בחודש הבא - ביקור היסטורי של אובמה בישראל כנשיא: לאחר שבקדנציה הראשונה לא ביקר כלל בארץ, נשיא ארה"ב ברק אובמה יעשה זאת בתחילת כהונתו השנייה. דובר הבית הלבן אמר כי הנשיא האמריקני יגיע לביקור בישראל וייפגש גם עם הנהגת הרשות הפלסטינית. המטרה העיקרית, ככל הנראה, לקדם את התהליך המדיני התקוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדובר ג'יי קרני אמר כי אובמה מתכנן לבקר גם בגדה המערבית ובירדן כחלק מנסיעתו הצפויה למזרח התיכון. "כשהנשיא שוחח עם נתניהו ב-28 בינואר הם דנו באפשרות של ביקור הנשיא בישראל, באביב", אמר קרני. "כניסתו של הנשיא לתקופת כהונתו השנייה והקמתה של ממשלה חדשה בישראל יוצרות הזדמנות לאשרר את הקשר העמוק והמתמשך בין ארה"ב לישראל".

הנשיא האמריקני יגיע בחודש הבא לביקור בן 3 ימים, מעט אחרי המועד האחרון להרכבת הממשלה החדשה בישראל ב-16 במרס וכשבוע לפני חג הפסח. בשיחת הטלפון שקיימו ובה בירך הנשיא האמריקני את ראש הממשלה נתניהו על היבחרו לכהונה נוספת, דנו השניים גם בביקור עתידי של אובמה בישראל.  

מלשכת נתניהו נמסר הערב שראש הממשלה ונשיא ארה"ב ברק אובמה שוחחו ביניהם על ביקור של הנשיא בישראל אחרי שתוקם ממשלה חדשה ושניהם הסכימו כי ביקור שכזה יהיה הזדמנות חשובה להדגיש את הידידות והשותפות החזקה בין ישראל לארה"ב. צוותים של ה-CIA כבר נמצאים בארץ על מנת להכין את הקרקע לקראת הביקור החשוב.

אובמה ביקר בישראל ב-2008

ביקור נשיאותי ראשון של אובמה (צילום: רויטרס)
ביקור נשיאותי ראשון של אובמה | צילום: רויטרס

מטרת הביקור, שיגיע לאחר ביקור הנשיא האמריקני בטורקיה, בסעודיה ובמדינות נוספות במזרח התיכון, תהיה לקדם את המשא ומתן המדיני התקוע בין ישראל לפלסטינים. בזמן שהותו בישראל, מתכנן אובמה לבקר גם ברמאללה ולהיפגש עם יו"ר הרשות אבו-מאזן.

הפעם האחרונה בה ביקר אובמה בישראל הייתה לפני שנבחר לנשיא, בקיץ 2008. אז גם ערך ביקור הזדהות בשדרות ונפגש עם ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, שרת החוץ לשעבר לבני ושר הביטחון אהוד ברק.

גורמים מדיניים מעריכים כי ביקורו של אובמה ורצונו להניע את התהליך המדיני במזרח התיכון מגיע על רקע דבריו של ראש הממשלה נתניהו מאז הבחירות, בהם הביע מספר פעמים את מחויבותו לתהליך המדיני והדגיש כי זהו אחד העקרונות החשובים שתוביל ממשלתו החדשה.