ביקורו של נשיא צרפת בישראל נמשך בכנסת: פרנסואה הולנד ביקר הערב (ב') במשכן, שם נשא נאום במליאה שבו התייחס לשלל הסוגיות העומדות על הפרק בהם שיחות הגרעין עם אירן, המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים וגם לקשרי ישראל-צרפת. במעמד המיוחד נאמו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ'. כאן בחדשות 2 Online העברנו את הנאומים בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חברי וחברות הכנסת, תודה באמת מכל הלב לכבוד שאתם עושים לי ולצרפת כשאתם מאפשרים לי לשאת דברים בפרלמנט שלכם. זהו הסמל והמשמעות של הדמוקרטיה הישראלית. כאן מתאחדות ומתאגדות כל המפלגות וכל הדעות. נוכחותי כאן מאפשרת לברך ולהצדיע למדינתכם שנולדה מתוך כאב לא יתואר", פתח הולנד את דבריו.

"צרפת לא תתיר לאירן להגיע לנשק גרעיני. אין לנו שום דבר נגד העם האירני, שמגיע לו לקבל אנרגיה גרעינית אזרחית - אבל לא נקבל מצב בו תהיה להם אפשרות להגיע לנשק גרעיני כי זה יהיה איום נגד ישראל ומדינות נוספות באזור. זו תהיה גם סכנה לעולם", אמר הולנד.

הנשיא הצרפתי הדגיש כי "יש לעשות הכל לפתור את משבר הגרעין בדרך הדיפלומטיה והמו"מ. זו הדרך המאפשרת להגיע להסכם. עכשיו אירן צריכה לענות ולבטא במעשי את התחייבויותיה. אנחנו נשמר את הסנקציות כל עוד לא נהיה סמוכים ובטוחים שיש ויתור חד משמעי ובלתי הפיך של אירן על התוכנית הגרעינית הצבאית".

"על ירושלים להיות בירה משותפת לישראל ולפלסטין"

בעניין המשא ומתן עם הפלסטינים אמר הולנד: "לא באתי להטיף לכם מוסר, אלא לדבר איתכם ביושרה ובכבוד על ההחלטות שעליכם יהיה לקבל בנושא המו"מ עם הפלסטינים. ישראל צריכה לנהל משא ומתן וללכת אל השלום. פתרונות שבזמנו נשמעו בלתי אפשריים הפכו לנחלת הכלל, לדבר של מה בכך - כמו הצורך במדינה פלסטינית שהזכיר הנשיא הצרפתי לשעבר מיטראן על במה זו לפני 30 שנה".

"ישנם מחסומים ובעיות, אני מבין כמה קשה לישראל לשחרר אסירים. מהצד הפלסטיני הייתי היום עם הנשיא עבאס, ואמרתי שצריך להיות ריאליסטים ולמצוא פתרון אמיתי לכל הנושאים. עמדתה של צרפת ידועה, על ישראל ופלסטין להתקיים זו לצד זו עם ירושלים כבירה משותפת לשתי המדינות. יש להגיע לפתרון קבע כדי לסיים עם כל הדרישות ההדדיות".

"ראש הממשלה הזכיר אתמול שהיינו יחדיו ב'יד ושם'. היינו חנוקים מהתרגשות, מכאב, מזעזוע ובו בזמן מודעים לחובה שמוטלת על כתפינו. עלינו להיות נאמנים לחובה הזו. מעולם לא יחזור פשע שכזה נגד היהודים. לכן צרפת נלחמת בכל כוחותיה באנטישמיות. אנו רודפים את התופעה ללא לאות על אדמתנו. הזוועה הזו לא נעלמה, באה מעומק ההיסטוריה ולובשת כל הזמן צורות חדשות. פני השנאה ממשיכה לרצוח חפים מפשע", הבהיר הנשיא הצרפתי.

נתניהו קרא לאבו-מאזן: "בוא לנאום גם מעל בימת הכנסת" 

פרס, אדלשטיין והולנד בכנסת, הערב (צילום: חדשות 2)
פרס, אדלשטיין והולנד בכנסת, הערב | צילום: חדשות 2

"אמרת אתמול שאתה חבר אמיתי של ישראל ואני מסכים. אנו מודים לך על תמיכתך האיתנה במאמצינו לבצר את ביטחון ישראל ואת השלום עם שכנינו. נשק גרעיני בידי אירן יסכן לא רק את ישראל, אלא את העולם כולו", פתח נתניהו את דבריו והודה לנשיא הולנד.

"אנחנו תומכים בשתי מדינות לשני עמים - בשלום אמיתי, לצד הסדרי ביטחון חיוניים לישראל. לא כל הח"כים מסכימים לדבריו, אבל כולנו מאוחדים בדבר אחד: כדי שהשלום יהיה אמיתי הוא צריך להיות דו-צדדי. גם על הפלסטינים להכיר במדינת לאום של העם היהודי", הצהיר ראש הממשלה וקרא לאבו-מאזן לשבור את הקיפאון המדיני.

"אדוני נשיא צרפת, לפני שעות אחדות נפגשת עם יו"ר הרשות הפלסטינית. אני קורא לו מכאן היום, בוא נשבור את הקיפאון, בוא לכנסת ישראל, אני אבוא לרמאללה. עלה על הבמה הזו, והכר באמת ההיסטורית פיה ליהודים יש קשר של אלפי שנים לארץ".

"רצונם האמיתי של אויבינו היה לסלק אותנו מתל אביב ומכל מקום בארץ הזו - והם לא הצליחו במשימתם. משהוקמה המדינה הם לא חדלו מלהשיג את יעדם. כאן נעזרנו בצרפת, שעמדה לצידנו. נשיא המדינה שלנו יכול להעיד על כך טוב מכולם - הוא היה איש מרכזי בהידוק היחסים בין המדינות", הוסיף נתניהו.