השיחות נמשכות בקהיר, ארכיון (צילום: AP)
תקיפות צה"ל בעזה, ארכיון | צילום: AP

מזכ"ל האו"ם באן קי מון בירך הלילה (ב') על הפסקת האש הזמנית בין ישראל לחמאס שנכנסה לתוקפה בחצות - והאיץ בשני הצדדים לפעול ולהגיע להבנות שיובילו להפסקת אש ארוכת טווח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה שפרסם בתקשורת, הביע באן קי מון את "תקוותו העמוקה שהפסקת האש הנוכחית תיתן לשני הצדדים הזדמנות נוספת להסכים על הפסקת אש בת-קיימא, לטובת האזרחים בשני הצדדים, וכדי ליצור בסיס לטיפול בטענות שני הצדדים זה כלפיי זה".

מזכ"ל האו"ם הוסיף ואמר כי הוא "קורא לכל הצדדים הנוגעים בדבר לפעול במרץ למען פתרון מעשי, ולהימנע מצעדים שעלולים להוביל לשובה של האלימות - בתיווך ובסיוע הגורמים המצריים".

באן קי מון מז"כל הא"ום (צילום: חדשות 2)
באן קי מון, מזכ"ל האו"ם | צילום: חדשות 2

"האו"ם מוכן לסייע ביישום הסכם שיבסס את השלום ויאפשר את השיקום ההכרחי ברצועת עזה, כמו גם פיתוח למען תושבי הרצועה", אמר באן קי מון.

מאז הפסקת האש הקודמת: 170 תקיפות בעזה, 136 רקטות לעבר ישראל

גם במצרים דחקו בישראל ובפלסטינים להשתמש בהפסקת האש הזמנית לטובת "השגת הבנות ופשרות שיובילו להפסקת אש קבועה" - בניגוד להפסקת האש הקודמת שנגמרה ביום שישי האחרון, ולא הובילה להישגים של ממש.

מאז סיומה של הפסקת האש הקודמת ירו ארגוני הטרור הפלסטינים 136 רקטות לעבר שטח ישראל. מרבית הרקטות שנורו נפלו בשטחים פתוחים באזור הדרום, ו-13 רקטות שהיו עשויות להתפוצץ בשטח בנוי יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל.

בשלושת הימים עד לכניסתה לתוקף של הפסקת האש הנוכחית, תקפו כוחות צה"ל כ-170 יעדים ברצועת עזה. על פי דיווחי הפלסטינים, 19 בני אדם נהרגו בתקיפות הללו - נתון שמעלה את מספר ההרוגים ברצועה בימי הלחימה ל-1,939.