נערכים לחגוג בג'נין (צילום: AP)
נערכים לחגוג בג'נין | צילום: AP

65 שנים בדיוק אחרי ההחלטה באו"ם על הקמת מדינת ישראל, ייפתח הערב הדיון הדרמטי בעצרת האו"ם בניו-יורק שבסופו, כפי שמסתמן, ייאשרו נציגי רוב החברות את שדרוגה של פלסטין למעמד מדינה משקיפה שאינה חברה בארגון. בירושלים השלימו עם המפלה המדינית והחליטו, לפחות לפי שעה, לאמץ קו תקשורתי שיצניע את הסוגייה ולהימנע מלאיים בצעדי תגובה חריפים נגד הרשות. במקביל, צפויים פעילי ימין ושמאל לקיים ברחבי הארץ שורת אירועים סוערים לציון ההחלטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדיון בעצרת הכללית יחל ב-22:00 (שעון ישראל), כשמגיש ההצעה ויושב-ראש הרשות, אבו-מאזן, יהיה ראשון הנואמים. אחריו יעלה לשאת את דבריו שגריר ישראל לאו"ם, רון פרושאור. ההצבעה הסופית והמכרעת מתוכננת להיערך בסביבות חצות הלילה שבין חמישי לשישי.

שעות ספורות טרם ההצבעה, יוועד שר החוץ אביגדור ליברמן עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון במטה הארגון. ליברמן המריא הלילה לניו-יורק ואמר כי "על אף שמובטח לפלסטינים רוב בהצבעה, הם אלה שייצאו, בסופו של דבר, המופסדים הגדולים מהמהלך בשטח. הצעד הזה רק מגביר את המחלוקות ומרחיק את הצדדים זה מזה".

אין תמונה
ח"כ טיבי באו"ם

מי שהספיק להגיע לניו-יורק מישראל עוד קודם לליברמן הוא עמיתו לכנסת, ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) - שהתלווה לחברי משלחת הרשות. "זהו אירוע היסטורי שמהווה צעד חשוב בדרך להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שתבטא את עקרון שתי המדינות", הוא אמר בשיחה עם עיתונאים. "במשך כל חיי נאבקתי למען חירותו של העם הפלסטיני והקמת מדינתו, ולכן אני נמצא כאן גם כעת, שותף ותומך".

הפגנות בעד ונגד בשטחים ובישראל

הרחק מאוד מזירת ההתרחשויות המרכזית בניו-יורק, ייערכו אירועים שונים לרגל ההצבעה באו"ם בישראל ובשטחים. בג'נין כבר הספיקו נציגי הרשות לתלות כרזות ענק חגיגיות לרגל הניצחון המדיני הצפוי, וגם בצדו השני של הקו הירוק יהיו מי שיצטרפו אל הפלסטינים ביום חגם.

אין תמונה
אורי אבנרי. "צעד לטובת ישראל"

קבוצת פעילי שמאל תקיים מחר הפגנת תמיכה במהלך הפלסטיני באו"ם מול בית דיזנגוף בשדרות רוטשילד שבתל אביב, המקום שבו הכריז ב-1947 דוד בן-גוריון על הקמתה של מדינת ישראל. "אנחנו צריכים להיות הראשונים שיצביעו בעד הצעד הזה", אמר לחדשות 2 באינטרנט פעיל השמאל אורי אבנרי. הוא הביע תקווה כי "ההכרה הבינלאומית בפלסטין תאפשר להניע את תהליך השלום בין שני העמים. זהו צעד גדול קדימה לטובת ישראל".

בנימה הפוכה לגמרי, מתכוונים לצאת לרחובות גם בחוגי הימין. "מחר אנחנו נביע היטב את דעתנו הברורה על אש"ף, רשות המחבלים, ונשרוף את דגלי פלסטין", אמר ח"כ מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי. "מדובר בסמל עבור מי שרוצה ופועל להשמדתה של מדינת ישראל, כי מבחינתם פלסטין כוללת גם את צפת ואשדוד. בכ"ט בנובמבר, לפני 65 שנה, הם תקפו ורצו להשמיד אותנו. לשמחתנו, זה לא הצליח להם".

למרות זאת, הביע בן-ארי קור רוח מתוצאות המהלך. "לא תקום פה מדינה פלסטינית גם אם כל העולם יצביע בעד", הוא אמר. "הם יכולים להקים מדינה פלסטינית בצרפת שבה, בכל מקרה, יש מספיק ערבים. אין מקום למדינה נוספת ממערב לירדן".