מאיים. חאלד משעל
הפסקת האש - בניגוד לדעת משעל | צילום: רויטרס

פחות מיממה לאחר שהפסקת האש בין ישראל לחמאס נכנסה לתוקף, מתברר אט אט מה אירע מאחורי הקלעים במהלך השיחות שהתנהלו אמש בקהיר. היום מתגלה כי ההחלטה להפסיק את האש התקבלה בניגוד לדעתו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ולמורת רוחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לבסוף, החליטה הזרוע הצבאית של חמאס לקבל את ההצעה המצרית להפסקת אש על אף עמדתו של משעל: לכן נדחתה ההודעה על כניסת הפסקת האש לתוקף מ-20:00 ל-23:00. על פי הדיווחים המגיעים ממצרים, משעל התנגד ליוזמה המצרית לאחר שהמצרים הבהירו לו שהקמת נמל ימי בעזה או שדה תעופה אינה עומדת על הפרק.

עזה, ארכיון
ההנהגה בעזה דרשה הפסקת אש | צילום: רויטרס

כמו כן, הדגישו המצרים כי לא ניתן להכריח את ישראל לחבר בין רצועת עזה לגדה המערבית. בנוסף הובהר כי גם פתיחת מעבר רפיח לא עומדת על הפרק. הנהגת החמאס בעזה, כולל הזרוע הצבאית, הבהירה שהיא רוצה הפסקת אש מיידית והורתה למשלחת בקהיר לחתום על הפסקת האש. גם נציגי הג'יהאד האסלאמי והרשות הפלסטינית היו בעד ההצעה המצרית.

הכריז על ניצחון. הנייה
הכריז על ניצחון. הנייה | צילום: AP

הנייה: "הניצחון יוביל להסרת המצור"

במקביל, יצאו היום בכירי חמאס מהבונקרים בהם שהו במהלך ימי מבצע "צוק איתן" והתייחסו לתוצאות הלחימה. למרות ההרס הרב שנגרם ברצועה, ועל אף שיותר מ-1,700 פלסטינים מצאו את מותם - הכריזה הנהגת הארגון, כצפוי, על ניצחונה.

הערב (ג') פרסם בכיר חמאס איסמעיל הנייה הודעה בטלוויזיה של התנועה, בה הביע את שביעות רצונו מהישגי הארגון בלחימתו מול ישראל. "מה שהאויב לא הצליח להשיג בשדה הקרב ובאמצעות עימות עם גדודי אל-קסאם הוא לא יצליח להשיג בשדה הקרב המדיני", אמר הנייה. "זה היה ניצחון צבאי להתנגדות ועמידה איתנה של עמנו".

הריסות ברפיח במהלך
"ניקח אחריות על שיקום הרצועה" | צילום: רויטרס

הנייה הודה לבעלות בריתה של חמאס והבטיח כי הסגר שהוטל על רצועת עזה עוד יוסר. "הניצחון שלנו יוביל להסרת המצור מעל הרצועה", הכריז בכיר החמאס. "אנחנו פועלים באחריות רבה מול כל הערוצים והמדינות האחרות שסייעו לנו לעצור את התוקפנות הישראלית, ביניהן קטאר, מצרים וטורקיה. אנחנו מאמינים כי אחינו במצרים ובמדינות ערב נמצאים איתנו יחד בפעילות למען הסרת המצור כולו מעל רצועת עזה".

הנייה גם התייחס לשיקום הרצועה ואמר כי השלטון לוקח אחריות למהלך. "לאחר שהפסקת האש נכנסה לתוקף התבררה לכולם תמונת ההרס שאנחנו רואים, וזו הוכחה לכל העולם מה גודל הפשע שעשה האויב". הוא הוסיף כי "גודל ההרס שביצע האויב מציב אחריות גדולה על גבי הממשלה הפלסטינית וחמאס לשקם את מה שנהרס על ידי הכיבוש".

קרי ונתניהו
"הזזת קרי אפשרה את הכנעת חמאס" | צילום: לע"מ

גורם מדיני: "הזזתו של קרי מהתמונה אפשרה את הכנעת חמאס"

בתוך כך, נמשך המשא ומתן העקיף בקהיר על מנת להסדיר הפסקת אש קבועה. המשלחת הישראלית צפויה לצאת למצרים ב-72 השעות הקרובות על מנת לייצא מסדרון מדיני שיוביל להסדרה ארוכת טווח.

גורם מדיני בכיר טען כי "חמאס נכנע לתכתיב המצרי, לא קיבל דבר - וגם המצור לא הוסר". הגורם הבהיר כי חמאס קיבל את ההצעה המצרית להפסקת אש שהוגשה כבר לפני שלושה שבועות, עוד כשצה"ל לא נכנס קרקעית לעזה ולפלסטינים היו 200 הרוגים. בסופו של דבר הדגיש הגורם כי אם כבר אז היה מקבל חמאס את ההצעה, שני הצדדים היו יכולים לצאת עם הרבה פחות נזק.

בנוגע לדרישות הישראליות להפסקת האש ארוכת הטווח ישנו רצון לחזור להבנות "עמוד ענן" - הפסקת פעולות האיבה ויצירת מסדרון הומניטרי ברצועת עזה. עם זאת ישראל מבהירה כי כל הפרה תיענה בתגובת אש. יחד עם זאת, ישראל ומצרים סיכמו על שיתוף פעולה למניעת התעצמות חמאס.

הגורם הבכיר הוסיף כי העימות עם ארה"ב ומזכיר המדינה קרי הוא בעייתי, אבל היה הכרחי. הגורם הסביר כי הזזתו של קרי מהתמונה הפילה את הערוץ הקטארי-טורקי ומה שאפשר את הכנעת משעל והזחלתו לקהיר.