שבים לדבר על שלום? ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר היום, עם שובו לארץ, כי הוא הסכים במהלך פגישותיו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, לפתוח בשיחות עם הפלסטינים, במסלול הסורי וכן עם מדינות ערב נוספות.

"הוסכם שאנחנו חייבים באופן מיידי לפתוח בשיחות שלום", אמר נתניהו לעיתונאים עם ירידתו מהמטוס בנמל התעופה בן גוריון. "אמרתי שאני מוכן לפתוח מיידית בשיחות עם הפלסטינים, וכך גם עם הסורים כמובן - ללא שום תנאים מראש", הוסיף ראש הממשלה. עם זאת, הדגיש נתניהו כי כל הסכם "חייב לענות על צרכיה הביטחוניים של ישראל".

נתניהו הוסיף מייד עם ירידתו מהמטוס: "בתחום האירני הייתה הסכמה שיעדה של המדיניות המשותפת של ארצות הברית ואירן היא למנוע מאירן לפתח יכולת גרעינית צבאית".  ראש הממשלה הוסיף בהתייחסו לגרעין האירני. "אני מעריך את זה שאובמה לא מגביל בזמן את הדיאלוג עם אירן, אבל בהחלט הובן שלישראל יש את הזכות להגן על עצמה".

בפמליית ראש הממשלה לא התרשמו הבוקר מהדיווחים בכלי התקשורת על תכניתו של אובמה. בכירים בפמלייה אומרים היום כי רק אחרי כמה פגישות נוספות בין ראש הממשלה לנשיא אובמה ניתן יהיה לדעת את עמדתה האמיתית של ארצות הברית בעניין הסכסוףך במזרח התיכון. 

"אובמה התחייב לטפל בגרעין האירני"

"אובמה מנוכר ונתניהו לחוץ ונרגש" (צילום: לע"מ - משה מילנר)
נתניהו ואובמה, בפגישתם שלשום | צילום: לע"מ - משה מילנר

אמש, טרם עלייתו למטוס בדרך חזרה לישראל, סיכם ראש הממשלה בכמה מילים את ביקורו המדיני בוושינגטון. "קיימת הבנה מרכזית אחת שחשובה לישראל, והיא שישראל וארה"ב מסכימות שאירן לא תוכל לפתח יכולת גרעינית צבאית".

"קיימתי כמה פגישות חשובות עם הנשיא אובמה ועם מזכירת המדינה קלינטון", אמר ראש הממשלה בפני כתבים בבית הלבן. "אובמה הבטיח שינקוט בכל הדרכים כדי להבטיח לנטרל את היכולת הגרעינית האירנית".

נתניהו הוסיף כי, "ההבנה השנייה בינינו היא שאנו עובדים יחד כדי להניע מחדש את תהליך השלום. הבהרתי לנשיא כי אנו מוכנים, ומחפשים דרכים, גם כדי להביא גורמים אחרים מהעולם הערבי לתוך ה
התהליך".

ראש הממשלה הבהיר, "לא רק ישראל חייבת לתת - אלא גם מדינות ערב צריכות לעשות צעדים קונקרטיים. אלה היסודות של השיחות והמהלכים שאנו מקיימים עכשיו ובשבועות הבאים. מה שמנחה אותי היא ההתעקשות הברורה על הביטחון של מדינת ישראל".

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: ברק אובמה 

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2