צילום ארכיון (צילום: חדשות 2)
בונים בהתנחלויות, אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

אחרי שורת הגינויים בעולם בעקבות החלטת ישראל להפקיע 4,000 דונם בגוש עציון התפרסמו הערב (חמישי) מכרזים לבניית 283 יחידות דיור בהתנחלות אלקנה שבשומרון. מדובר בהוצאה לפועל של הכרזות הממשלה בתקופת המשא ומתן המדיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתקופת הדיונים עם נציגי אבו מאזן, הכריזו אנשי משרד הבינוי והשיכון על בניית אותן יחידות דיור. כעת, מדובר בהוצאה לפועל של ההבטחות לאחר שהחלקות המיועדות לבנייה עברו את כל שלבי התכנון לקראת הבנייה. למעשה, מדובר על העברת השטח לקבלנים לקראת מכירה ללקוחות של דירות חדשות.

ההתנחלות אלקנה ממוקמת במערב השומרון, בסמוך לכביש 5, נמצאת מרחק קצר יחסית מהקו הירוק והיא ממוקמת ממערב לגדר ההפרדה, כלומר עמוק בתוך מה שמכונה "גושי ההתיישבות" של הגדה המערבית.

ביום ראשון השבוע, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, כי החל הליך הכרזה על כ-4,000 דונם בגבעות בגזרת עציון כאדמות מדינה. על פי מרדכי, ההכרזה הגיעה "בהמשך להנחיית הדרג המדיני עם תום מבצע 'שובו אחים'" והוסיף כי "ההליך מתאפשר לאחר בדיקה מעמיקה של צוות קו כחול של המנהל האזרחי". על פי ההודעה, למתנגדים ניתנו 45 יום להגיש ערכאות.

בהצהרה בנושא שמסרה ביום שלישי דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי, היא הביעה את דאגתה נוכח הצעד של ממשלת ישראל - וקראה לה לבטל את התכנית. "אנו מודאגים מאוד מההכרזה על אזור גדול בגדה המערבית כעל אדמות מדינה של ישראל, זאת לצורך המשך הרחבת הבנייה באזור", אמרה סאקי והשמיעה קריאה נחרצת מטעם מחלקת המדינה בוושינגטון לביטולה של תכנית הסיפוח: "אנו קוראים לממשלת ישראל לבטל את ההחלטה".

"אנו מודאגים מאוד גם מהדיווחים לפיהם בקרוב יוכרזו תכניות חדשות לבנייה בהתנחלויות נוספות, כולל באזור הרגיש של שכונת גבעת המטוס במזרח ירושלים", הוסיפה סאקי. לדבריה, הצעדים הללו מנוגדים למטרה המוצהרת של ישראל לפיה היא חותרת להסכם קבע עם הפלסטינים.