ניסיון לכפות הקמת מדינה פלסטינית
ניסיון לכפות הקמת מדינה פלסטינית | צילום: רויטרס

אירופה תפעל חד צדדית? דוח פנימי של משרד החוץ מזהיר כי במהלך 2013 ינסו באיחוד האירופי לקדם הסדר מדיני בין ישראל לפלסטינים באופן שונה מכפי שנוסה עד היום: בכפייה, וללא משא ומתן. כך מדווח הבוקר העיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, הסעיף העיקרי בדוח שנכתב במשרד החוץ לאחר הפנייה הפלסטינית לאו"ם וגל הגינויים לבנייה הישראלית בהתנחלויות, הינו החשש שהאירופאים ינסו לקדם הקמת מדינה פלסטינית בפועל בחודשים הבאים, ללא כל תלות במשא ומתן עם ישראל.

הדוח של משרד החוץ, שנכתב על רקע ההערכות לפיהן מעמדה הבינלאומי של ישראל נפגע מאוד במהלך כהונתה של ממשלת נתניהו השנייה, קובע כי באיחוד האירופי קיימת בתקופה האחרונה מעין 'התפכחות'. ישנה הכרה במצב שבו התהליך המדיני במתכונתו המוכרת של משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים לא יביא לפתרון, ועל כן - ההערכות בקרב בכירים במשרד החוץ היא כי פני האיחוד לכפיית הסדר.

"צפירת אזהרה מדינית"

שר החוץ הבריטי הייג
מתומכי המדיניות החדשה. שר החוץ הבריטי | צילום: חדשות 2

הדוח שנוסח במשרד החוץ מהווה מעין "צפירת אזהרה" מדינית ונכתב עקב ההערכות כי באירופה לא מסתפקים עוד בעצם קיומו של משא ומתן, אלא במהות ובהתקדמות מהירה לפתרון קבע. זאת עקב ההכרה בקרב בכירי המשרד, כי בהיעדר התקדמות - תחול הידרדרות. "האיחוד האירופי סבור שיש להגיע לתהליך שלום בפורמט חדש כדי להביא להתקדמות כבר במהלך השנה הבאה", אמר בכיר באיחוד האירופי שהוסיף כי "יש לנסח פרמטרים בינלאומיים לסיומו של הסכסוך".

שרי החוץ של בריטניה וצרפת הם המובילים העיקריים של המדיניות החדשה של האיחוד ומעוניינים לקדם פתרון לסוגיה הפלסטינית בהקדם האפשרי. על פי השקפתם, רק אם תוקם מדינה פלסטינית עצמאית, ביטחונה של ישראל יועצם וצביונה הדמוקרטי יישמר.

על פי ההערכות במשרד החוץ, הפעילות נגד מפעל ההתנחלות הישראלי צפויה לצבור תאוצה בחודשים הקרובים על ידי גינויים חריפים ואף על ידי קידום יוזמות לחרמות על מוצרים המיוצרים בהתנחלויות. עם זאת, הדגישו כי אין כל כוונה להטיל סנקציות על ישראל - לפחות לא בשלב זה.