השגריר באו"ם פרושאור, ארכיון (צילום: AP)
"תיקון עוול היסטורי". פרושאור | צילום: AP

לראשונה מאז קבלת ישראל לאומות המאוחדות, המדינה נכללת בקבוצת המדינות המובילות באו"ם בנושא זכויות אדם. ישראל התקבלה היום (ג') לקבוצה המכונה JUSCANZ, הכוללת את הדמוקרטיות המתקדמות בעולם בהן ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, יפן, ניו זילנד, דרום קוריאה, נורווגיה ושוויץ. המדינות החברות בקבוצה מקיימות דיונים באו"ם באופן קבוע על מנת לתאם מהלכים לקידום זכויות אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור, אשר ריכז את המהלך במטה האו"ם בניו יורק, בירך על הצטרפות ישראל לקבוצה. "מדובר בתיקון עוול היסטורי", מסר. "זהו יום חג לא רק לישראל, אלא לכל מי שזכויות אדם קרובות לליבו. הצטרפות ישראל לקבוצה היא ביטוי נוסף להערכה הבינלאומית לדמוקרטיה הישראלית. באזור שבו נשים נסקלות ובני מיעוטים מוצאים להורג, ישראל היא מגדלור של זכויות אדם, שוויון, וחירות".

נועה פורמן, דיפלומטית במשלחת ישראל לאו"ם, האמונה על נושא זכויות אדם, ייצגה הבוקר לראשונה את ישראל במפגש של חברות הקבוצה. "קיבלו אותנו באופן טבעי והשתתפותנו בדיונים זכתה להערכה גדולה", סיפרה. "ישראל שייכת באופן טבעי למדינות המובילות בנושא זכויות אדם. כבר התחלנו לעבוד ואנו מתרכזים עכשיו בקידום החלטות בוועדה למעמד האישה של האו"ם".