מנסים להימנע ממבוכה: שבוע לפני ביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, היה אמור להתקיים בעיריית ירושלים דיון על הקמת מטמנה בצמוד לאזור E1. בלשכת ראש הממשלה כנראה נבהלו מההשלכות האפשריות, וביקשו מהעירייה לדחות את הדיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעיריית ירושלים הודיעו היום כי הדיון הרגיש שתוכנן למחר אכן נדחה, אך טוענים כי הדבר לא נעשה בעקבות לשכת ראש הממשלה, אלא מסיבות טכניות בלבד.

אזור E1 מחבר בין חלקה המזרחי של ירושלים לבין מעלה אדומים. הפלסטינים מתנגדים בתוקף לבנייה באזור, כיוון שהוא מהווה חיבור בין שני חלקי הגדה ובנייה ישראלית בחלק זה תגרום להפרדה בפועל של יהודה מאזור השומרון ותקשה עוד יותר על הקמה עתידית של המדינה הפלסטינית בשטחים אלה.

בירושלים נערכים לביקור אובמה

בירושלים כבר נערכים לביקור (צילום: חדשות 2, יוסי זילברמן)
בכניסה לירושלים כבר נתלו דגלי ארה"ב | צילום: חדשות 2, יוסי זילברמן

בנובמבר האחרון אישר פורום התשיעייה את בנייתן של 3,000 יחידות דיור מעבר לקו הירוק, לרבות בקטע המחבר בין מעלה אדומים לירושלים (E1). הדבר נעשה בתגובה להכרה באו"ם בפלסטין כמדינה שאינה חברה. ההכרזה הישראלית גררה אחריה גל של גינויים מרחבי העולם. מזכ"ל האו"ם באן קי מון טען כי המהלך מהווה "מכה כמעט אנושה לכל סיכוי לשלום בין ישראל לפלסטינים".

במקביל פתחו היום בעיריית ירושלים במבצע לתליית אלף דגלים בעיר לקראת ביקור אובמה, ואף ערכו ניקיונות נרחבים ברחבי העיר. במקביל, אנשי העירייה פועלים יחד עם משרד ראש הממשלה ועם משטרת ישראל להכנת צירי התנועה בעיר בימי הביקור. לקראת הביקור, התקיימו מספר ישיבות בהשתתפות כל גורמי הביטחון על מנת לאבטח אותו כנדרש. המשטרה אף תלתה בכמה שכונות דפי הוראות לתושבים.

בנוסף, נערכו ביקורות של מחלקת מניעת דליקות באתרים ובמלונות בהם ישהה הנשיא, זאת על פי הדרישות שהתקבלו על ידי הצוותים האמריקנים. דובר שירותי הכבאות בעיר אסף אברס מסר כי לכבאים שייקחו חלק מהביקור נערכו בדיקות ביטחוניות.