האם שר החוץ אביגדור ליברמן שינה את מדיניותה של רוסיה כלפי המזרח התיכון? במסגרת ההדלפות של אתר "ויקיליקס", נחשפו פרטים מעניינים על מדיניותו של ליברמן.

כל העדכונים על חשיפת הסודות של "ויקיליקס" 

בתוך אחד המסמכים שהודלפו, מזכר פנימי של מחלקת המדינה האמריקנית, מתוארות פגישות שערך שר החוץ הישראלי במוסקבה בתחילת חודש יוני השנה, עם מנהיגים רוסים שונים.

"הביקור קיבע את הרושם שליברמן הוא אחד משלהם", נכתב במסמך שתיאר שיחות של שר החוץ עם ראשי הממשל, שהתקיימו בשפה הרוסית ובאווירה ידידותית. בנוסף, המנהיגים החליפו סיגרים וחלקו סיפורים על מוסקבה של "הימים ההם".

במזכר נטען ששר החוץ ליברמן אמר לעמיתיו שישראל כלל לא מתכננת לבצע תקיפה באירן, מידע שעומד בניגוד לרוב המסמכים שמתפרסמים הלילה. על פי המסמך, ליברמן טען שלדעתו תקיפה שכזו עלולה לגרום לתגובת שרשרת, שאינה רצויה באזור.

מל"טים מישראל במקום טילים לאירן

עוד נכתב במסמך כי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב טען שלמרות שרוסיה ואירן הסכימו על מכירת טילים מסוג S-300, רוסיה לא העבירה את המערכת לאירן. על פי הדיווח, אספקת הטילים לאירן בוטלה ורוסיה הסכימה ליישר קו עם הסנקציות נגד אירן, אחרי שישראל הביעה נכונות לספק מטוסים ללא-טייס לרוסיה.

לברוב גם טען כי למדינתו אין שום כוונה לספק נשק שיפר את האיזון במזרח התיכון. הפרטים במזכר שפורסם נתמכים במסמך אחר, בו נטען שרוסיה הזמינה מישראל מטוסים ללא טייס בסכום של מיליארד דולר, מיד אחרי ביטול עסקת הטילים עם אירן. 

פרשת ויקיליקס: אלפי מסמכים סודיים נחשפו

יותר מ-250 אלף מסמכים ותכתובות של מחלקת המדינה האמריקנית נחשפו הלילה באתר "ויקיליקס", בעיתון הצרפתי "לה-מונד", העיתון הבריטי "גרדיאן", העיתון האמריקני "ניו-יורק טיימס", העיתון הגרמני "דר-שפיגל" והעיתון הספרדי "אל-פאיס" - במה שמכונה, "ההדלפה הגדולה בהיסטוריה".

במשרד ההגנה האמריקני מתגוננים. בתגובה רשמית של שר ההגנה רוברט גייטס נאמר כי מדובר בתכתובות בין נציגי ארה"ב בלבד - ולא בעמדות אמריקניות רשמיות.

במפלגה הרפובליקנית תוקפים בחריפות את פרסום המסמכים. חבר במפלגה אמר כי יש להכריז על "ויקיליקס" כארגון טרור. "הארגון מזיק למאמצים ולאינטרסים האמריקניים ויש לסגור אותו", הסביר וקרא לפעול מול ג'וליאן אסאנג' כמו שפועלים מול ארגוני טרור.

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?

לקראת החשיפה הגדולה: כוננות ספיגה במערב

כך תיראה החשיפה: 260 אלף מסמכים - רובם לא מסווגים

רוצים לקבל עוד עדכונים על הסודות שנחשפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק