שליח רה"מ הודה כי שיקול פנימי השפיע על העסקה (צילום: דו"צ)
מידן ושליט לאחר הנחיתה בתל נוף. ארכיון | צילום: דו"צ

שליחו של ראש הממשלה למשא ומתן לשחרור גלעד שליט, דוד מידן, הודה כי ההחלטה להגיע להסכם שחרור האסירים עם החמאס הושפעה גם מהמחאה החברתית בקיץ הקודם, כך מפרסם הבוקר עיתון "הארץ".

"יש הרבה סיבות שהובילו לעסקה", אמר מידן בהרצאה סגורה אתמול בתל אביב, "למחאה החברתית יש חלק מסויים בהחלטה". מידן סייג את דבריו וציין כי התערערות המשטר בסוריה והמתווכים המצרים שנכנסו לתמונת המשא ומתן היו הגורם המרכזי בהחלטה הישראלית על עסקת שליט.
מידן סיפק חשיפה נוספת בדבריו כשסיפר שפרטי המשא ומתן לגבי עסקת האסירים מודרה מרוב חבריי המממשלה. לטענתו, פרט לראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק איש לא עודכן בפרטי המגעים עם החמאס. מידן אף ציין כי ביום השחרור דרש ראש הממשלה לא לתת אור ירוק לעסקה כל עוד לא יוודא כי שליט נמצא בין החיים. בשל ההנחייה דיבר מידן עם שליט באמצעות תוכנת "סקייפ" ביום ביצוע העסקה ווידא שהוא נמצא במצב טוב לפני שנתן את האישור לשחרור האסירים הפלסטינים.

המחאה סייעה לשחרור שליט? ארכיון (צילום: עודד קרני, mako)
המחאה סייעה לשחרור שליט? ארכיון | צילום: עודד קרני, mako

"לא היה לנו שום מידע"

שליח ראש הממשלה גם מתח ביקורת על הכשל המודיעיני של ישראל בנושא שליט. "המודיעין לא ידע כלום על גלעד - לא מי מחזיק אותו, לא מצבו ולא כלום", אמר מידן, "לא היו לנושאים ונותנים שום מידע". למרות הדברים הקשים סרב מידן להתייחס לסיבות שהובילו לכשל המודיעיני במהלך השנים בהם הוחזק שליט על ידי החמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק