מתח ביחסים. אובמה ונתניהו, ארכיון
ייפגשו בפורום סבן. נתניהו ואובמה | צילום: AP

על רקע חתימת הסכם הגרעין בין אירן לבין המעצמות והמשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים, ייפתח בסוף השבוע פורום סבן בוושינגטון. במוצאי שבת יגיע נשיא ארצות ברק אובמה לנאום באירוע ולמחרת יישא גם ראש הממשלה בנימין נתניהו דברים באמצעות לוויין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הפורום צפויים לנאום גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שר החוץ אביגדור ליברמן ומזכירת המדינה האמריקנית לשעבר הילרי קלינטון. עוד קודם לכן, ביום שישי, ייפגש ליברמן עם שורה של אישים בכירים בארצות הברית. הפורום מאורגן על ידי מרכז סבן למדיניות המזרח התיכון, השייך למכון ברוקינגס שבוושינגטון.

שר החוץ אביגדור ליברמן, ארכיון
גם ישתתף בפורום סבן. ליברמן | צילום: AP

פורום סבן מתכנס השנה תחת הכותרת "שינויי כוחות: יחסי ארצות הברית-ישראל במזרח תיכון דינמי" והוא צפוי לבחון את התמורות הפוליטיות ברחבי המזרח התיכון, בהן חידוש השיחות עם הפלסטינים, שיחות הגרעין עם אירן ומלחמת האזרחים בסוריה. הדוברים בפורום ידונו בהשלכות של האירועים הללו על יחסי ארה"ב-ישראל ועל האינטרסים האמריקניים באזור.

"במהלך העשור האחרון יצרנו פלטפורמה לקיום דיאלוג בדרגים גבוהים בין שחקני מפתח מארה"ב, ישראל ומדינות שונות ברחבי המזרח התיכון", אמר חיים סבן, יושב ראש פורום סבן. "פורום 2013 מתרחש בסביבה בה אתגרים והזדמנויות משמעותיות ביותר. לא היינו יכולים לבחור להתכנס במועד יותר קריטי".

קרי: "מאמין שיש התקדמות במו"מ"

קרי ונתניהו
קרי ונתניהו בפגישתם בירושלים | צילום: לע"מ

מוקדם יותר היום (ה') הגיע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לישראל, ונפגש עם ראש הממשלה נתניהו. השניים דנו במהלכים ביום שאחרי ההסכם בין טהרן לשש מעצמות המערב ובמגעים בין ישראל לפלסטינים. "הסנקציות נגד הממשל, הנפט והמערכת הבנקאית נותרו במקומן", אמר קרי, והדגיש כי לדעתו, חלה התקדמות בשיחות בין ישראל לפלסטינים.

"נגביר את מאמצי הפיקוח בעזרת משרד האוצר והסוכנויות המתאימות בארצות הברית", אמר קרי במהלך הפגישה עם נתניהו בירושלים. "צריך לנקוט צעדים שימנעו את הידלדלות הסנקציות. ביטחונה של ישראל עומד בראש סדר העדיפויות של וושינגטון בהתנהלותה מול תכנית הגרעין האירנית".

בהמשך, שוחחו השניים על משא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית. קרי העלה הצעה חדשה שלפיה ישופרו הערבויות הביטחוניות של ישראל. הוא אף טען כי חלה התקדמות במגעים. "תמיד ידענו שזו דרך מסובכת וקשה", אמר קרי, "אבל אני מאמין שאנו מתקדמים".