה התימנית, תקף הראיס את ישראל וטען כי היא מנסה לברוח מהתחייבויות שנטלה על עצמה בהסכמים קודמים. "ישראל מנסה לעוות את האמת ולהסתיר אותה", אמר. "איננו זקוקים לתנאים מוקדמים. אנחנו רוצים שהצד הישראלי יבצע את ההתחייבויות המוטלות עליו. ישנן התחייבויות שעל ישראל למלא".

מאז נודע על היערכות הפסגה המשולשת בוושינגטון, נשמע לא אחת טון פסימי ברשות הפלסטינית באשר להצלחת השיחות. זאת, בעיקר בשל העובדה שבישראל עדיין לא הודיעו רשמית על עתיד המצב בתום תקופת הקפאת הבנייה בהתנחלויות ב-26 בספטמבר. בכמה מקרים אף איימו גורמים פלסטיניים לפוצץ את השיחות אם תימשך הבנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק