תג מחיר ביתולו (צילום: איאד חדד, בצלם)
כתובת "תג מחיר" בכפר ביתילו, אתמול | צילום: איאד חדד, בצלם

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הערב (ד') דוח הסוקר את מצב הטרור העולמי בשנת 2013. מקום מרכזי בדוח תפס הפרק העוסק במצב בישראל ובאיומים הנשקפים לה, אך באופן חריג הקדישו הכותבים גם פרק לאלימות המתנחלים בשטחים ולתופעת "תג מחיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"תקיפות על ידי מתנחלים ישראלים קיצונים נגד תושבים פלסטינים, רכוש ומקומות תפילה בגדה המערבית נמשכו ובמקרים רבים הסתיימו ללא העמדה לדין", נכתב במסמך. על פי הדיווח, במהלך השנה החולפת נרשמו לא פחות מ-399 תקיפות על ידי מתנחלים.

"קיצונים אלימים, כולל מתנחלים ישראלים, השחיתו חמישה מסגדים ושלוש כנסיות בירושלים ובגדה המערבית", נכתב בדוח. כותבי הדוח התבססו בדיווחים אלה על נתונים שסופקו להם על ידי האו"ם.

ירידה דרמטית בירי הרקטות מעזה

מן העבר השני שיבח הדוח את פעילות מניעת הטרור של כוחות הביטחון ברשות הפלסטינית. על פי הדוח, בשבע השנים האחרונות חלה ירידה דרמטית בטרור היוצא מהגדה המערבית, בין היתר בזכות אימון ותמיכה של ארצות הברית בכוחות הביטחון הפלסטיניים. בדוח נכתב כי גם הרשויות בישראל ציינו את השיפור בתפקוד כוחות הביטחון הפלסטיניים.

עם זאת, על פי הדוח - בשנה החולפת נהרגו שישה ישראלים בתקיפות טרור שיצאו מהגדה המערבית. שלושה מהשישה נדקרו למוות, שניים נורו למוות על ידי צלפים ואחד נחטף ונרצח.

פרק נרחב בדוח האמריקני יוחד לטרור הרקטות מרצועת עזה. על פי הדוח, בשנת 2013 נורו בסך הכל 74 רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה לעבר שטחי ישראל - המספר הנמוך ביותר מזה יותר מעשור - וזאת לעומת 2,557 ב-2012.

גורמים בישראל הביעו דאגה מהמשך הברחות הרקטות לטווח ארוך במנהרות - מחצי האי סיני לרצועת עזה. לדבריהם, בחמש השנים שחלפו מאז מבצע עופרת יצוקה, שיפרו החמושים בעזה משמעותיות את יכולותיהם - הן איכותית והן כמותית.