האיחוד האירופי עדיין חולם על פתרון שתי ה (צילום: AP, חדשות)
אירופה מאיימת: נסמן מוצרים מההתנחלויות | צילום: AP, חדשות

תשעה חודשים הוקצו למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, אך מההדלפות המעטות שיוצאות מחדרי הדיונים - הפתרון נראה רחוק מאוד. כעת מסתמן כי מדינות האיחוד האירופי מאבדות את סבלנותן עקב היעדר ההתקדמות בשיחות. גורמים באיחוד האירופי אומרים כי 14 מתוך 28 המדינות החברות באיחוד, בהן צרפת ובריטניה, תומכות כבר כעת בסימון מוצרים מההתנחלויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקביל סיפר בכיר אירופי כי האיחוד ישקול את ביטול הסיוע השנתי לרשות הפלסטינית במקרה של כשלון בשיחות בין הצדדים. הבכיר הוסיף כי ישנה התקדמות מסוימת במשא ומתן, אך לא פירט.

הסיוע השנתי מהאיחוד האירופי לרשות הפלסטינית עומד על 300 מיליון אירו. המשמעות של ביטול הסיוע היא סכנה אמיתית לקריסה של הרשות הפלסטינית, צעד שישפיע גם על ישראל.

הפלסטינים מאיימים לפוצץ את המו"מ

בנייה בשטחים. (ארכיון) (צילום: רויטרס)
"אם הבנייה לא תיפסק - המו"מ יסתיים" | צילום: רויטרס

לפני יומיים פורסם במהדורה המרכזית של חדשות 2 כי הפלסטינים העבירו מסר לאמריקנים, לפיו אם לא יוקפא המכרז לבניית 20 אלף יחידות דיור בשטחי יהודה ושומרון, הם יפוצצו את השיחות ולא יתייצבו לפגישות הבאות בין הצדדים.

הפלסטינים טוענים כי המכרז לבניית רבבות יחידות הדיור בשטחים האמורים, הופיע באתר משרד השיכון כ"פעיל" ממש עד יום חמישי האחרון - מה שנתפס בעיניהם כהפרה של הבטחה אמריקנית, לפיה המכרז המדובר הוקפא.

גורמים פלסטינים פנו בתקופה האחרונה ישירות למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והעבירו לו מסר ברור, לפיו אם המכרז לא מבוטל וישראל ממשיכה לקדם את הבנייה, המו"מ ייפסק - והפגישות הבאות לא יתקיימו. במשרד ראש הממשלה דחו את טענות הפלסטינים ואמרו: "המכרז - למרות מה שפורסם, הוקפא בפועל, כפי שראש הממשלה הבטיח". יו"ר "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר אמר בתגובה לפרסום כי "או שיש במשרד השיכון שר סורר ועצמאי או שראש הממשלה לא התכוון לבטל את המכרזים ולא אמר אמת לציבור ולעולם".