ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם בחר שלא להתייחס הבוקר בפתח ישיבת הממשלה למשבר הדיפלומטי המתהווה עם ממשלת שוודיה, אך שריו הגיבו לנושא בהרחבה בהתבטאויות זועמות על האדישות ועל סירובם של השוודים לגנות את "תחקיר" הסחר באיברים פלסטיניים.

"גם לממשלת שוודיה יש חופש מוחלט להגיב ולגנות. אין בזה שמץ פגיעה בחופש הביטוי. אנו עדיין מצפים מממשלת שוודיה לגנות את הפרסום", אמרה שרת התרבות לימור לבנת. על הפרסום הבוקר, לפיו לשכת העיתונות הממשלתית מעכבת אישורים לעיתונאים שוודים מהעיתון שפרסם את הכתבה השקרית, אמרה לבנת: "לא צריך לתת להם אישור לשום מקום, בטח שלא לישראל".

"לא אתפלא אם יתנערו גם מוולנברג"

ברק ומרידור כבר לא ישבו שם. ארכיון (צילום: AP)
נתניהו, ליברמן וברק מתעלמים מהשוודים | צילום: AP

שר הרווחה יצחק הרצוג אמר לפני הישיבה כי "יש צורך לפעול בכלים משפטיים בעניין הזה". בעניין העיתונאים השוודים הוסיף כי "צריך לעשות הפרדה ברורה בין המעשה הזה לבין חופש הביטוי והשמירה עליו".

"הולך עיתון שוודי ומפרסם עלילת דם נגד צה"ל", אמר בזעם השר דניאל הרשקוביץ. "השגרירה של אותה מדינה מגנה את הפרסום, ובצדק, ואז ממשלת שוודיה מתנערת מהגינוי. לא אתפלא אם בשוודיה יתנערו גם מחסיד אומות העולם ראול ולנברג. ממשלת שוודיה מתאמצת לשמר תקופה חשוכה של עלילות דם".

שר האוצר יובל שטייניץ סיכם: "עם כל הכבוד לשוודיה, כרגע מדובר בעלילת דם אנטישמית. ממשלת שוודיה לא יכולה להישאר אדישה. בימי הביניים טענו שהיהודים משתמשים בדם של ילדים נוצרים לאפות מצות בפסח, וזו הוורסיה המודרנית של אותה עלילה".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

עוד בנושא:

משרד החוץ על הכתבה בשוודיה: "ביב שופכין של הסתה גזענית חסרת בושה"

שגרירת שוודיה מגנה את הכתבה: "מזועזעת עד עמקי נשמתי"

שוודיה: לא נגנה את הפרסום האנטישמי

בעקבות המשבר עם שוודיה: חרם על איקאה