מחלקת המדינה הודפת את הביקורת נגד קרי (צילום: AP)
האמריקנים משנים עמדה, ארכיון | צילום: AP

שעות לאחר שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל והציג אותה כאחראית לכישלון המגעים המדיניים, בוושינגטון מנסים לצנן את המתיחות בין שתי הידידות הקרובות. "ג'ון קרי היה ברור כשמש היום כשאמר ששני הצדדים נקטו בצעדים שאינם מועילים ובשום שלב לא נטל חלק במשחק האשמות", הבהירה ג'ן סאקי, דוברת מחלקת המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

סאקי הוסיפה כי "קרי אף ציין במיוחד את ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שקיבל החלטות אמיצות לאורך התהליך". מדובר בשינוי דרמטי לעומת הדברים שנשא קרי זמן קצר קודם לכן במהלך שימוע שנערך בסנאט, שבו הדגיש כי אחד הגורמים העיקריים לכישלון השיחות הוא אי שחרור האסירים הפלסטינים והמשך הבנייה בהתחלויות.

"למרבה הצער, האסירים לא שוחררו וימים עברו, ואז לקראת הצהריים כשהם עמדו להגיע להסכמה, הוכרזו 700 יחידות דיור בירושלים ואז - בום", מחה קרי. עם זאת הוא הבהיר כי ימשיך לתווך בין הצדדים כל עוד הם ירצו בכך. הוא אף ציין כי פתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים "יסייע לעולם כולו להיות עולם טוב יותר".

קרי עמד בשימוע מול ביקורת קשה שהוטחה בפניו על ידי יריביו הרפובליקנים, ואף אמר במהלך דבריו כי הוא מוכן לקחת אחריות על הכישלונות במדיניות החוץ של ארצו. לדבריו, המאמצים להגיע לפריצת דרך במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ובנושא המשברים בסוריה ובאוקראינה נמשכים.

"על שולחן המו"מ - רק מיץ וביסקוויטים"

בכיר ברשות הפלסטינית, המעורב בשיחות עם ישראל, מתח קודם לכן ביקורת על ההתנהלות הישראלית בשיחות וטען כי לא חלה כל התקדמות בין הצדדים. "חוץ ממיץ וביסקוויטים, אין בחודשים האחרונים שום דבר חשוב על שולחן המשא ומתן", אמר הבכיר לערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל מיאדין".

"ישראל רוצה להכשיל כל משא ומתן בנוגע לסוגיות הליבה ובהן ירושלים, הפליטים והגבולות", אמר הבכיר. "הם מנסים לסכל ולהכשיל כל מאמץ וכל ניסיון תיווך של האמריקנים או גורמים בינלאומיים אחרים".

גורמים מדיניים ברמאללה הוסיפו כי המשלחת הפלסטינית מתנגדת ללחצים הכבדים שמפעילה עליה ארצות הברית במטרה להאריך את המשא ומתן וזאת, "בלי מסגרת זמנים ברורה או נושאים ברורים העומדים על סדר היום".