התנצל. הנשיא פרס ומלך ירדן, ארכיון
התנצל על התקרית. הנשיא פרס | צילום: AP

נשיא המדינה שמעון פרס שוחח הבוקר (ב') עם מלך ירדן עבדאללה והביע צער על האירוע במהלכו נורה למוות השופט הירדני ראיד זעיתר על ידי חיילי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא אמר בהצהרה מיוחדת כי "בשם מדינת ישראל אני מבקש להביע את תנחומיי העמוקים לעם הירדני, על מותו של השופט בגשר המלך חוסיין (אלנבי) ב-10 במרץ 2014. כנשיא מדינת ישראל אני מבקש לשלוח גם את הבעת הצער העמוקה למשפחתו של השופט".

פרס הוסיף: "קיימתי שיחה חשובה עם מלך ירדן, עבדאללה ה-2, וביטאתי בפניו את הצער העמוק על מותו של השופט. בשיחתנו דנו בחשיבות השגת השלום בין ישראל ולפלסטינים, שלום אשר מבוסס על עקרון של שתי מדינות לשני עמים. כמו כן, דנו בדחיפות להביא סוף לשפיכות הדמים במזרח התיכון ולקידום יציבות שגשוג ורווחה עבור כל אזרחי האזור. תקוותה הגדולה של ישראל נשארה שלום ושיתוף פעולה עם שכנינו.

ישראל מייחסת חשיבות רבה ליחסים עם ירדן, ולהסכם השלום בין שתי המדינות. המלך עבדאללה ה-2 הוא מנהיג בעל חזון, ותחת הנהגתו ירדן המהווה תפקיד מרכזי בקידום השלום והיציבות במזרח התיכון".

בסיום דבריו הודיע נשיא המדינה כי ישראל הסכימה לבקשת הירדנים להקים צוות משותף לישראל וירדן להשלמת החקירה, וכי עבודתו כבר החלה.

זירת התקרית
זירת התקרית | צילום: רשות שדות התעופה

בשבוע שעבר לאחר תקרית הירי שבה נהרג ראאד זייתר, ממשלת ישראל התנצלה רשמית בפני ירדן על האירוע.בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נתניהו נכתב כי "ישראל מביעה צער על מותו של האזרח הירדני במעבר אלנבי ומביעה את תנחומיה בפני העם והממשלה הירדניים". עוד נמסר בהודעה כי לאור המחויבות לשיתוף פעולה בין המדינות במסגרת הסכם השלום שנחתם ביניהן, יוקם צוות בדיקה ישראלי-ירדני שיבדוק את נסיבות המקרה.

שגריר ירדן ברשות הפלסטינית חאלד שוואבכה התייחס היום לתקרית ואמר כי "מהרגע שהתרחש האירוע ממשלת ירדן נמצאת בקשר עם הרשויות בישראל ומקבלת עדכונים. אנחנו מחכים כעת למסקנות החקירה, שעליה מפקח השגריר בתל אביב". לדבריו, "אתמול זימן שר החוץ נאסר ג'ודה את סגן השגריר הישראלי בעמאן והציג בפניו דרישה לפתוח בחקירה".

מתחקור ראשוני שנערך בצה"ל בעקבות תקרית הירי  עלה כי זעיתר התכוון להגיע ולבקר קרובים בשכם ונורה בידי כוחות צה"ל לאחר שרץ לעבר אחד החיילים בקריאות "אללה אכבר" וניסה לחטוף את נשקו. החיילים במחסום, לוחמי גדוד 76 אב"כ של חיל ההנדסה, חשו בסכנת חיים ממשית וביצעו ירי לעבר פלג גופו התחתון.

עוד עולה מהתחקיר, שהתבסס על תחקור של עשרות עדי ראייה, כי לאחר שנפגע ברגלו, הוא המשיך בתקיפת החייל באמצעות מוט ברזל ואז בוצע לעברו הירי שממנו נהרג. מדובר צה"ל נמסר כי בכוונת צה"ל להמשיך לתחקר באופן מעמיק את האירוע.